Yağlı Saçlar, Kırık Saçlar ve Saç Bakımı

Yağlı Saçlar ve Kırık Saçlar

Saç dökülmesi,saç çıkarma ve saç bakımı hakkında daha önce bir çok yazı yazdık. O yazılara da göz atmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. İşte saç sağlığı ve güzelliği ile ilgili o muhteşem yazılar :

Tüm Saç Bakım Yöntemleri

Nasıl Saçlarımızı Kuvvetlendiririz ?

Saç Dökülmesi ve Bitkisel Tedavisi

Doğal Saç Boyama 

Saçların Beyazlamasını Önleme

Hindistan Cevizi Yağının Saça Faydası

Saç Uzatma

Ve daha fazlası için buraya tıklayınız …

Bakımlı saçlar çoğu zaman erkeklerde ilk önce dikkat edilen unsurlardan biridir. Bakımlı saç denilince de dolgun,parlak ve yağsız saç akla gelir. Kimi insanın saçlarının bakımı zordur. Saçları sert olabilir, gür olabilir. Ama bunlar sizi yağlı saçlar ve kırık saçlar ile dolaşmanıza sebep olmamalıdır. Acaba siz de yağlı saçlar karşısında çaresiz misiniz ? Ya da saçlarınız sık sık zarar görüyor ve kırık saçlar önünde mahkum musunuz ? Bu yazımızda yağlı saçlara bitkisel bakım, kırık saçlara bitkisel bakım konularını inceleyeceğiz.

images (1)

Saç yağlanması bilhassa saçları ince telli olan insanların bir sorunudur. Aşırı yağlanmayı engellemek amacıyla uygun şampuanın seçilmesine çok dikkat edilmelidir. Krem oranı fazla olan şampuanlar saçlarınıza uygun değildir. Ek olarak , şampuanı kullandıktan sonra iyice durulamanız gerekmektedir. Fazla sıcak su ile saçları yıkamak  saç derinizi kurutacaktır. Bunun sonucunda da saçlarınızda daha çok yağ üretimi olacaktır. Bu sebeple çoğunluklu ılık su ile saçlarınız yıkanmalıdır. Şimdi gelelim şifalı bitkiler ile yağlı saç bakımına. Haftada bir defa saçlarınızı sirkeli ılık su ile yıkayabilirsiniz. Bu yıkamadan 10 dakika sonra saçlarınızı ılık su ile durulayın. Sirke saçlarını temizler ve bunun yanında saçların parlak gözükmesini sağlayacaktır.

sac-bakimi

Duştan çıktıktan sonra ise saç kurutma makinesiyle kurutmayın. Bunun yerine saçlarınızı kendi haline bırakın ve bu halde kurumasını bekleyin. Fakat ıslak saç ile kalmanın da olumsuz yönleri vardır. Sinüzit gibi, baş ağrısı gibi… Çoğu saç şekillendirici ürünler saç yağlanmasını arttırır. Bu nedenle bu ürünleri kullanmamaya çalışın. Günümüzde yeni yeni üretilen kuru şampuanlar saç yağlanmasını önleme konusunda bir numara. Bu şampuanları kullanmanızı önerebiliriz. Kimi insanında saçlarıyla oynama alışkanlığı vardır. Eğer siz de böyle bir alışkanlığa sahipseniz bu hareketi bırakmaya çalışın.
Saçların çabuk yağlanmasının bir sebebi de dengesiz-düzensiz-sağlıksız beslenmedir. Bozuk beslenme düzeni sizin vücut hücrelerinizin dengesini bozduğu gibi saç hücrelerinin de dengesini bozuyor. Bunun sonucunda dökülmeler, kırılmalar, yağlanmalar ve kepeklenmeler görülebilir. Dolayısıyla saçlarımız ama öncelikle vücut sağlığımız için beslenmemize dikkat etmeliyiz. Kimyasal ürünlerden/gıdalardan uzak duralım.

 

 

 

 

15 Comments

 1. sevim fedakar 8 Mayıs 2015
 2. Sadullah ÖZTÜRK 8 Mayıs 2015
 3. Oğuzhan Ortakçı 8 Mayıs 2015
 4. Birkay Yasin Özkanca 8 Mayıs 2015
 5. zuhal tuncel 8 Mayıs 2015
 6. Mehmet Kadir YILDIZ 8 Mayıs 2015
 7. furkan özkasap 8 Mayıs 2015
 8. burak nezir 8 Mayıs 2015
 9. berkant karaçam 8 Mayıs 2015
 10. Harun Çetin 8 Mayıs 2015
 11. gamze kandemir 8 Mayıs 2015
 12. Beyza Nur Yılmaz 8 Mayıs 2015
 13. ali kubuk 8 Mayıs 2015
 14. Özgür Erüstün 8 Mayıs 2015
 15. sefa balkaya 8 Mayıs 2015

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir