Zırnık otu faydaları ( hamam otu) | Şifalı Bitkiler İle Sağlık ve Güzellik "Enter"a basıp içeriğe geçin

Zırnık otu faydaları ( hamam otu)

Zırnık otu faydaları ( hamam otu)

Zırnık otu halk arasında hamam otu olarak bilinen limon sarısı renkte, arsenik sülfür mineralinin olduğu çok zehirli bir bitkidir. Özellikle istenmeyen tüylerin giderilmesinde kullanılmaktadır.
Zırnık bilinen ilk uygulaması kral sarısı adı ile renklendirmede kullanılmış. Daha sonra sanayide de istenmeyen tüylerin yok edilmesi için krem yapımında kullanılmaya başlanmış. Tüy dökücü özelliğinden dolayı da hamam otu denmiştir.
Zırnık otu zararlı olduğu için dikkatli kullanılması gereken bir bitkidir. İstenmeyen tüylerde tozu kullanılacaksa mutlaka tedbirden ellere eldiven geçirilerek uygulanmalı ve 5 dakikadan fazla vücutta tutulmadan bol su ile temizlenmesinde fayda vardır. Tahribat yapma ihtimali fazladır. Zırnık otunun tüy alımından ziyade alınmış tüylerin üzerine sürülerek istenmeyen tüylerin epilasyon gibi yok edilmesi için kullanılması da söz konusudur. Tüylere sürüldüğünde sadece tüyleri döktüğünden ve vücutta fazla tutulmaması gerektiğinden alınmış tüy köklerine sürülerek uygulanması daha etkili olacaktır. Günümüzde bunun için yapılmış kremler ve yağlar mevcuttur. Bu uygulama yapıldığı takdirde zamanla tüylerde azalma hatta körelme olacaktır. Fakat güvenilir yerlerden zırnık alınmasına özen göstermeli tüm vücuda sürülmeden hatta belli bir bölgeye uygulanarak güvenilirliği test edilmelidir. Vücutta alerji kazınma kızarıklık ve yanma yaptıysa kullanılmamasında fayda vardır.
Zırnık bileşeni arsenik olduğu için bitkisel değil kimyasal bir maddedir. Bu özelliği ile deri tabaklama da, kibrit yapımında da kullanılmaktadır.
Zırnığın gri renkli olanı tüy dökümünde, beyaz renkli olanı da saç çıkartmada, kırmızı olanı hat sanatında mürekkep olarak kullanılmıştır. Saç çıkartmak beyaz zırnık tozunun vazelinle karıştırılıp, saç diplerine sürülüp 5 dakika beklettikten sonra iyice yıkanmalı bu uygulama çok sık tekrarlanmadan ara sıra yapılmalı.
Zırnık tozu havayla temas ettiğinde rahatsız edici bir kokusu oluşur bunun sebebi de hidrojen sülfürün hava ile temas etmesidir.
Ayrıca zırnık tozu iç yağ ile karıştırılarak merhem kıvamına getirilerek yara ve egzamaya sürülmesi durumunda iyileşme gösterecektir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.