Toksoplazma nedir ve tedavi şekilleri.. | Şifalı Bitkiler İle Sağlık ve Güzellik "Enter"a basıp içeriğe geçin

Toksoplazma nedir ve tedavi şekilleri..

Toksoplazma hastalığ parazitlerin neden olduğu bir hastalıktır. Aslında en çok kedilerde gözükür. Az miktarda kuşlar ve balıklarda da gözükür. Toksoplazma insanlara kedilerden bulaşır. Bu parazitin neden olduğu dokularda enfeksiyon oluşturur. En önemli belirtisi boyundaki lenf bezlerinin büyümesi ve halsizlik oluşturur. Yüksek bir enfeksiyona neden olmaz. Bağışıklık sistemi güçlü olan kişilerde halsizlik olurken, bağışıklık sistemi zayıf olanlarda başta beyin enfeksiyonu akciğer enfeksiyonu ve gözde retine bozukluğu gibi ölümle sonuçlanabilen bir hastalıktır.

Toksoplazma bağışıklık sisteminin güçlü ve zayıf olmasına göre değişiklik gösterir. Güçlü sistemlerde pek bir belirtisi yoktur. Genelde hafif ateş ve halsizlik boyundaki lenflerde büyüme görülür. Parazitler genelde tedavi edilmezse uyku modunda vucutta canlı olarak bulunur.

Tedavi şekli

Hastalıkta tedavi şart değildir çünkü vucuda hiçbir zararı yoktur. Genelde beş yaş altı çocuklarda ve gebelerde kombine ilaçlar kullanılır. Gebelerde tek bir ilaçla doğuma kadar kullanılır.İlaçların çok fazla yan etkileri yoktur. Hiçbir ilaç hastalığı yok etmiyor ama enfeksiyonun zararları azaltılabilir.

Gebelerin dikkat etmesi gereken şeyler vardır. Bunun için gebeliğin ilk döneminde mutlaka toksoplazma taraması yapılmalı ve eğer varsa uygun olan tek ilaç doğuma kadar kullanılmalıdır. Yoksa anne rahmindeki bebek bu durumdan etkilenir ve düşük bebek ölümleri veyahut özürlü bir çocuk dünyaya gelebilir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.