Bitkisel Sağlık

Kivinin Faydaları Nelerdir?

Kivinin faydaları hakkında çok fazla araştırma yapılmaktadır fakat ben bugün sizlere kivinin en çok bilinen faydalarından bahsedeceğim.
Yapılan bilimsel araştırmalara göre kivi gelişim çağındaki çocuklar için önemlidir. Kivinin faydaları özellikle 6-7 yaşındaki çocuklar için solunum yollarında büyük olumlu etkilere sahiptir. Tabii ki faydaları bu kadar az değildir.

Kivi Kabuğunun Faydaları

Kivi kabuğunun faydaları özellikle çocuklarda yaşanan nefes darlığı, burun akıntısı, hapşırma, kronik öksürük ve gece öksürüğü gibi sorunlara da iyi gelmektedir. Ve aynı zamanda yapılan araştırmalara göre kivi tüketen çocuklarda hapşırmanın %41,nefes darlığının %32,burun akıntısının % 28,gece öksürüğünün %27 ve kronik öksürüğünün %25 ini azaldığını tespit edilmiştir.
Araştırmalar kivi kabuğunun faydaları bu kadar etkili olmasının içerdiği lavsonitlere bağlı olduğunu göstermiştir. Flavonoitler hücrelerde meydana gelen hasarları en aza indirdikleri için oldukça etkilidirler.


Kivinin başka bir önemli özelliği olarak bünyesinde bulunan bütün maddeler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve hastalıkların oluşma şansını en aza indirmesidir.

Kivinin Faydaları Nelerdir?

Kivinin faydaları yapısında bulunan pektin maddesinde de çok önemli ve çok yararlı özellikler bulunmaktadır. Bu maddenin en önemli yararı ise vücutta bulunan toksinleri temizlemesidir. Kolesterole de olumlu etkileri vardır. Kötü yapıdaki kolesterolü düşürür iyi yapıdaki kolesterolü artırır.
Kivinin yapısında antimutajeniz maddeler vardır ve bu maddeler kanseri önlemeye yardımcı olmaktadır. Hamilelikte kivinin faydaları içeriğindeki folat maddesinden gelmektedir.
3 gönüllü ile İskoçyada yapılan bir araştırmaya göre 3 hafta boyunca gönüllü kişiler kivi tüketmişlerdir. 3 hafta sonucunda kişilerde lenfositler meydana gelmiştir ve bunlarda meydana gelen DNA zararını büyük ölçüde indirgenmiştir.

Kivinin faydaları saymakla bitmez, siz en iyisi şimdiden yemeye başlayın, afiyet olsun ?

Kivinin faydaları:

  • Kivi vücutta bulunan kılcal damarları da güçlendirmektedir.
  • DNA zararını büyük ölçüde indirgenmiştir.
  • Lenfositler meydana gelmesinisi sağlamaktadır.
  • Kolesterole olumlu etkisi vardır.
  • Kökünde maddelerden dolayı, kanseri önlemeye yardımcı olur.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

SağlıklıHayatımız

Selam, ben Gülçe Atilla. 1992 İstanbul doğumluyum. Hacettepe üniversitesi tıp fakültesi 4. sınıf öğrencisiyim. Sağlıklı hayatımız web sitesinde yazdığım makaleler ile size bilgilerimi paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu