Genel

Kenelerden Korunma Yolları

Yazın dışarıda iken, yürüyüş yaparken veya bahçede otururken kene ısırıklarına maruz kalma riski artar. Özellikle bahar ve yaz aylarında kene ısırığı vakaları çok daha artmaktadır.  Sağlık merkezlerine her yıl binlerce kene ısırması vakaları gelmektedir. Kene ısırığı ile beraber içinde yer alan bir bakteriden kaynaklı olarak Lyme hastalığı görülebilmektedir.

Lyme hastalığının yanı sıra, malarialike hastalığı, babeziyoz, grip benzeri anaplazmoz ve Heartland virüs enfeksiyonu gibi kene kaynaklı hastalıklar da gelişebilir.

Kene ısırıklarından korunmak için aslında o kadar da zor değil.  Bütün hayvanların bulunduğu yerlerden ortaklardan uzak kalmak en etkili önlemdir. Dış ortam gezintilerinde kene ısırması vakalarından korunmak için uzmanlar tarafından önerilen 10 yol aşağıdaki gibidir:

1. Kene kovarların kullanılması: Hem keneler hem de diğer böcek türlerini bulunduğunuz yerden uzak tutmak için kovarlar kullanabilirsiniz.

Anti sıtma ilaçlarının içerisinde bulunan “Permetrin” yetişkin ve larva evresinde olan keneleri öldürebilir. Lyme hastalığına genellikle larva evresindeki keneler neden olur.

Aslında ideal olan bu şekilde dış ortam gezintilerine çıkan ve dışarıda vakit geçirmek zorunda kalanların “permetrin” içerikli çorap ve ayakkabılar giymeleridir.

Yapılan bazı araştırma sonuçlarına göre kimyasal spreylerin kenelere karşı faydalı olmadığı görülmektedir. Bazı uzmanlar bu tür kimyasal spreylerin keneler için toksik olmadığını ifade etmişlerdir.

2. Evde kenelere karşı uyanık olun. Kenelere yakalanmak için sadece dışarıya çıkmanız ya da gezintide olmanız gerekmez. Bazı uzmanlar kene vakalarının dörtte üçünün dış ortamda gezinme sonucundan ziyade evin çevresindeki bahçe ve oyun alanı gibi yerlerden geldiğini savunmaktadır. Bu nedenle ebeveynler çocuklarının oynadığı yerlere dikkat etmeli ve eve girdiklerinde üzerlerine kene bulaşıp bulaşmadığını kontrol etmelidirler.

Açık Havalarda Yeşilliklerde Kenelere Dikkat Edin

3. Güneşte vakit geçirin. Keneler nem oranı yüzde 80 in altında olan yerlerde 8 saatten fazla barınamazlar. Bu nedenle güneşin altında zaman geçirmeniz ve evin güneş görmesi keneler için faydalı bir çözümdür. Çünkü nem oranını azaltır. Dolayısıyla gölge ve nemli yerlerden üzerinize yapışan keneler siz güneşe çıktığınızda yaşam süreleri kısalmaya başlar.

4. Evin dış ortam çehresini ara sıra değiştirin. Bahçede kendilerine yer ayırmış olan keneler siz değişiklik ve düzenleme yaptığınızda düzenleri bozulacak ve muhtemelen nemi daha az olan bir yere taşınmak zorunda kalacaklardır. Bu amaçla bahçedeki yaprak yığınları, çalılar ve ağaç birikintilerini kaldırmanız faydalı olur.

Çocuğunuzun kullandığı oyuncak takımlarını ve diğer nesneleri de gölge ve önemli yerlerden alıp güneşli bir yere taşımanız da iyi bir yöntem olacaktır. Bahçedeki kuru nesneler ve ahşap yerler genellikle keneler için iyi bir bariyer olmaktadır. Keneler evin çevresinde yaprak yığınları, odunlar ve çalılar arasında barınmasının yanında kedi, köpek ve fare gibi hayvanların üzerine yapışarak hareket halinde olma riski de bulunmaktadır.

5. Köpeğinizi kontrol ediniz. Kenelerin dış ortamda köpeğinizin üzerine bulaşmış olma ihtimaline karşı köpeğinizi su ve sprey ile yıkamanız ve dezenfekte etmeniz önerilir.

6. Cildinizi elbiseler yardımıyla koruyunuz. Pantolonu çorabın içine sokmanız belki dışarıdan asosyal bir görünüm oluşmasına neden olabilir ancak dış çevre ortamında sizi kenelerden koruyacak etkili bir yöntemdir. Tabii ki bu öneri kene riskinin fazla olduğu yerlerde dikkate almanızı akıllıca olacaktır. Yoksa daha önce herhangi bir kene vakası gerçekleşmeyen gayet güzel bir çevrede ve kalabalık insanların olduğu bir yerde bu davranışı yapmanız çok da gerekli olmayacaktır.

Ayrıca yine sıcak yaz günlerinde kene sokması riskinden dolayı kollu elbiseler giyilmesi rahatsız edici olacaktır bu nedenle bu tür durumlarda diğer kene önleyici seçeneklerin değerlendirilmesi daha faydalı olacaktır.

7. Açık renkli elbiseler giyiniz. Bunun temel amacı açık renkli elbiseler üzerine yapışan kenelerin daha belirgin olması ve daha kolay fark edilebilir olmasıdır. Kenelerin yaklaşık boyutu bir haşhaş tohumu büyüklüğündedir. Dolayısıyla açık renkli bir çorap ve açık renkli bir pantolon giyilmesi durumunda kolayca fark edilebilir.

8. Giysilerinizi hızlıca kurutunuz. Keneler nemli ortamlar sevdiği için hem çevrenizi hem de elbiselerinizi tutmanız oldukça önemlidir. Özellikle dışarıdan geldiğinizde elbiselerinizi yıkayıp hızlı bir şekilde kurutunuz. Bu şekilde eğer üzerimize kene yapışmış olsa bile yaşama şanslarını azaltmış olursunuz.

9. Duş ve kontrol: Keneler açısından yüksek riskli aktiviteler sonrasında hızlı bir şekilde elbiselerinizi değiştirin kontrol edin ve duş alın. Özellikle açık havada çalışan insanların işleri bittikten sonra giysilerini değiştirmesi ve duş alması kenelerden kaynaklı lyme hastalığına yakalanma risklerini azaltır. Kene ısırmasından sonra lyme hastalığına neden olmaları yaklaşık birkaç saati bulabilmektedir.

10. Kenelerin uzaklaştırılması: Tüm bu önlemler alınmasına rağmen eğer kene tarafından ısırılmış iseniz öncelikle keneyi bir cımbız yardımıyla çıkarın ve vücudunuzdan uzaklaştırın.

Özellikle grip benzeri belirtiler ve şüpheli cilt döküntüleri ortaya çıkması durumunda yanınıza keneyi de alıp doktora vakit kaybetmeden gidilmesi önemlidir. Keneyi tehlikeli bir tür olup olmadığının test edilmesi için yanınızda götürün.

[Toplam: 1 Ortalama: 5]

SağlıklıHayatımız

Selam, ben Gülçe Atilla. 1992 İstanbul doğumluyum. Hacettepe üniversitesi tıp fakültesi 4. sınıf öğrencisiyim. Sağlıklı hayatımız web sitesinde yazdığım makaleler ile size bilgilerimi paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu