Su çiçeği (Varicella) Hastalığı | Şifalı Bitkiler İle Sağlık ve Güzellik "Enter"a basıp içeriğe geçin

Su çiçeği (Varicella) Hastalığı

Su çiçeği (Varicella) Hastalığı

Su çiçeği, insan herpes virüslarından   varicella zostor virus (UZV) ile meydana gelen yaygın bir çocukluk çağı ekzantemidir. Bu yazımızda su çiçeği, su çiçeği tedavisi, su çiçeği belirtileri, su çiçeği nedenleri, su çiçeği nasıl geçer, su çiçeğine ne iyi gelir, su çiçeği aşısı hakkında bilgiler vereceğiz.

Su Çiçeği Nasıl Yayılır?

Su çiçeği kişide kişiye temas ile  öksürme, hapşırma, selam vererek de ve damlacım yoluyla bulaşır. Su çiçeği geçirmiş yani insan da bulunan su çiçeği (varicella) zoster denilen virüs insan öksürüğü ile veya insanın hapşırmasıyla havaya yayılan o virüs başka insanın solunum yapmasıyla o virüs solunum yapan kişiye geçer ve böylece onun da su çiçeği kapma olasılığı yükselir. Su çiçeği çok bulaşıcı olup su çiçeği geçiren kişilerin döküntüleri veya zona döküntüleri ile direk temas yoluyla da bulaşabilir. Su çiçeği genellikle damlacık yoluyla ( öksürme, hapşırma ve temas …vb) bulaşabilir. Su çiçeği virüsünün giriş yeri konjuktiva veya üst solunum yolu mukozasıdır. İnkubasyon dönemi 13-17 gündür. Ekzantemden 4 gün öncesi ve 6 gün sonrasına bulaştırıcıdır.

su çiçeği, su çiçeği tedavisi, su çiçeği belirtileri, su çiçeği nedenleri, su çiçeği nasıl geçer, su çiçeğine ne iyi gelir, su çiçeği aşısı

Su çiçeğinin Belirtileri Nelerdir ?

Özellikle ocak- mayıs ayların da ve 5 – 9 yaşlarında ki çocuklar da daha sık görülür bu hastalık. Prodromal dönemde ateş, halsizlik, iştahsızlık ve vücudun belli bölümlerinde kızarıklar görülür. Döküntü, makülo- papülo- veziküler tarzdadır. Döküntü başlangıçta kafa derisi ve vücutta başlar ve yüze, kollara ve bacaklara kadar yayılmaktadır. Döküntü genellikle 200 ile 500 döküntü arasındadır ve kaşıntılıdır.

Su çiçeğine neden olan varicella zoster virüsünün komplikasyonları ise şöyledir: ‘ Veziküler lezyonların bakteriyel enfeksiyonu sonucu; pnömoni, purpura, fulminans, reye sendromu, hepatit, artrid, perikardit, glomerulonefrit, orşid, sss tulumu meningoensefalit, serebral ataksi vs görülebilir. Su çiçeğine bağlı olarak en sık görülen komplikasyonlar arasında; cilt veya kemikler, akciğerler, eklemler ve kan gibi diğer bölgeler de görülen ikincil enfeksiyonlardır. Su çiçeği virüsü zatürre veya ensefalide  neden olmaktadır. Su çiçeği komplikasyonları nadir ancak çok ciddi bir durumdur. Komplikasyonlar küçük bebekler, yetişkinler, bağışıklık sistemi yetersizliği hastalıklara karşı zayıf olan kişiler de daha sık görülen bir hastalıktır.

Su çiçeğinin Tedavisi Nasıl Olmalıdır ?

   Su çiçeğinin tedavisi semptomatiktir yani nedene yöneliktir. Örnek verecek olursak: antipiretikler, antipururitikler vs su çiçeğinin tedavisin de aspirin kesinlikle kullanılmamalıdır. Çünkü reye sendromu riski nedeniyle verilebilir. Daha önce herhangi bir hastalığı olmayan ve su çiçeği geçiren çocukların büyük kısmı yatak istirahati, sıvı takviyesi ve ateş kontrolü ile tedavi edilebilmektedir. Ciddi su çiçeği vakalarında hastanın yaşı, sağlık durumu, hastalığın ciddiyeti ve tedavinin zamanlamasına bağlı olarak antiviral ilaç kullanılmaktadır.

Anti  Viral Tedavi: Ergenlik dönemi ve sonrasın da, bağışıklık sistemi baskılarmış ve hastalarda da verilir. Doğumdan 5 gün önce ya da 4 gün sonrası arasında su çiçeği başlayan annenin bebeğine de bu tedavi yöntemi uygulanır.

su çiçeği, su çiçeği tedavisi, su çiçeği belirtileri, su çiçeği nedenleri, su çiçeği nasıl geçer, su çiçeğine ne iyi gelir, su çiçeği aşısı

Su çiçeğinden Korunma Yolları Nelerdir ?

Su çiçeği Aşısı: Aşı başlangıçta hastalığı ağır geçirme olasılığı olan çocukları koruma amacıyla yapılan bir aşıdır. Riskli hastalar da lösemililer de ilk remisyondan sonra, salid tümörlü hastalarda ise kemoterapiye başlamadan bir hafta veya daha önce tek doz parenteral aşı verilmesi ile % 80 etkinlik sağlamaktadır. Canlı ve etkisini çabucak gösteren bir aşıdır. İnsan ve hayvan embriyo hücrelerinde pasajlarla elde edilmiştir. 0- 5 ml deri altına uygulanır. Aşı 13 yaşından küçüklerde bir doz, 13 yaşından büyüklerden ise 4- 8 hafta arası iki doz uygulanır. Sağlıklı prepubertal çocuklar da  tek doz aşıdan sonra serokanversiyon oranı % 97 olarak bulunmuştur. Adölesan ve erişkinler de ise tek doz aşıdan sonra % 78, iki doz aşıdan sonra ise % 99 olur. Ve böylelikle su çiçeği geçirmiş bir kişi öncelikle doktor gözetimin de tedavi edilmelidir.

Tek Yorum

  1. Su çiçeği zona hastalığına da benziyor. Çok dikkat edilmesi gereken hastalıklar bunlar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.