Tifo Hastalığı Nedir? | Şifalı Bitkiler İle Sağlık ve Güzellik "Enter"a basıp içeriğe geçin

Tifo Hastalığı Nedir?

 Bu yazımızda tifo hastalığı nedir, tifo nedir, tifonun belirtileri,tifo belirtileri , tifo nasıl geçer,tifoya ne iyi gelir, tifo tedavisi, tifonun tedavisi,tifonun nedenleri hakkında genel olarak bilgier vereceğiz.

Tifo, kirli içme sularından, pis ve kokuşmuş yiyeceklerden ve kirli atık sularından mikrobik ve bulaşıcı bir hastalıktır. Tifo hastalığı çomağa benzeyen bir şekilde olup, tifo mikrobu salgın olarak yayılır. Genellikle yaz ve sonbahar ayların da sık görülen bu hastalık, insanların bu aylara özellikle dikkat etmesi gerekir. Tifo özellikle kalbimizi, akciğerlerimizi, karaciğerimizi, beynimizi, böbreklerimizi, göz ve kulak sinir sistemlerini etkileyen bir hastalıktır. Bu hastalık zaman da tedavi edilmesi kötü sonuçlar doğuracak, birisini de bulaşmış ise de zamanın da tedavi edilmesi gerekir.

su-cicegi-nedir-nasil-tedavi-edilir

     Tifo Hastalığının Belirtileri

Tifo hastalığı, tifo mikrobunun vücuda girdikten sonra kendisini 7-15 gün sonra ortaya çıkan bir hastalıktır. Hastalığın ilk günlerin de halsizlik, yorgunluk ve ara ara baş ağrıları görülür. Bu belirtilerden dolayı hasta yatmak veya uzanmak gibi bir hisse kapılmaz. Birkaç gün sonra hastalık kendini göstermeye başlar ve yüksek ateşlenme ortaya çıkar.

İştahsızlık, halsizlik, baş dönmesi, burun kanaması, bronşit, mide ve bağırsak bozuklukları ile birlikte bazı kişiler de ise ishal da görülür. Bu gibi belirtileri olan kişilerin biran önce doktora gidip tedavi olmaları gerekir. İlk belirtileri ile ortaya çıkan bu hastalık zaman içerisin de yüksek ateş ve halsizliğin artmasıyla kendisini daha da belirtecektir. Bu hastalık insanın göğsünde, karnında ve sırtında pire ısırığına benzeyen kırmızı kızarıklar oluşur. Bugünler de tansiyon düşer ve nabızda da yavaşlama görülür. Hastalığın üçüncü haftasın da ise karında belli başlı değişimler olur ve karın şişmeye başlar. Dışkı ise yumuşaklaşır yani akışkan olarak akar ve bağırsak kanamaları da görülür. Bademcikler de iltihaplanmış, hastalık nedeniyle yeme ve içmeyi kestiği için de hasta iyice zayıflamıştır. Üçüncü haftanın  sonlarından itibaren ateş düşmeye başlar. vücut direncinin artmasına, halsizlik ve yorgunluğunun gideceğine diğer hastalık belirtilerin de zamanla kaybolmaya başlar.

images

    Tifo Hastalığı Nasıl Bulaşır?

Tifo basili adı verilen bu bakteri farklı yollarla insan vücuduna girerek, çoğunlukla tifolu hastaların dışkılarından veya idrarlarından, kanlarında, tükürüklerin de veya vücutların da görülen deri döküntülerin de görülen bir haslık olan tifo korunma yollarını da araştırıp ona göre önlem almalıyız. Özellikle tifo hastalığına lağım, kanalizasyon sularının içme sularına karışmasıyla veya bu pis ve tehlikeli suların yemeklere karışmasıyla da tifo hastalığına sebep olur. Salgın, daha ziyade yaz ve sonbahar ayların da sıkça görülen ve bu aylar da daha da belirgin olan bir hastalıktır.,images (1)

     Tifo Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tifo hastalığının tedavisin de doktorların önerilerini dikkate almakta fayda vardır. Öncelikli olarak işe sağlıklı beslenmeyle başlayalım. Sağlıklı bir şekilde yapılan beslenmenin insan vücuduna faydası çoktur. Bu hastalığa yakalanmış kişilere yoğurt, köy sütü, hoşaf, ayran, evde hazırlanmış meyve suları, limonata portakal suyu, yumurtanın sarısı, yumurta konularak yapılan çorbalı içecekler, iki kere çekilmiş etten yapılan köfteler, sebze ve meyve püreleri gibi protein, karbonhidrat ve  vitamin gibi yiyecekler doktorlar tarafından tavsiye edilir. Bolca da su tüketilmelidir. Doktorlar bu hastalığın tedavisinde antibiyotikleri de önermektedirler. Çünkü hastalığa karşı büyük bir direnç gösterirler.

images (2)

     Tifo Hastalığından Nasıl Korunulur?

Özellikle içtiğimiz sulara dikkat etmeliyiz. O suların kullanma kontrolünü, hijyenini, lağım ve kanalizasyon sularının hijyen kontrollerinin yapılması gerekir. Tifo aşısını da yapmak gerekir. Kesin koruyucu olmamakla birlik %51-60 civarın da bu hastalığa karşı savaştığını söyler uzmanlar. Bu nedenle tifo aşısı yaptırmak gerekir ve beslenmemize de dikkat etmemiz gerekir.

 Böylece tifo hastalığı nedir, tifo nedir, tifonun belirtileri,tifo belirtileri , tifo nasıl geçer,tifoya ne iyi gelir, tifo tedavisi, tifonun tedavisi,tifonun nedenleri hakkında bilgilenmiş olduk. Daha fazlası için sitemizde dolaşabilirsiniz.

Anahtar Kelimeler

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.