Rahatsız Eden Ter Kokularına Elveda | Şifalı Bitkiler İle Sağlık ve Güzellik "Enter"a basıp içeriğe geçin

Rahatsız Eden Ter Kokularına Elveda

Ter nedir ? Ter kokusu nedir ? Ter kokusu nasıl geçer ? Ter kokusuna ne iyi gelir ? Ter kokusu nasıl önlenir ? Fazla terleme nasıl önlenir ?

Terleme, vücut sıcaklığını düzenleyen, vücudu toksinlerden arındıran ve tuz dengesini koruyan canlı sağlığı için doğal bir vücut olayıdır.Ter, derideki ter bezlerinin salgıladığı bir salgıdır. Bunun önlenebilmesi için aşağıdaki bitki formüllerine başvurulmalıdır.

Ter kokusunu gün boyu en doğal şekilde uzaklaştırmak istiyorsanız bu yöntemleri uygulayabilirsiniz.İbrahim Saraçoğlu hocamızın tavsiyelerine göre ; gün boyu ter kokusu olmaması için , kan taşı olarak da bilinen şap kullanılır. Koltuk altı birazcık ıslatılır ve bir iki kez şap sürersek gün boyu ter kokusundan kurtuluruz.

Terleme Sebepleri : 

Egzersiz
Sıcak hava
Sinirlilik, endişe hali veya stres
Bazı hastalıklar
Duygusal nedenlerin tetiklediği terleme

Ter Kokusunu Önleme : 

1-    Adaçayı kaynatılır, ter kokan yerler bu su ile silinir. Pamuğa peçeteye veya bir beze emdirilmiş adaçayının suyu, ter kokan yerler üzerinde bir süre tutulur.

2-  Enginarın yapraklarını ve yenilen kısımları yarım litre su da kaynatılır. İçine biraz bal ilave edildikten sonra günde 3-4 bardak içilir.

3-  Patlıcan kaynatılır,suyu ter kokan yerlere sürülür.

4-  Her gün bir bardak adaçayı içmek olağandan fazla terlemeyi engeller.

5-  Su ile dolu küvete 3 bardak domates suyu atın ve suyun içinde 15-20 dakika bekleyin. Domates çok güçlü ter kesici bir besindir.

6-  Ter kokusunu önlemek isteyenler , koltuk altını bir miktar sirke ile temizleyip bir süre bekledikten sonra su ile yıkamalıdır.

7-  Gece yatmadan önce koltuk altlarınıza bir iki damla limon suyu sürerseniz , gün boyu olacak ter kokularını yaşamazsınız.

8-  Çay ,kahve  ve kola gibi kafeinli içecekleri tüketmemeye çalışın

9-  Maydanoz , marul,ıspanak gibi yeşil renkli sebzeleri daha fazla tüketin. Çünkü bu besinlere yeşil rengini veren kloril maddesi vücut için koku giderici özelliğe sahiptir.

10- Acı baharatlar , soğan-sarımsak gibi kokulu besinler terlemeyi arttırdığı gibi ter kokusunu da olumsuz yönde etkiler.

11-  Geniş ,rahat ve pamuktan yapılmış kıyafetler giyin. Dar kıyafetlerden ve suni maddelerden yapılmış kıyafetleri kullanmamaya özen gösterin.

12- Magnezyum ve çinko eksikliği de ter kokusuna neden olabilir. Bu minarelleri içeren besinleri tüketebilirsiniz.

13-  Mürsafi,şap,safran yeteri kadar sıcak su ile karıştırılarak koltuk altına sürülmeli.

14-  Patlıcan ve enginar eşit miktarlardan kaynatılarak günde üç bardak içilmeli.

 

Tek Yorum

  1. Busra yildiz Busra yildiz

    Hazir sallama adaçayı da etki eder mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.