Yaraların Çabuk İyileşmesi İçin | Şifalı Bitkiler İle Sağlık ve Güzellik "Enter"a basıp içeriğe geçin

Yaraların Çabuk İyileşmesi İçin

Daha önce ” yanıklara ne iyi gelir ? ” isimli yazımızda yanıkların bitkisel tedavilerini öğrenmiştik. Bu yazımızda ise yaraların bitkisel tedavilerini öğreneceğiz.Ciltte uzun süre iyileşmeyen yaralar cilt kanseri habercisi bir tehlike olabileceğinden mutlaka bir doktora başvurmalısınız. Bitkiler ise yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olacaktır. Tıp tedavisi her zaman önceliğiniz olmalı bitkiler alternatif yardımcı tedavi olarak kullanılmalıdır. Şimdi geçmeyen yaralara iyi gelen bitkileri açıklayalım.

Cilt üzerinde oluşan lekeler yara olarak değerlendirilmemelidir. Cilt yaralarının bitkisel tedavisi hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yaraların hızlı iyileşmesi için aşağıdaki bitkisel tedaviler uygulanabilir :

1-  Mürdesenik tuzsuz tereyağı ile merhem yapılarak yaraya sürülür.

2-  Kına toz olarak yaraya konur.

3-  Mürsafi toz haline yaraya konulmalıdır.

4-  Kaymak yaraya merhem gibi sürülmelidir.

5-  Kimyon kaynatılır,elde edilen mayi ile yara pansuman yapılır.

6-  Mersin yaprağı yağı yaraya sürülür.

7-  Yaranın acil şifası için yaraya sürülecek ilaçların içine üstübiç ilave edilmelidir.

8-  İç yağı-kuru üzüm dövülerek kemiğe işlemiş veya işleyecek yara üzerine konursa seri şekilde evvel Allah iyi eder.

Önce yarayı her ilaç değiştirmede temizlemeliyiz. Bu ilaç urları eritir. Hatta kemik veremini bile iyi eder. Deride ki yaraları iyileştirir.Deri kararıncaya kadar bu merhemi yara üzerinde tutmalıdır. Büyük yaraları üç ayda kapatır. Balık ve ekşi şeyler yememeli , su içmemelidir. Kabak yemek iyi gelir. Yemek üstüne su içilir. Karpuz, elma dokunmaz. Kayısı ve zerdali asla hiç yenilmemelidir. Pirinç bulgur az kara biberli olarak yenilebilir. Sabahları salatağı şekere batırıp yemelidir. Amel verir , hastalığı içten geçirir.

Ağız yaraları için yazmış olduğumuz yazıya buradan ulaşabilirsiniz …

9-  Yirmişer gram bal mumu , çam sakızı ve iyi zift , on gram kasnı ve doksan gram zeytinyağı.

Çam sakızı ve zift soğuk bir yere bırakılır ve dövülerek toz haline getirilir, zeytin yağına az bir su ilave ederek ateşe konur. Sonra bunların mecmuu zeytin yağının içine atılır ve karıştırılır. Merhem olduktan sonra ateşten indirilir. İhtiyaç halinde kullanılır.

10- İltihaplı yaralarda keten tohumu su ile kaynatılır, lapa yapılır ve yara üzerine koyulur. İltihaplı yaralar iyi gelir.

11- Yumurtanın sarısının yağı çıkartılarak yanık üzerine sürülürse bu daha iyi gelir. Yağının çıkarılmabilmesi için biraz pişmiş olması lazım. Vücutta ki iyileşmeyen yaralara iksir gibi bir merhemdir.

NOT : Yaralar ciddi hastalıların belirtisi/sebebi olabilir. Herhangi bir yara durumunda en yakın sağlık kuruluşuna danışın. Bu bitkisel tedaviler tavsiye niteliğindedir. Doktorunuzun onaylamadığı hiç bir tedaviyi uygulamayın.

Anahtar Kelimeler

9 Yorum

 1. Selvi Selvi

  Merhaba,
  Uçuk çıktıktan sonra yaraya dönüyor ve bir aydan önce geçmiyor bende. Şimdi de dudakla burun arasında çıktı ve çok yayıldı. Aloe vera bitkisinin jelinden sürüyorum ama faydası yok. Hızlıca kaybolması için ne yapabilirim?

  Teşekkürler

 2. cinmistik7887 cinmistik7887

  bu tip durumlarda tıbbi tedavi almakta fayda var.

 3. saim saim

  05326662205 –kırmızı kantaron yağı:
  Toros dağlarından toplanan taze kantaron çiçeği ile saf zeytinyağının güneşte mayalanması ile oluşan yara ,yanık ve pişiklerde tedavi edici mucizevi bir doğal ilaçtır ,gölgede oluşanı da mide rahatsızlıkları için tedavi edicidir ve akdeniz yöresinde kullanılır .Her evde mutlaka olmalı bence…Temin etmek isteyen bana ulaşabilir…

 4. esilali esilali

  Burnum da yara cikti nasil gider yada iyilesir ? Kötü duruyor cok sivilce vardi onu yok edeyim derken kanadi deri soyuldu yaralandi. Bunun icin acaba bitkisel kür tedavi var mi ltfn yardimci olun

 5. sudenaz sudenaz

  ??☺?

 6. 001 001

  Merhabalar benim elimde tam 4 tane küçük yaralar var hepsi yara izi idi çimdiklenince olmuştu birkaç ay oldu, her türlü merhem denedim ama hala izi var lütfen yardım edin

 7. mustafa mustafa

  merhabalar benim anlımda yaralar var 3senedir fayda yok hep ciddiye doktorlara gidiyorum ama fayda yok bu durumda ne yapmalıyım.

 8. Baki durukan Baki durukan

  Sol ayak bileğime platin takıldı lakin platini kabul etmedi çıkarttıktan sonra 3.5 yıldan bu yana yara kapanmıyor ne yapmamı tavsiye edersiniz gitmediğim doktor uygalamadığım ilaç tedavisi kalmadı

 9. Htc Htc

  Burnumda ve kaşımın ortasında yara lar oluştu önce sivilceydi sonra ben oynaya oynaya kanadı sulandı derisi falan soyuldu 2 günde geçmesi için ne yapmam gerek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.