Bitkisel Sağlık

Sinüzit Nedir? Sinüzit Belirtileri Nelerdir?

Sinüzit alın ve gözün her iki bölgesinde iç kısımda, burun etrafında ve burnun arka tarafında bulunan sinüzit boşluklarının iltihaplanması neticesinde oluşan hastalık türüne denir. Sık sık kendi gösteren ve üst solunum enfeksiyonundan sonra meydana gelen bir sağlık sorunudur.

Sinüzit özellikle küçük çocuklarda zayıf yapılarından kaynaklı gribal enfeksiyonlardan hemen sonra meydana gelmektedir. Sinüzit boşluklar, mukoza olarak adlandırılan bir tabaka ile sarılıdır ve bu tabakanın iltihaplanmasına yada zehirlenmesi Sinüzit’in başlangıcı olduğunu söyleyebiliriz. Sinüzit boşlukları burnun içinden bir kapı ile açılırlar ve belli yollarla da bağlanmaktadırlar.

https://www.youtube.com/watch?v=1uQS8cjMBjI

Sünizit Belirtileri Nelerdir?

Sinüzit belirtileri hastalığının başlangıcında 15 yada 25 güne kadar sürekli olarak tekrarlanan sinüzitlere akut sinüzitler denir. 15 ile 3 aya kadar tekrarlana sinüzitlere ise Subakut yani yarı taze sinüzitler denir. 3 aydan sonra devam eden sinüzitler ise Kronik sinüzit olarak adlandırılmaktadır.

Akut sinüzitlerin belirtileri baş ağrısı, halsizlik ve üst solumun enfeksiyonları olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca da ateş yükselmesi diğer rahatsızlıklarda olduğu gibi sinüzitin de belirtileri arasında bulunmaktadır. Bunun dışında ara ara burunda geniz akıntısı, kanamalar, çocuklarda öksürük ve çabuk yorulma ve buna bağlı olarak da vücuttaki halsizlik olayları da akut sinüzitin öne çıkan belirtileri arasında yer almaktadır.

Kronik Sinüzit Belirtileri

Kronik sinüzit belirtileri baş ağrısı ilk aşamada hemen kendini belli etmez. Rahatsızlığın ilerleyen evrelerinde şiddetli olarak kendini göstermeye başlar. Burunda kanlı akıntı, iltihaplı akıntı, çok yorulma, ağız kokusu ve gün içi yorgunluk kronik sinüziti, akut sinüzitten ayıran farklar olduğunu söyleyebiliriz.

Ayrıca da krotnik sinüzit belirtileri halsizlik ve aşırı yorgunluk neticesinde tanı hemen konulamaz ancak yukarıda sizlere saydığımız neticeler kronik sinüzitin simgeleridir. Bilhassa kronik sinüzitlerde en önemli konu sinüzite sebep olan temel sebebini ortadan kaldırmaktadır.

Akut Sinüzit Tedavisi

Akut sinüzit tedavisi uygulanılan ilaç tedavisi üç haftaya kadar kullanılabilen antibiyotikler, alerji önleyici ve burun damlaları gibi ilaçlar önerilmektedir. Yalnız hava yollarını tıkayan burun eti büyümesi, kıkırdağında eğrilik, alerji ve burun kemiği eğrilik gibi sebepler bulunuyorsa tedavi sonrasında bu sebeplerin ortadan kaldırılması sinüzitin kronik bir rahatsızlık olmasını da engelleyecektir.

Ayrıca da kronik sinüzitlerde bazen burun polibi olarak adlandırılan et büyümeleri de eşlik etmektedir. Bu tür konularda kesinlikle cerrahi tedavi uygulanması yapılmaktadır. Bilhassa son 10 yıldır sinüzite ne iyi gelir sorusuna hekimliğinde endoskoplar uygulanmakta ve yapılan operasyona Fonksiyonel Endoskopik Sinüs Cerrahisi (FESC) denilir. Burun içi yoluyla sokulan küçük bir kamera bağlantısıyla monitörden operasyon yapmaya olanak sağlayan endoskopik aletleriyle yapılan bu yöntem, sinüslerin havalanmasını engelleyen sebeplerin çözümü konusunda oldukça iyi bir imkan sağlamaktadır. Doğal tedavi yöntemleri için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Sinüzit Ameliyatı

Sinüzit ameliyatı tedavisinde kullanılan endoskopik sistem yani muayene, görüntü ve ameliyat, hem burun içi gibi dar ve karanlık bir yerde çalışmayı basitleştirmektedir hem de sinüse neden olan ana etmeni eski haline getirerek diğer sağlam kısımlara da dokunulmamaktadır. Ayrıca da bu cerrahi operasyon hem genel anestezi hem de lokal ile gerçekleştirilmektedir. Sinüzit ameliyatı fiyatı hastaneden hastaneye değişmektedir.
Sinüs ameliyatın en önemli amacı kapalı olan sinüslerin ağızlarının açılmasını sağlamak ve içlerini temizlemektir. Bundan dolayı çoğunlukla yalnızca burun içinden girmek yeterli olmaktadır. Bununla birlikte bazen de üst çene kemiği sinüse ulaşmak için dudak altından operasyonda yapılabilmektedir. Bu durum daha çok kemik eğriliği ve burun içindeki et gibi diğer hastalıkların tedavisinde uygulanmaktadır.

[Toplam: 1 Ortalama: 5]

SağlıklıHayatımız

Selam, ben Gülçe Atilla. 1992 İstanbul doğumluyum. Hacettepe üniversitesi tıp fakültesi 4. sınıf öğrencisiyim. Sağlıklı hayatımız web sitesinde yazdığım makaleler ile size bilgilerimi paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu