Zeka Geliştiren Gıdalar | Şifalı Bitkiler İle Sağlık ve Güzellik "Enter"a basıp içeriğe geçin

Zeka Geliştiren Gıdalar

2015 yılındayız. Devir artık bilim devri. Kalmadı artık bedensel işler (kalmadı derken tabi ki yine bedenen olmak zorunda olan meslekler var.) Artık neredeyse her iş makineleşiyor ve elektronikleşiyor. Kimler üretiyor peki bunları ? Biz üretebiliyor muyuz ? Üretebiliyoruz ama neredeyse hiç…  Peki bunun nedenleri neler ? Bize göre bunun nedenleri bilime verdiğimiz daha doğrusu vermediğimiz önemdir. Günümüz beyin devri iken ülke olarak hala bedensel işleri tercih ediyoruz. Yeter ki biz bilime önem verelim. Daha önce bu konu hakkındaki yazımıza sağda ki mavi yazılara tıklayarak ulaşabilirsiniz :  Beyin Gücünü Geliştirmek İçin Öneriler   ve Zeka Geliştirme Yöntemleri

Bilimle uğraşan bu insanlar nasıl besleniyorlar ? Öğrencilerimiz bilim yurtlarında (üniversitelerde) kafa patlatıyorlar. Peki üniversite öğrencilerimiz bilime daha fazla katkıda bulunmak için nasıl beslenmelidirler ? Bu yazımız daha çok bu konu üzerine. Şifalı bitkiler ve doğal yaşam ile beyninizi daha aktif kullanabilirsiniz. Beyinleri çalıştıran güçlendiren besinlerin,gıdaları ve bitkilerin hakkında genel bilgileri vereceğiz .

İlk sırada belki de tahmin edemeyeceğiniz bir besin var : Bıldırcın Yumurtası

Bıldırcın yumurtasında , beş tane tavuk yumurtasının proteini ve 9 tane tavuk yumurtasının fosforu olduğunu biliyor muydunuz ? Evet o küçücük yumurtada beş tane tavuk yumurtasının proteini ve dokuz tvuk yumurtası fosforou bulunmakta. Bu yüzden başta gençlerimiz olmak üzere her insanın sabah kahvaltıdan önce bıldırcın yumurtasını çiğ olarak yutması gerekmektedir. Tabi ki doğal bıldırcın yumurtası olması gerekmektedir. (Ergenlik çağına gelmemiş çocuklara haftada en fazla 1 tane bıldırcın yumurtası verilmelidir.)

İkinci sırada ise bir kuruyemiş var : Ceviz

Ceviz beyne,akıla ve zekaya çok katkıda bulunan şifalı bitkiler arasındadır. Zaten ceviz şekli bakımından da beyne benzeyen tek gıdadır. Ceviz sabahları aç karna yenilirse daha çok etkilidir. Sizlere şöyle küçük bir öneri sunarsak : Sabah işe veya okula geç kaldınız. Bu yüzden de kahvaltı yapamadınız diyelim. (Fakat mutlaka sağlam ve doğal kahvaltı yapmanızı öneriyoruz). Elinizie 3-4 tane ceviz içi , 4-5 tane fındık içi, 4-5 tane badem, 5-6 tane fıstık yiyerek kahvaltıda almanız gereken enerjiyi toplayabilirsiniz.

4

Üçüncü sırayı bir deniz ürününe ayırdık : Balık

Uzmanlar tarafınca haftada en az 3 gün balık tüketilmesi tavsiye ediyor. Balıklar, yaşadıkları su derinliklerine göre içerisinde ağır metal barındabilir. Özellikle dil balığı,kalkan balığı vb balıklar deniz tabanında yaşadıkları için içerilerinde ağır metal bulunabilir. Bundan dolayı tüketilmemesi gerekir, aksi durumda ağır metal zehirlenmesi veya kanserleşme görülebilir. Daha çok omega 3 kaynağı olan somon, istavrit,palamut,hamsi,mezgit,barbun,çupra, levrek vb balıklar tüketilmelidir.

Dördüncü sırayı bal alıyor.

Bal, çiçeklerin nektarının arının bal kesesinde bir çok enzimle parçalanması ve sonrasında içerisinde o bitkinin polenlerini de karıştırarak, su oranının yüzde 15 ile 20 arasında olduğu bir çok aminoasit, vitamin ve mineralin bulunduğu , eser miktarda organik asitlerin ve tanımlanamayan organik bileşiklerin bulunduğu mucizevi bir gıdadır. Peki balın faydaları nelerdir ?

Günlük alınması gereken bal miktarı bir tatlı kaşığıdır. Karbonhidrat yapıda olduğundan şeker hastalarının, kalp hastalarının ve metabolik sendromu bulunan hastaların çok dikkatli ve doktor kontrolünde tüketmesi gerekir. Günlük alınan bal oranı artarsa kanda ki insülin direnci artar ve buna bağlı olarak açlık hissi oluşur ve kişide kilo almalar gözlenebilir.

Bal bir çok mide hastalığı, beyinsel işlevlerin hızlı gerçekleşmesi için bir çok organik bileşiği içerir. Özellikle diğer şekerli gıdalardan farkı arı tarafından doğal inverte enzimler kullanıldığı için fruktoz ve glikoz seviyesi dengelidir. Diğer inverte gıdalar (baklava şurupları, pastane şekerlemeleri , sıvı şeker vb.) yüksek ısıda invertasyona uğradığı için bünyesinde ki HMF miktarı yükselir. Bu da güçlü bir kanserojen bir maddedir.

Biliyoruz ki bu devirde doğal bal bulmak gerçekten çok zor. Özellikle televizyonda satılan ve bal olduğu iddia edilen “kimyasal” yapılar sağlığımızı ciddi tehdit ediyor. Günümüzde Türkiye’nin her yerine bal gönderen usta arıcı İsmail Küçükakarsu doğal bal konusunda yurdumuzda önde gelen üstadlardan. Bal konusunda bilgi almak için kırmızı yazıya tıklayabilirsiniz.

3

Beşinci sırada geleneksel içeceğimiz var : Türk Kahvesi

Günümüzde uzmanları ikiye bölen kahve çok güçlü bir antioksidandır. Fakat özellikle kalp hastalarında dikkatli kullanılması gerekir. (Prof. Dr. Canan Karatay, kahvenin kalp çarpıntısı yapmadığını, çarpıntıyı şekerin yaptığını söylese de doktor kontrolünde kahve tüketmekte fayda var.)  İçerisinde bulunan kafein dinç ve zinde olmamızı sağlar. Oryantasyonu arttırır. Konsantrasyon bozukluğunu önler. Fakat kahvenin şekersiz kullanımının daha uygun olduğunu biliyoruz.

 

 

15 Yorum

 1. Gizem Nur Akkaş
Gizem Nur Akkaş

  Bu stratejilerin gerçekten işe yarayacağını düşünüyorum teşekkür ederim.

 2. Semih DİLEK
Semih DİLEK

  Merhaba arkadaslar siz hangi yontemi uyguluyorsunuz hangisi daha etkili acaba. Annem polikistik over hastası bende kilolarımdan kurtulmak için içicem hamgisini tavsiye ederdiniz acaba Şimdiden teşekkürler…

 3. beste öztürk
beste öztürk

  Sitedeki bilgiler gerçekten çok yararlı. Birçok bilmediğim ayrıntıyı öğrenmiş oldum.

 4. ahmet fidan
ahmet fidan

  Bizim aktar dükkanımız var , sizin siteniz kadar bitkisel tedaviler bilmiyoruz 🙂 Takipteyiz …

 5. mehmet akif kuş
mehmet akif kuş

  Çok öğretici olmuş.

 6. Alim Akbas
Alim Akbas

  Oldukca Guzel Bır Makale Ve Bır Kac Eksıgımı Bu makalenız ıle gıdermıs bulunuyorum Tesekkurler.. ıyı Calısmalar Dılerım

 7. oğuzhan sayar
oğuzhan sayar

  Oldukca Guzel Bır Makale Ve Bır Kac Eksıgımı Bu makalenız ıle gıdermıs bulunuyorum Tesekkurler.. ıyı Calısmalar Dılerım

 8. Gözde Karakuş
Gözde Karakuş

  çocuk olmasını kolaylaşırır mı acaba

 9. Sadettin Kör
Sadettin Kör

  Siteniz çok güzel

 10. mustafa güler
mustafa güler

  dişim ağrıyor ne yapmalıyım

 11. Anıl Bürcü
Anıl Bürcü

  Çok teşekkürler,yararlı bir makale sonuna kadar okudum 🙂

 12. oguz görkem albuz
oguz görkem albuz

  Siteniz çok güzel

 13. samet baki çetin
samet baki çetin

  Merhaba arkadaslar siz hangi yontemi uyguluyorsunuz hangisi daha etkili acaba. Annem polikistik over hastası bende kilolarımdan kurtulmak için içicem hamgisini tavsiye ederdiniz acaba Şimdiden teşekkürler…

 14. Oktay akhan
Oktay akhan

  burayı dün keşfettim,gerçekten çok özenli ve bilgilendirici yazılar mevcut.Hatta şimdiden bir kaç kişi ye de önerdim bile.Takipte kalmaya devam edeceğim.

 15. Elvin Eyvazov
Elvin Eyvazov

  annemin dişi çok ağrıyor ama doktora gitmiyor karanfil miydesini bulandırıyor ne yapmalız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.