Yaraların Çabuk İyileşmesi İçin

Daha önce ” yanıklara ne iyi gelir ? ” isimli yazımızda yanıkların bitkisel tedavilerini öğrenmiştik. Bu yazımızda ise yaraların bitkisel tedavilerini öğreneceğiz.Ciltte uzun süre iyileşmeyen yaralar cilt kanseri habercisi bir tehlike olabileceğinden mutlaka bir doktora başvurmalısınız. Bitkiler ise yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olacaktır. Tıp tedavisi her zaman önceliğiniz olmalı bitkiler alternatif yardımcı tedavi olarak kullanılmalıdır. Şimdi geçmeyen yaralara iyi gelen bitkileri açıklayalım.

Cilt üzerinde oluşan lekeler yara olarak değerlendirilmemelidir. Cilt yaralarının bitkisel tedavisi hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yaraların hızlı iyileşmesi için aşağıdaki bitkisel tedaviler uygulanabilir :

1-  Mürdesenik tuzsuz tereyağı ile merhem yapılarak yaraya sürülür.

2-  Kına toz olarak yaraya konur.

3-  Mürsafi toz haline yaraya konulmalıdır.

4-  Kaymak yaraya merhem gibi sürülmelidir.

5-  Kimyon kaynatılır,elde edilen mayi ile yara pansuman yapılır.

6-  Mersin yaprağı yağı yaraya sürülür.

7-  Yaranın acil şifası için yaraya sürülecek ilaçların içine üstübiç ilave edilmelidir.

8-  İç yağı-kuru üzüm dövülerek kemiğe işlemiş veya işleyecek yara üzerine konursa seri şekilde evvel Allah iyi eder.

Önce yarayı her ilaç değiştirmede temizlemeliyiz. Bu ilaç urları eritir. Hatta kemik veremini bile iyi eder. Deride ki yaraları iyileştirir.Deri kararıncaya kadar bu merhemi yara üzerinde tutmalıdır. Büyük yaraları üç ayda kapatır. Balık ve ekşi şeyler yememeli , su içmemelidir. Kabak yemek iyi gelir. Yemek üstüne su içilir. Karpuz, elma dokunmaz. Kayısı ve zerdali asla hiç yenilmemelidir. Pirinç bulgur az kara biberli olarak yenilebilir. Sabahları salatağı şekere batırıp yemelidir. Amel verir , hastalığı içten geçirir.

Ağız yaraları için yazmış olduğumuz yazıya buradan ulaşabilirsiniz …

9-  Yirmişer gram bal mumu , çam sakızı ve iyi zift , on gram kasnı ve doksan gram zeytinyağı.

Çam sakızı ve zift soğuk bir yere bırakılır ve dövülerek toz haline getirilir, zeytin yağına az bir su ilave ederek ateşe konur. Sonra bunların mecmuu zeytin yağının içine atılır ve karıştırılır. Merhem olduktan sonra ateşten indirilir. İhtiyaç halinde kullanılır.

10- İltihaplı yaralarda keten tohumu su ile kaynatılır, lapa yapılır ve yara üzerine koyulur. İltihaplı yaralar iyi gelir.

11- Yumurtanın sarısının yağı çıkartılarak yanık üzerine sürülürse bu daha iyi gelir. Yağının çıkarılmabilmesi için biraz pişmiş olması lazım. Vücutta ki iyileşmeyen yaralara iksir gibi bir merhemdir.

NOT : Yaralar ciddi hastalıların belirtisi/sebebi olabilir. Herhangi bir yara durumunda en yakın sağlık kuruluşuna danışın. Bu bitkisel tedaviler tavsiye niteliğindedir. Doktorunuzun onaylamadığı hiç bir tedaviyi uygulamayın.

Anahtar Kelimeler

7 Comments

  1. Selvi 16 Ağustos 2015
  2. cinmistik7887 16 Ağustos 2015
  3. saim 28 Ekim 2015
  4. esilali 23 Kasım 2015
  5. sudenaz 23 Mart 2016
  6. 001 15 Nisan 2016
  7. Htc 3 Şubat 2017

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir