Şizofreni Hakkında Her Şey

 

Bu yazımızda şizofren ne demek,şizofren testi,şizofreni hastalığı,şizofrenin belirtileri hakkında konuşacağız.

Şizofreni, bireyin anormal davranışlar sergilemesi ve duyu organlarını yanlış kullanmasıdır. Hasta, gerçek yaşamdan ve çevresinden uzaktır.  Kendi kurduğu dünyada yaşar. Bu hastalık bireyin gençlik döneminde kendini gösterir. Ruhsal bir hastalıktır. Şizofreni, genetik yollarla da geçer. Eğer bir ailede şizofreni varsa hasta da genetik yollarla görünmüş olması yüksektir.  Aynı zamanda çevre faktörleri ile de oluşabilir.

şizofren ne demek,şizofren testi,şizofreni hastalığı,şizofrenin belirtileri
şizofren ne demek,şizofren testi,şizofreni hastalığı,şizofrenin belirtileri

Şizofreni belirtileri

Birden bire görülebildiği gibi zamanla da ortaya çıkabilir. Zaman alan şizofreni de bireyin yaşanmışlıkları etkilidir. Yine hasta da içine kapanma, dikkatini toplayamama, toplumdan dışlanma, kendini din ile ilgili konulara verme, varlığını sorgulama, kendini imkansız bir aşka adama gibi sıkıntılar görülebilir.  Hastanın anormal davranışları ve konuşmaları vardır. Gerçekte var olmayan şeyler gördüklerini ve duyduklarını söylerler. Bazen uzun süre hareketsiz kalırlar bazen de aşırı hareketlidirler. Davranışları saldırgan ve şüphecidir. Kendilerine bakmazlar. İyi ya da kötü hissettikleri doğru duyguları ifade edemezler. Genelde tepkileri yersizdir. Ya aşırı gülerler ya da ağlarlar. Çoğu zaten aynı zamanda depresyon hastasıdır. Depresyon şizofreniyi tetikler. Ya çok fazla uyurlar ya da uyuyamazlar. Utangaçtırlar, toplum içinde sönük bir halde yaşarlar ve eleştiriyi sevmezler. Kurdukları cümle de anlam yoktur.  Bunlar şizofreninin genel belirtileridir.  Hastanın tanısı netleştiğinde şizofreni belirtileri  pozitif belirtiler ve negatif belirtiler olarak ikiye ayrılır. Pozitif belirtide, şüpheceilik hat safadadır. Davranışları tuhaftır. Kurdukları cümleler de kopukluk vardır. Kendilerini ifade edemezler.  Bazen de kendi dünyalarında uydurdukları kelimeleri kullanırlar.  Bu kelimeler çocuksu ve tinseldir.  Birilerinin ona kötülük yapmak istediğini düşünürler.  Ailesindeki  kişilerin bile ona zarar vermek istediğini, zehirlemeye çalıştığını düşünürler.  Uzaylılarla görüştüklerini söylerler. İnsanların davranışlarında, bakışlarında bir mana ararlar. Negatif belirtilerde, çekingenlik ve toplumdan soyutlanma yoğun olarak görülür.  İlgi ve isteklerini yitirmişlerdir. Tepkileri azalmıştır. Donukturlar. Çünkü olaylar karşısında kararsız kalırlar. Tepki verdiklerinde ise aşırıya kaçarlar.  Tepkileri anidir ve saldırgandır. Hayatlarından tamamı ile koparlar. Okul iş ve aile ile olan ilişkilerini sürdüremezler.

Şizofreni tedavisi

Antipsikotik denilen ilaçlar kullanılır. Fakat bu ilaçlar kesin bir iyileşme sağlamaz. Hastanın davranışlarında hafifleme  sağlar. Bu ilaçlar hastanın durumuna göre ayarlı bir dozla verilir. Çünkü her hasta da aynı etkiyi vermez. Bazı hastalar da yan etki de yapabilir.  Bu ilaç, duyu organları ile ilgili sıkıntıları ortadan kaldırmaya yetebilir fakat hastanın duygularına, istek ve ilgi azlığına yeterli gelmez.

5 Comments

  1. Buse Sezer 10 Ağustos 2015
  2. Kaan kurt 10 Ağustos 2015
  3. samet baki çetin 10 Ağustos 2015
  4. Mustafa Yağdı 10 Ağustos 2015
  5. Betül Kır 10 Ağustos 2015

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir