Uçuk Nedir ? Belirtileri ve Nedenleri | Şifalı Bitkiler İle Sağlık ve Güzellik "Enter"a basıp içeriğe geçin

Uçuk Nedir ? Belirtileri ve Nedenleri

Uçuk Nedir ?  (Ekstragenital Herpes Simpleks)

Ağızda ya da ağız etrafında kırmızı bir zemin üstünde toplanmış, latince ismi Herpes Simpleks olan bir virüsün sebep olduğu bir hastalık olup kabarcıklar şeklinde görülür. Genel olarak genç yetişkin insanlarda sık sık görülebilir. Bu yüzden uçuk nedir, uçuğun belirtileri nelerdir, uçuğun nedenleri nelerdir, uçuğun bitkisel ve tıbbi tedavileri nelerdir iyi bilinmelidir.

Ciltten cilde ya da ağızdan ağza temasla bulaşabilen uçuklar,  içinde sıvı olan küçük kabarcıklar biçimde oluşur. Virüs bulaştıktan sonra ortalama altı gün içinde belirtiler gözlenmeye başlar.

Adet (regl ) günleri, ultraviole (mor ötesi) ışınları (güneş ışığı), ateş, soğuk algınlığı veya stres uçuk hastalığının şiddetlenmesine neden olabilir.

phototake_rm_photo_of_woman_applying_herpes_medication

Uçuk görülmeye başladıktan sonra 3-4 gün içinde uçukta şiddetlenme görülebilir ve 3-4 gün sonra küçülerek iyileşirler.

Çocuklarda ağız içi ve yanağın iç tarafında iltihaplanma biçiminde görülebilir. Bu tip uçuklar ağrılı olur ve ağızda ki tükürük bezleri çok tükürük salgılar.

Uçuğun Belirtileri ;

Uçuğun belirtilerinin iyi bilinmesi , tedavinin de iyi olmasını sağlayacaktır.Virüs bulaştıktan sonra, uçuğun çıktığı bölgenin etrafında şişliklerin olmasının yanında, ateş, baş ağrıları, kas ağrısı ve hastanın kendinisi bitkin hissetmesi de belirtiler arasında sayılabilir. Uçuğun boyutu küçük ise, o bölgedeki yanma, kaşınma, ağrı dışında genelde başka bir şikayet olmaz.

Uçuğun Sebepleri

Uçuğun nedenlerinin iyi bilinmesi , tedavinin de iyi olmasını sağlayacaktır.Uçuklar özellikle bağışıklık sisteminin zayıf düştüğü zamanlarda meydana gelen bir virüs biçimidir. Bağışıklığın zayıflaması ise hastalanmak, yeterli besin almamak, vücudu zayıf düşürmek ile gerçekleşir. Bağışıklık konusunda ki yazılarımızı okuyarak bağışıklığınızı güçlendirebilirsiniz. Yazılar için buraya tıklayınız

Bağışıklığa ilave olarak stres, moral bozukluğu da uçuğun önünü açan önemli etkenlerdendir.

Uçuk virüsünün etkileri 24 saat öncesinden şu biçimde belli olur :  Kaşıntı, kızarıklık , iltihaplanma, baş ağrısı, kas ağrısı vb.

Antiviral içerikli ilaçlar, kremler de uçuğun tedavisinde etkin rol oynar. Bu ilaçları konunun sonunda detaylı şekilde vereceğiz.

Eğer uçuk çok uzun süredir iyileşmiyorsa risk oluşturabilir. Bu tip durumlarda en yakın hekime gidiniz.

ucuk_tedavisinde_en_etkili_yontem_h8556

 

Uçuğun Tedavisi ;

İlk olarak uçuğu olan insanlarla ağız ya da cilt temasında bulunmayın.

Hastalığın ilk dönemlerindeyken  yani daha kaşıntılı zamanlarında iken, Asyclovir İçeren uçuk kremleri kullanılmalıdır. Ayrıntılı bitkisel ve tıbbi tedavi yöntemleri için alttaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Tedavi Yöntemleri İçin Buraya Tıklayabilirsiniz

 

Anahtar Kelimeler

2 Yorum

  1. Ne güzel anlatmışsınız teşekkürler,
    Halk arasında ne yazık ki normal yara ile uçuk karıştırılıyor.

  2. özellikle kış aylarında çok görüldüğünü biliyorum benim biraz ateşim oldumu uçukta kaçınılmaz oluyor. krem kullanmak lazım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.