Varis Nasıl Geçer ? | Şifalı Bitkiler İle Sağlık ve Güzellik "Enter"a basıp içeriğe geçin

Varis Nasıl Geçer ?

Bacaklarda derinin hemen altındaki toplardamar genişlemelerine varis denir.

Bacaklarımızdaki toplardamarlar kirli kanı yer çekiminin tersi yönünde  temizlenmesi için akciğerlere ve kalbe taşıyan damarlardır. Bu damarların içinde yukarı doğru akımın sağlanabilmesini kolaylaştıran ve aşağıya doğru kanın toplanmasını engelleyen kapaklar vardır. Bacak kaslarının çalışması ve kan bu kapakların yardımı ile tek yönlü olarak yukarı ilerler. Ancak kapaklarda hasar oluştuğunda kanın yer çekimi ile aşağı yönde basınç oluşturması ile yüzeysel toplardamarlarda varisler oluşur.
Varis-ve-Örümcek-Damarlar
Ayakta uzun süre hareketsiz olarak durma, genetik yatkınlık  ve bayan hastalarda fazla kilolar varis hastalığı için risk faktörü olarak kabul edilmektedir. Toplumda sıklığı %20 ile 40 arasında olduğu belirtilen varisler yaşam kalitesini etkileyen önemli bir halk sağlığı sorunudur.
Varis Hastalığı nedeni ile gün içinde giderek artan bacak ağrısı, bacaklarda çabuk yorulma ve ağırlık hissi olur. Hastalarda semptomları rahatlatmak için öğleden sonra oturma ve bacaklarını yukarıya kaldırma isteği görülebilir. Gözle görülür varis olmadan da bu şikayetler görülebilir. Tedavi edilmediğinde ilerleyerek pıhtı oluşumlarına neden olabilir. Daha ciddi seviyelerdeki varis hastalarında deride renk değişikliği ve yaralar oluşabilir. 60 yaş üstü yetişkinlerin %1’inde varis hastalığına bağlı yaralar görülmektedir. Mutlaka önemsenmeli ve tedavisi ihmal edilmemelidir.

20046

Varis Hastalığının Bitkisel Tedavisi

Varis hastalığına karşı aşağıdaki bitkisel tedaviler kullanılmalıdır.

1-  Patlıcanın etrafındaki badıçları kurutularak toz yapılır ve ikişer gram yutulur.

2-  Peynir suyu içilir,üzerine nane yenir  veya nane suyu içilir.

3-  Varis üzerine katran sürülür.

4-  Çemen,trup tohumu,havuç tohumu , tere tohumu lapa yapılarak varis üzerine konulmalıdır.

5-  Kuyruk yağını eritip içmeli,mide kabul etmez bulantı ve kusma yaparsa kuru üzüm veya erik hoşafı ile bol bol içilmelidir. Kayısı yenilmemeli, suyundan da içilmemelidir.

6-  Üzerlik tohumu on iki gün on ikişer gram devamlı içilirse bu hastalıktan kurtarır. Yalnız bunu içtikten sonra arkasından gazoz,limonata,şerbet vb. meşrubatlar içilmelidir.

7-  Kan aldırılmalıdır.

varis-nedir-belirtileri-tedavisi

8-  Uzun süre ayakta durulmamalıdır.

9-  Balgamı ve safrayı giderici ilaçlar kullanılmalıdır.

10- Acı mısır baklası,zeytinyağı,su ve lahana külü. Bu maddeler karıştırılıp lapa yapılır ve hastalık olan uzvun üzerine konarak bağlanır.

11- Ellişer gram bal mumu, sandalos sakızı,mercan köşk ve kereviz tohumu alınır ve karışım elde edilir. Kaşık kaşık içilir.

12- Peynir suyu ve ayran içilmeye devam edilir, fazla hareket edilmez.

13- Dokuz gram kehribar tozu , dokuz gram tabaşir , altı gram arap zamkı , altı gram amber, beş gram kırmızı yahut tozu ve iki yüz elli gram gül suyu.

Bu maddeler toz yapılır. Elma veya ayva şerbeti ile macun haline getirilir. Temiz bir kavanozda muhafaza edilir ve birer fındık büyüklüğünde yutulur. Bu macun kuvvetini on sene muhafaza eder.

14- Ellişer gram soğan ve nane , yüz gram elma ara ara yenilmelidir.

15- Vücut sert bir kumaş parçası ile iyice oğularak papatya yağı sürülür ve kuvvetlice masaj yapılır.

 

Anahtar Kelimeler

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.