Terlemeyi Önlemenin Yolları | Şifalı Bitkiler İle Sağlık ve Güzellik "Enter"a basıp içeriğe geçin

Terlemeyi Önlemenin Yolları

Daha önce terleme konusunda bir yazı yayınlamıştık. O yazıyı da okumanızı tavsiye ediyoruz. O yazıya bu kırmızı yazıya tıklayarak ulaşabilirsiniz

Aşırı Terleme

Aşırı terleme hem bir sağlık sorunudur hem de günlük hayatı ciddi anlamda kötü etkileyen bir olaydır. Aşırı terleme her insanda değişik bölgelerde olur. Kimi insanların elleri ve ayakları çok terler iken, kimilerinin koltuk altı veya yüzü aşırı terler. Bir çok farklı bölgede de aşırı terleme sorunu görülebilir. Her insanın uyması gereken temizlik kurallarında aşırı terleyen bireyler daha özen göstermelidir. Çünkü temizleme olmazsa vücuttan dışarı atılan toksik maddeler tekrar vücut tarafından geri emilebilir. Bundan dolayı sık sık duş almak gerekir.

1

Aşırı Terlemenin Nedenleri

Kimi dönemlerde aşırı terleme normal kabul edilebilir. Bunlar, hamilelik dönemleri, ergenlik dönemleri ve menopoz dönemleridir. Bilhassa bir çok bireyde aşırı koltuk altı terlemesi görülmektedir. Bu durum çoğu bireyde stresten dolayı gerçekleşir. Stres yaşayan vücut daha fazla çalışır ve koltuk altı bezlerinin aşırı oranda ter salgılamasına neden olur.

Stres en çok karşılaşılan neden iken, diğer aşırı terleme sebepleri de göz önünde bulundurulmalıdır. Şayet bireyde tiroid bezi fazla çalışıyorsa bu da aşırı terlemeye neden olabilir. Böbrek üstü bezinde yaşanan rahatsızlıklar, şişmanlık, hipoglisemi ve insülin de aşırı terlemeye sebep olan rahatsızlıklardır.

Aşırı Terlemenin Tedavisi

Bu günlerde aşırı terlemenin tedavisi çok basit ve rahattır. Tedaviye başlanmadan önce hastanın aşırı terlemesinin sebepleri öğrenilir. Vücutta aşırı terlemeye sebep olan bir rahatsızlık olup olmadığına bakılır, kilosuna ve menopoz durumuna bakılır. Bunun gibi bir çok etken değerlendirip tedaviye öyle başlanır.

2

Koltuk Altı Terlemesi İçin Yapılan Tedaviler

En çok şikayet edilen terleme bölgesi koltuk altı bölgesidir. Koltuk altı terlemesini engellemek için türlü yollar vardır.

1- Terlemenin Tedavisi : Botox 

Doğal bir zehir olan botox sulandırılarak problemli bölgeye enjekte edilir. Burada amaç ter bezlerini felç etmek ve terlemeyi önlemek. Aşağı yukarı 30 dakika sürer ve Lokal anestezi ile yapılır.

Yalnız koltuk altı terlemelerinde değil, avuç içi terlemelerinde, ayak terlemelerinde de kullanılır.

Kimlere Botoks Yapılamaz?
• Hamilelere,
• Emziren annelere,
• Cilt enfeksiyonu olan hasta bireylere,
• Kaslarda görülen kas zayıflığı gibi nörolojik yani sinirsel hastalıkları olan insanlara,
• Aminoglikozit türü antibiyotik ialç kullanan insanlara,
• Bağışıklık sistemini zayıf düşüren ilaçlar kullanan bireylere botoks uygulaması yapılamaz.

2- Terlemenin Cerrahi Yöntemleri

Koltuk altı aşırı terleyenlere tavsiye edilen bir tedavi biçimidir. Koltuk altında ufak bir delik açılır .Bu delikten vücut içinde girilerek yüz ve ellere giden sinirin başlangıcı kesilerek böylece terleme engellenmiş olur.

 

3- Terlemenin Lazerle Tedavisi

Lokal anestezi altında yapılır. Lazer yardımı ile kolay bir şekilde yapılan bir operasyondur. Koltuk altına ufak bir kesi açılır ve terlemeye sebep olan ter bezleri dışarıya alınır. Vücutta herhangi bir operasyon izi kalmayacaktır. Operasyon süresi yaklaşık 20-40 dakikadır. Hatta insanlar  2 ile 5 günde normal yaşamına geri dönebilir. Kesin ve kalıcı bir tedavi biçimidir. Operasyon sonrası bireyin aşırı terleme şikayeti tümüyle ortadan kalkar, yalnız olması gerektiği kadar terler.

3

Terlemenin Bitkisel Tedavisi

Adaçayı: Her gün en az  bir bardak ada çayı içerseniz normalde fazla terlemeyeceksiniz.

Domates Suyu: Küveti ılık su ile doldurarak bu suya 3 bardak domates suyu ilave edin. Suda 15-20 dakika bekleyin, sonra güzelce durulanın. Domates suyu da kuvvetli bir ter engelleyicidir.

Sirke: Koltuk altlarınıza bir pamuk yardımı ile elma sirkesi sürerek 20 dakika bekleyin. Sonra bol suyla durulayın.

Limon: Gece uyumadan önce koltuk altlarınıza limon suyu sürün. Terleme sonucunda oluşan kötü kokuların ve aşırı terleme önlenebilir.

Koltuk altı tüylerini almak kötü kokuyu önleyecek ve olması gerekenden fazla terlemeyi minimuma indirecektir. Deodorantlar kesinlikle temiz ve tüysüz koltuk altına sürülmelidir, şayet koltuk altlarınız temiz değil ise deodorant zaman içinde daha kötü kokulara sebep olur.

Anahtar Kelimeler

10 Yorum

 1. ali ahmet ali ahmet

  Gerçekten çok dikkat edilmesi bir durum aşırı terleme. Aşırı terleme sonucunda kötü görüntüler ve kokular oluşabilmekte. Bunu da aşırı terlemeye iyi gelen yöntemler ile önlemeliyiz

 2. sorgula_14 sorgula_14

  Yaz aylarının giderek yaklaşması ile birlikte terleme ile ilgili yazınız gerçekten de çok bilgilendirici olmuş. Teşekkür ederiz. :

 3. yaz geliyor terlemenin kabus olmaması için güzel bir yazı hazırlamışsınız. Bitkisel yolları deneyen arkadaşlardan geri dönüş olursa çok daha ekonomik ve sağlıklı bir bilgi edinilmiş olur

 4. bakimli_02 bakimli_02

  Başarılı bir yazı olmuş gerçekten. Ben terlemem fazla ama terleyen arkadaşlarıma öneri olacak bu yazı

 5. bu yararlı bilgiler için çok teşekkürler gerçekten terleme hakkında merak etiiğim herşeyin cevabını buldum bu yazıda…

 6. cebeci halı yıkama cebeci halı yıkama

  Terlemek günlük yaşantımızda hepimizin ortak sorunu hele ki yaz aylarında ter bezlerinin çalışması ile doğru orantıda olan bu durumu roll on veya deotak gibi etkili kremler ile de aşabiliriz..

 7. aynen uygulayın

 8. iyi geliyo ben denedım normalden az terlıyorum artık 🙂 🙂

 9. teşekur derım verdınız bılgıler ıse yaradı

 10. Ismayil Ismayil

  Awiri terlemenin cerrahi tedavisin nerde yaptira bilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.