Genel

Genç Kalmanın Sırları

Sürekli genç ve güzel görünmek her kadının hayalidir. Ancak birçok kadın için çoğu zaman bu bir hayal olarak kalmaktadır. Çünkü yaşlanmaya başladığınız zaman pek de bazen yapılabilecek şey olmadığını fark edersiniz. Ancak yaşlanmaya bağlı bu belirtilerin büsbütün değiştirilemeyeceği ve düzenleyeceği de yanlıştır. Kırklı yaşlarında olmasına rağmen 30lu hatta yirmili yaşlarında gösteren kadınları görmek mümkün. İşte bu kadınların güzellik sırlarını merak ederek izini sürdük.

Güzellik Sırları

Sürekli televizyonlarda gördüğümüz ünlülerin sanki hiç yaşlanmadığını düşünürüz. Eğer ünlülerin bu güzelliklerini korumalarının sırrı olarak tamamen botoks enjeksiyonları ve çeşitli cerrahi işlemler kullanıldığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Ünlüler güzelliklerini korumak için bu tür tıbbi yollara ve seçeneklere de başvuruyor olabilir.  Ama Jennifer Lopez Jennifer Aniston ve Halle Berry gibi ünlülerin hala güzelliklerini korumalarının sırrı aslında ciltlerine düzenli bakım yapmalarıdır.

Ünlülerin güzelliklerini korumalarının ve genç kalmalarının sırlarını bir araya getirdik ve aşağıdaki önerileri kapsamaktadır:

Retinol gizli bir güzellik hammaddesidir. Ünlülerin güzellik sırlarından birisi kullanmış oldukları güzellik bakım ürünlerini çok akıllıca seçiyor olmalarıdır. Eğer siz de uzun süre genç ve güzel kalmak istiyorsanız kullandığınız güzellik ürünlerini akıllıca seçiniz. Retinol bileşeni ünlülerin kullanmış olduğu ürünler içerisinde en favori bileşen olarak öne çıkmaktadır. Bu nedenle etiketlerini okumadan herhangi bir bakım ürünü almayın ve içerisinden Retinol olduğuna dikkat edin. Retinol pigmentler gibi yaşlanma belirtilerini azaltma açısından oldukça şaşırtıcı sonuçlar verir ve cilt dokunuzu çok daha pürüzsüz hale getirebilir. Bazen tek başına kullandığınızda cildinizin daha hassas hale getirebilir bu nedenle bir nemlendirici ve güzel bir güneş kremi ile kullanılması önerilmektedir.

Genç Kalmanın Yolları

1. Saçlarınızı bir ton koyuya boyamayın. Sağlıklı, güçlü ve güzel saçlar genç bir kişiliğin en önemli parçalarından ve göstergelerinden biridir. Ayrıca saçlarınızı açık renge boyamak genç görünmek için başvurulan en etkili güzellik sırlarından birisidir. Güzellik uzmanlarına göre yaşlanma ile birlikte saçlarımız koyulaşmaya cildimiz ise soluklaşma ya başlar. Bu nedenle eğer genç görünmek istiyorsanız koyu olan saçlarınızı daha açık bir renk ile boyamak cildinizin daha parlak ve daha canlı gösterecektir. Eğer daha önceki yıllarınızda saçlarınız zaten açık renkli ise şimdi tekrar açık renkli hale getirmeniz sizi çok daha genç gösterecektir.

2. Sağlıklı şekilde beslenin. Sağlıklı beslenmek ve sağlıklı bir diyet takip etmek de ünlülerin güzellik sırları arasında yer almaktadır. Bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan birisi işlenmiş gıdalardan ve içi boş yiyeceklerden kendinizi uzak tutmaktır. Çünkü işlenmiş gıdalar vücutta serbest radikallerin üretilmesini sağlayarak ciltteki gençliği yok eder ve daha yaşlı görünmenize neden olur. Kırklı yaşlarındaki genç görünümlü ünlülerin hepsi meyve, sebze, yağsız protein ve faydalı yağ türlerinden tüketmektedir. Arı sütü de ünlülerin diğer güzellik sırlarını birisidir. Düzenli olarak arı sütünden en az bir kaşık alınması eğer alerjik değilseniz oldukça faydalıdır.

4. Düzenli olarak egzersiz yapınız. Sadece güzel cilt bakım ürünlerini kullanmak ve sağlıklı şekilde beslenmek cildinizin güzel ve sağlıklı kalması için tek başına yeterli olmamaktadır. Egzersiz yapılması da sürekli genç görünmek açısından önemli ve gerekli bir faktördür. Aynı şekilde ağırlık çalışmak da yine bu güzellik sırları arasında yer alır. Ağırlık çalışılmasıyla demir pompalanması cildinizin daha sıkı, daha pürüzsüz ve daha güzel tutulmasında oldukça yararlıdır. Gerilme ve esneme hareketleri de özellikle kollar, bacaklar, sırt ve göğüs kısmı da dahil olmak üzere tüm vücuda etkileyen egzersiz hareketleridir.

5. Cilt bakımınızı düzenli olarak yapınız. Kadınların yaptığı yaygın yanlışlardan birisi cilt bakımına erken yaşlarda başlamamaları ve ciltlerini ihmal etmeleridir. Çünkü genellikle yaşlanma belirtileri ortaya çıktığında endişelenmeye ve durumun farkına varmaya başlarız. Ancak yine de ümitsizliğe kapılmayın hala cildiniz için yapabilecekleriniz var. Cildinizde kolajen üretimini arttırmak ve cildinizin daha genç daha güzel hale getirmek için cilt bakım salonlarına düzenli olarak devam etmeniz önerilir. Eğer güzellik salonlarına gitmek istemiyorsanız kendiniz de evde cilt bakımınızı gayet güzel şekilde yapabilirsiniz.

Uyumadan önce cildinizi nemlendirin ve düzenli olarak cildinizde keseleme işlemlerini yaparak cilt üzerinde birikmiş olan ölü deri hücrelerinin temizlenmesini sağlayın. Cilt bakım uzmanlarına göre 20’li yaşlarda başlanmış olan cilt bakımı sayesinde kırklı yaşlarınızda bile hala genç görünmenize yardımcı olacaktır.

6. Daha güzel saçlar için bazı güzellik sırları:

Kolay ve basit bir saç modeli ünlülerin en önemli güzellik sırlarından başka bir tanesidir. Saç modeliniz genel kişilik görünümünüzü etkiler. Uzmanlara göre basit saç modelleri kişiliğinizi daha güzel ve genç gösterir karmaşık olan saç modelleri ise sizi daha yaşlı gösterebilir.

Saçlarınızda çok fazla ürün kullanmayınız. Sadece saç tipinize uygun şampuan ve saç kremlerini tercih ediniz. Nemli havalarda eğer saçınızı yağlı ve zayıf hissediyorsanız kuru bir şampuan kullanmanız en iyi çözüm olacaktır. Saçlarınızdaki yağı temizleyerek saçlarınızın daha ipeksi, yumuşak ve kalın görünmesine yardımcı olur.

Hindistan cevizi yağı da aynı zamanda saçlarınızın daha parlak, daha güzel ve daha güçlü görünmesini sağlayan uzmanların favori ürünlerinden birisidir. Hindistan cevizi yağını yatmadan önce saçlarınıza masaj yapmak suretiyle sürünüz ve sabah uyandığınızda yıkayınız. Bu şekilde haftada iki ya da üç kez tekrarlayarak kısa zamanda muhteşem etkisini görebilirsiniz. Güzel ve güçlü saçlar sürekli genç görünmenize yardımcı olur.

7. Günlük rutinleriniz arasında molalar veriniz. Gün içerisinde çalıştığınız işlerde uygun dinlenme ve mola araları vermeniz, kaybetmiş olduğunuz gücünüzü tekrar kazanmanızı sağlar ve vücudunuzu daha sağlıklı ve canlı hale getirmenize yardımcı olur. Ayrıca günlük molaların dışında birkaç haftada bir hiç işe gitmeme ve izin kullanma gibi bir imkânınız varsa bu da aynı şekilde vücudumuzun kendisini toparlamasına oldukça yardımcı olur. Dinlenme günlerinde park, mesire yeri veya diğer güzel dış ortamlarda vakit geçirmeniz enerji depolamanızı sağlar. Zihninizi işten, ev ve çalışma problemlerinden kurtarabileceğiniz ve rahatlayabileceğiniz yerlerde vakit geçirmeye çalışan. Bu şekilde kısa süreli de olsa dinlenme ve izin paraları pozitif enerji depolamanızı sağlar, ayrıca vücudumuzun yenilenmesini ve canlanmasını hem beden olarak hem de zihin olarak oldukça etkiler.

Benzer şekilde, sağlıklı bir yaşam ve fit bir yaşam çok fazla egzersiz yapmanız ve sağlığınız hakkında çok fazla endişeli olmanız gerektiği anlamına gelmemektedir. Her şeyde olduğu gibi sağlık konusunda da orta yolu takip etmek en iyisidir. Düzenli bir uyku rutininiz olsun ve her gün kaliteli en az 6 ile 8 saat arası uyumaya gayret ediniz. Düzenli uyku vücudunuzu fit tutar, gün boyunca enerjik kalmanızı sağlar, erken yaşlanmayı önler ve uzun süre genç görünümünüzü korumanıza yardımcı olur.

8. Bol miktarda su için. Yeterli miktarda su içilmesi en önemli genç kalma sırlarından birisidir. Su sadece vücuda enerji kazandırmak ve vücudu tazelemek ile kalmaz aynı zamanda vücut için zararlı olan toksinlerin vücuttan atılmasına da yardımcı olur ve önemli bir rol oynar. Günlük olarak en az 10 ile 12 bardak arasında su içilmesi genel vücut sağlığı açısından iyi olmakla birlikte, cildinizin daha sağlıklı daha sıkı ve daha genç görünmesinde oldukça fayda sağlar.

9. Cilt bakımınızı düzenli olarak yapınız. Düzenli ve tutarlı bir rutininiz olsun. Dışarı çıkmadan önce güneş kremi sürmeyi ve yatmadan önce nemlendirici kullanmayı ihmal etmeyiniz. Ünlülerin güzellik sırlarından birisi de gün içerisinde en az iki ya da üç defa yüzlerini yıkamalarıdır. Yüzünüzü temizleyin ve makyaj ürünlerinin cilt gözeneklerini tıkamasının önüne geçin. Yüzünüzü düzenli olarak yıkamanız ve temizlemeniz akne oluşma riskini azaltır; cildinizin daha yumuşak, daha sıkı ve uzun süre daha genç ve güzel görünmesini sağlar.

10. Dışarıya güneş kremi kullanmadan asla çıkmayınız. Güneş ışınlarına korumasız şekilde maruz kalınması, kırışıklıklar pigmentler ve erken yaşlanma belirtilerinin en önemli sebeplerinden birisidir. Bu nedenle güneş kremini düzenli olarak kullanmak uzun süre genç ve güzel kalmak isteyenler için en çok dikkat edilmesi gereken hususlardan birisidir.

Cildinizi kolajen ve elastin yıkımlarından korumak için SPF değeri 15 ve daha yukarısında olan güneş kremlerini tercih ediniz. Düzenli olarak kullanmış olduğunuz güneş kremi cildinizin daha genç daha canlı görünmesini sağlar ve kırışıklıklara karşı önleyici olur.

11. Cildinize düzenli olarak keseleme yapınız. Haftada en az 3 defa cildinizi keselemeniz ve ve cilt fırçalama yapmanız da uzun vadede güzelliğinizi korumanız için oldukça önemlidir. Cilt peeling ile tıkanmış olan gözeneklerin açılması, ölü cilt hücrelerinin temizlenmesi, cilt parlaklığı ve cildin canlı olması için etkilidir. Kaliteli ve güzel bir cilt temizleme ürünü cildinizin daha bakımlı, daha genç ve güzel görünmesini sağlar.

12. Fazla makyajdan kaçının. Makyaj ürünlerinin fazla kullanılması uzun vadede cilt sağlığı için de zararlıdır. Cildinizde makyaj ürünlerini az kullanmanız ve hatta kullanmamanız cildinizin önemli genç kalma sırlarından birisidir. Çünkü çok fazla makyaj ürünü kullanmanız ciltte akne ve koyu lekelerin oluşma riskini arttırır. Makyaj ürünlerini kullanmayan ünlülere baktığınızda etkisini zaten gözlerinizle görebileceksiniz.

[Toplam: 1 Ortalama: 5]

SağlıklıHayatımız

Selam, ben Gülçe Atilla. 1992 İstanbul doğumluyum. Hacettepe üniversitesi tıp fakültesi 4. sınıf öğrencisiyim. Sağlıklı hayatımız web sitesinde yazdığım makaleler ile size bilgilerimi paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu