Genel

Kıl Dönmesi Nedir? Belirtileri ve Ameliyatı

Kıl dönmesi hastalığı ya da tıbbi adıyla Pilonidal Sinüs dediğimiz durum hayati tehtid yaratmayan ancak kişinin canını çok sıkan ve özellikle iltihaplanma, apse oluşumu gibi nedenlerle zaman zaman acile düşmesine neden olan ve yaşam konforunu son derece bozan keyifsiz bir hastalıktır. Bu hastalığın nedeni daha önceleri düşünüldüğü gibi o bölgede doğumsal olarak bulunan bir kıl kisti değildir. Bu eski bir teoridir.

Kıl Dönmesi Belirtileri

Kıl dönmesi belirtileri günümüz araştırmalar, kuyruk sokumu bölgesinde yerleşmiş olan bu kistin içerisindeki kılların vücudun üst kısımlarından yani saçlardan ve omuzlardan dökülen kıllardan meydana geldiğidir. Dolayısıyla folekül gerilme teorisi ismi verilen sürekli bası altında kalan cildin bir yerden açılması ve oraya bu kıl yumaklarının, kıl tanelerinin girmesiyle meydana gelen bir hastalık olduğu yönündedir.

https://www.youtube.com/watch?v=4xAN7bbqf0s

Kıl Dönmesi Belirtileri Nelerdir?

Kıl dönmesi belirtileri hastalarda kuyruk sokumunda orta hatta meydana gelen pis kokulu akıntı, çamaşırın kirlenmesi ve burada olan bir ya da birkaç tane açıklık, bu açıklıktan bir kıl demetinin dışarıya doğru uzanması gibi bulgular görülebilir. Hastalar daima kötü hijyenik koşullardan ve kötü kokudan şikâyet ederler. Bazı hastalarda ilk bulgular çok şiddetli ağrı şeklinde ortaya çıkabilir. Bu çok şiddetli ağrıda genellikle dışarıya olan açıklığın kapanması veya burada oluşan kistlerin enfekte olması sonucu apse gelişimi oluşması söz konusudur. Bu hastalarda kuyruk sokumunda çok şiddetli bir ağrı, şişkinlik ve ateşle beraber hastalar hekime giderler ve bunlar apseleşmiş kıl dönmesi olarak teşhis edilirler.

Kıl Dönmesi Ameliyatı

Kıl dönmesi ameliyatı oluşumunu bir yana bırakıcak olursak kıl dönmesi tedavisinde farklı yöntemler kullanılır. Bu tedavi aşamalarına göre de çeşitlilik arzedebilir. Yeni oluşmuş ya da henüz etrafa yayılmamış çok fazla apseleşmemiş kıl dönmesi için Fenol Enjeksiyonu dediğimiz yöntemde uzun yıllar etkili bir kontrol sağlanabilmektedir. Kıl dönmesini oluşturan o kistin içerisine verilen bu maddeyle o bölgenin tamamen yakılması sağlanmakta ve ameliyatsız olarak kıl dönmesinin ortadan kaldırılması mümkün olmaktadır.

Daha ileri aşamalarda yani apse geçirmiş ya da kıl dönmesi odaklarının çok yaygın olduğu birden fazla deliğin çok geniş bir bölgeyi kapsadığı kıl dönmelerinde ise cerrahi tedavilerin dışında bir yöntem bulunmamaktadır. Uygulanacak olan cerrahi yöntemi de yine hastalığın derecesine, ağırlığına göre değişmektedir.

Kıl Dönmesi Tedavisi

Daha önceleri kıl dönmesini oluşturan bölge çıkarıldıktan sonra açık bırakılmakta veya derisel bölgenin katlanması ve orta kısımda bir açıklık bırakılmakta ve aylarca süren pansumanlar neticesinde yaranın kendi kendisine kapanması beklenilmekteydi. Fakat günümüzde, Flap yöntemleri yani yan taraftan sağlam deriyi çevirerek o çıkarılan bölgenin kapanmasını sağlayan yöntemler hem hastanın konforu açısından hem de iyileşmenin çok daha hızlı olması açısından tercih edilen yöntemlerdir. Flap yöntemleri aynı zamanda hastalığın tekrar oluşma ihtimalinin en düşük olduğu yöntemlerdir. Bu yöntemlerle ortalama bir hafta – on gün süre içerisinde bu hastalığınızdan kurtulmanız mümkündür ve 0’a yakın yeniden oluşma oranlarıyla sonraki hayatınızda sağlıklı bir şekilde yaşamaya devam edebilirsiniz.

[Toplam: 2 Ortalama: 5]

SağlıklıHayatımız

Selam, ben Gülçe Atilla. 1992 İstanbul doğumluyum. Hacettepe üniversitesi tıp fakültesi 4. sınıf öğrencisiyim. Sağlıklı hayatımız web sitesinde yazdığım makaleler ile size bilgilerimi paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu