Sırt ve Bel Ağrıları Nasıl Geçer

Bu yazımızda başta sırt ağrıları olmak üzere eklem ağrısının nedenleri, eklem ağrısı nasıl geçer, eklem ağrısına ne iyi gelir, sırt ağrısı nedenleri, sırt ağrısı nasıl geçer, sırt ağrısına ne iyi gelir,bel ağrısı nasıl geçer, bel ağrısına ne iyi gelir gibi konuları konuşacağız.

Haber-Gorsel

 

Uzmanların söylediklerine göre sırt ağrısının nedenleri olarak bir çok etken vardır. Bunlar : duruş bozukluğu, stres yapma, yaşlılık, gebelik, incinme vs sayılabilir. Son araştırmalara göre sırt ağrısı en çok gelişmiş ülkelerde görülmektedir. Sırt ağrısından kurtulmak için öncelikle duruşumuzu düzeltmeli ve doğru bir şekilde oturmalıyız, eğilmeyi beli kırarak değil dizleri kırıp çömelerek yapmalıyız. Omuzlar öne çökük durmamalıdır. Devamlı olarak omuzlarınızı arkaya doğru itmeli, karnınızı ise çekmelisiniz. Bu hareketle vücut ağırlığınızı kemik ve kaslara dengeli olarak dağıtmış oluyoruz.  Bu durumlara dikkat edilmediği taktirde sırt ve eklem ağrısı kronik hale gelebilir. Ayrıca oturma esnasında bacak bacak üstüne atmak , hem sırtın duruşunu bozar hem de bacaklarda ki kan dolaşımını azaltır. Fazla ağırlık taşımanın da sırt ve eklemlere zarar verdiği, incittiği ve ağrıya sebep olduğu bilinmektedir. Ağırlık taşımanız gerekirse bunu iki elinize eşit ağırlıklara bölerek taşıyın. Çanta kullananlar için sırt veya kol çantası yerine omuzdan çapraz bağlanan çantalar tavsiye edilmektedir. Ayrıca küçük çocukların yüz üstü yatıp ders çalışmaları önlenmelidir.

Sırt ağrısının nedenleri ve eklem ağrısının nedenleri konusunda gerekli bilgileri verdiğimize göre şimdi sırt ağrısı nasıl geçer , eklem ağrısı nasıl geçer, bel ağrısı nasıl geçer, bel ağrısına ne iyi gelir bunları öğrenelim.

Öncelikle halk arasında “belin mi ağrıyor, yat dinlen geçer” inanışı çoğu zaman sizi yanıltabilir. Sırt ağrılarının yatarak geçmeyeceğini Prof. Dr. Ömer Faruk Şender belirtmiştir. Hatta uzun süre yatan hastalarda kas zayıflaması gibi olumsuz durumlar ortaya çıkabilmektedir.

Sırt ağrısı, bel ağrısı ve eklem ağrılarının en etkili çözümü egzersiz yapmaktır. Bu egzersizler uzman kontrolünde yapılmalıdır. En sık kullanılan yöntem ise yüzme ve yürüyüştür. Aynı zamanda yatağınız kalçalarınızı ve omuzlarınız rahatsız etmeyecek kadar rahat olmalıdır.

Bu ağrıların pek fazla bilinmeyen bir nedeni daha vardır. Bu da böbrek taşı ağrılarıdır. İnsanlar çoğu zaman böbrek taşı ağrılarını sırt veya bel ağrısı sanabilmektedir. Hal böyle olunca bireyler istirahat ederek ağrılarının geçeceğini düşünebilirler. Bu nedenler bu tür ağrılar yaşandığında bir hekime başvurmak önemlidir.

Bel Ağrısından Kurtulmanın 9 Doğal Yolu

Bel Ağrısı Nasıl Geçer , Eklem Ağrısı Nasıl Geçer, Sırt Ağrısı Nasıl Geçer, Bel Ağrısına Ne İyi Gelir, Eklem Ağrısına Ne İyi Gelir, Sırt Ağrısına Ne İyi Gelir

Akupunktur : Akapunktur, gerçek uzmanları tarafından yapıldığı taktirde ağrılara gerçekten iyi gelir.

Masaj Terapi : Ağrılara fizik tedavi uzmanları tarafınca uygun görülen masaj yöntemleri ve egzersizleri yapıldığı taktirde ağrıları kısa sürede geçirecektir.

Karyopraktik : Bel ağrısı şikayetlerinde en sık kullanılan yöntemlerdir. Hekimler tarafınca uygulanabilmektedir.

Vitamin D : Kronik kas ve eklem ağrılarının sebebi D vitaminin eksikliği olabilir. Bu nedenle D vitamini yeteri miktarda alınmalıdır.

Anti-İnflamuar Bitkiler: İltihaplanmayı önleyici şifalı bitkiler kullanılarak ağrılardan kurtulunabilir. Bu bitkiler ;beyaz söğüt kabuğu, şeytan pençesi gibi …

Magnezyum : Magnezyum, insan vücudunda en çok bulunan dördüncü mineraldir. Eklem,kas ve kemikler için vazgeçilmez olan magnezyum yeteri kadar alınmaz ise ağrılara neden olabilmektedir.

Bel Ağrısı Egzersizleri, Sırt Ağrısı Egzersizleri, Eklem Ağrısı Egzersizleri 

Anahtar Kelimeler

15 Comments

 1. Burak Yaman 22 Mayıs 2015
 2. didem gültekin 22 Mayıs 2015
 3. Yaşar Çiçek 22 Mayıs 2015
 4. recep akbulut 22 Mayıs 2015
 5. olcay Eren 22 Mayıs 2015
 6. Çağrı Fidan 22 Mayıs 2015
 7. Koray Serdar 22 Mayıs 2015
 8. mustafa Kılınçarslan 22 Mayıs 2015
 9. fatma tekten 22 Mayıs 2015
 10. Alpcan Kanbie 22 Mayıs 2015
 11. Atakan Manduz 22 Mayıs 2015
 12. nazım esen 22 Mayıs 2015
 13. Buse Arıkan 22 Mayıs 2015
 14. Semih Can Ünlü 22 Mayıs 2015
 15. Samet AYDIN 22 Mayıs 2015

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir