Genel

Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir?

Alkolizm ile görülen karaciğer yağlanması durumunda diğer nedenlere göre tedavi oranı daha yüksektir. Bu hastalığın cerrahi ya da ilaç tedavisi şeklinde bir yöntemi bulunmadığı için rahatsızlığın önüne geçmek için uygulanabilecek birtakım değişiklikler söz konusudur. 

Özellikle karaciğer yağlanmasının en önemli nedenlerinden bir tanesi olan hayvansal yağ içeren besinlerin sık ve düzensiz bir şekilde tüketilmesi gibi olumsuz beslenme alışkanlarını bırakıp meyve sebze ağırlıklı bir beslenme düzeni uyguladığınız taktirde bu yağlanmanın önüne geçebileceğiniz bilinmektedir.

Karaciğer Yağlanması Neden Olur?

Yapılan araştırmalara göre düzenli bir şekilde öğünlerinde bol bol meyve ve sebze tüketen kişilerde karaciğer yağlanmasının daha az görüldüğü kanıtlanmıştır. Bunun dışında vücudumuz için olmazsa olmazlardan bir tanesi olan düzenli sporda bu hastalığın önüne geçilmesi adına dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesidir.

Karaciğer Yağlanmasına İyi Gelecek Besinler

Günde yapacağınız yarım saatlik kısa yürüyüşler ile hem formunuzu korurken hem de karaciğer yağlanması gibi birçok farklı hastalıktan da vücudunuzu korumuş olursunuz. Yüksek alkol tüketiminin bir yaşam stili haline geldiği kişilerde görülen karaciğer yağlanması önüne geçilmediği taktirde siroz gibi ölüme kadar götürebilecek olan hastalıklara davetiye çıkaracağından dolayı kesinlikle alkol tüketiminin önüne geçilmelidir. Eğer kişi bunu tek başına yapamıyorsa uzman bir psikolog eşliğinde alkol seanslarına katılmalıdır.

Bazı kişilerin hayatları boyunca kullanması gereken ilaçlar bulunmaktadır. Bu ilaçların bir bölümü ne yazık ki zamanla vücutta yan etkiye sebep olduğundan dolayı özellikle bundan karaciğer yoğun bir biçimde etkilenmektedir. Bu ilaçların atıkları vücutta belirli bir süre karaciğer yağlanmasına neden olmaktadır. Bu yüzden bu ilaç gruplarını kullanan kişilerin mutlaka uzman bir doktor kontrolünde olması gerekmektedir. Ayrıca eğer kullanılan ilaçların bitkisel yöntemlerle tedavisi mevcutsa mümkün olduğunca bitkisel yöntemlerden faydalanılmalıdır. Çünkü bunların vücuda vereceği yan etki oldukça azdır.

Karaciğer Yağlanması Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Günlük yaşantımızda yemeklerde bazen lezzet vermesi için kullandığımız bitkilerin bazı hastalıkların tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir. Özellikle son yıllarda televizyonlarda ve doktorların yan etkisinin olmaması nedeniyle sık sık tavsiye ettiği bitkiler oldukça popüler bir şekilde insanlar tarafından kullanılmaktadır. Karaciğer yağlanması gibi uzun dönem hastalıklarda bitkilerin faydaları oldukça fazladır. Karaciğer insan vücudunda bulunan en işlevsel organlardan bir tanesidir. Vücuda alınan yağ, vitamin, protein, karbonhidrat gibi maddelerin ayrışılarak işlenmesini sağlar. Bu yüzden karaciğerde meydana gelebilecek bir rahatsızlık kişinin tüm yaşamsal faaliyetlerinin sıkıntıya girmesine neden olur. Karaciğer sağlığını korumak bu yüzden oldukça önemlidir. Karaciğeri korumak için alabileceğimiz önlemlerin yanı sıra bazı bitkilerin tüketiminde oldukça etkili olacaktır. Aşağıda listelediğimiz bitkiler karaciğer için oldukça faydalıdır.

Deve Dikeni: Deve dikeni bitkisinin içerisinde yer alan maddeler bitkinin çok güçlü bir antioksidan özellik sağlamasına neden olmaktadır. Bu yüzden günümüzde üzerinde en çok araştırma yapılan şifalı bitkilerden bir tanesidir. Bitkinin en çok faydalı olduğu kişiler, karaciğerinde yağlanma meydana gelmiş kişiler ve siroz hastalığının ilk evrelerinde olan bireylerdir.

Genellikle karaciğerde meydana gelebilecek bütün hastalıklara olumlu yönde faydası olan bitkinin alkol tüketimine karşı karaciğerde meydana gelebilecek deformasyonu da engellediği bilinmektedir. Özellikle ilaç sanayisinde kullanılan deve dikeni bitkisi vücudu zehirli maddelerden koruduğu gibi balgam söktürücü ve kan arttırıcı özelliğe de sahiptir. Bu özelliği sayesinde kadınların adet döneminde oldukça yardımcı olmaktadır.

Enginar: Enginar içerdiği antioksidan maddeler nedeniyle özellikle karaciğer yağlanması bulunan kişilerde doktorlar tarafından sık tercih edilen bitkilerden bir tanesidir. Alkol tüketimi olan kişilerin bol bol tüketmesi gereken bir besindir.

İçerdiği cynarine maddesi sayesinde sindirim problemleri yaşayan kişilere oldukça yardımcı olan enginar, karaciğerinde herhangi bir rahatsızlık bulunan herkesin beslenme programında yer alması gereken bir bitkidir. Karaciğer dışında gut ve romatizma gibi hastalıklara da iyi geldiği bilinmektedir.

Havuç: Havuç özellikle mide ve bağırsak problemlerine karşı etkili, karaciğeri destekleyici ve ishal kesici bir şifalı bitkidir. Kansızlık problemine karşıda oldukça faydalı olan havucun rendelenerek çiğnenmesi veya sıkılarak havuç suyu şeklinde tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

İçerisinde bol miktarda bulunan A vitamini sayesinde cilt yüzeyinin pürüzsüz ve daha parlak olmasına yardımcı olan havuç vücudun bağışıklık sistemini de kuvvetlendirmesi bakımından oldukça faydalıdır.

[Toplam: 2 Ortalama: 5]

SağlıklıHayatımız

Selam, ben Gülçe Atilla. 1992 İstanbul doğumluyum. Hacettepe üniversitesi tıp fakültesi 4. sınıf öğrencisiyim. Sağlıklı hayatımız web sitesinde yazdığım makaleler ile size bilgilerimi paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu