Sıraca Nedir ve Tedavisi Nasıldır ? | Şifalı Bitkiler İle Sağlık ve Güzellik "Enter"a basıp içeriğe geçin

Sıraca Nedir ve Tedavisi Nasıldır ?

Bu yazımızda sıraca (scrofula) hastalığı hakkında genel bilgiler ve bitkisel tedavi yöntemlerini bulabilirsiniz.

Sıraca Nedir ?

Daha ziyade boyun bölgesinde ve yüzde acısız şişliklerle ortaya çıkar. Bir süre sonra patlayan bu şişliklerden irin akar.Tıp terimi scrofula olan bu hastalık bir lenf hastalığıdır. Bir tür kronik deri veremi diye tanımlayabiliriz. Sıraca  boyundaki lenf bezlerinin veremidir. Genel olarak boyun bölgesinde ve yüzün alt bölümlerinde acısız kabarıklıklarla meydana gelirler. Bir süre sonra patlayan bu şişliklerden irin akar. Tedavi amacıyla aşağıdaki reçeteler uygulanır.Kan yoluyla veya deri altındaki bir tüberküloz odağından çevreye yayılma şeklinde gelişir.
Derhal sağlık kuruluşuna başvurulması geren bir hastalıktır. Sıraca tanısı konulduktan sonra hemen medikal tedaviye başlanmalıdır. Cerahatli cilt yaraları olduğundan oldukça temiz bakılması gereken sıraca hastalığı enfeksiyon açısından da takip edilmelidir.

 

Sıraca nasıl tedavi edilir ?

Sıracanın Tedavisi : 

Boyunda meydana gelen şişliklere karşı aşağıdaki bitkisel tedaviler uygulanır.

1-  Sıracanın geçmesi için tuz ve sinirli yaprak havanda dövülür boyun üzerine konur.

2-  Sıraca on iki gram şapı toz haline getirerek günde bir gram içilerek şifaya kavuşturulabilir.

3-  Bazı kimselerin boynundan birbiri peşinden zuhur eder, ilaç fayda etmez bir hastalıktır.Müfredat Kebirinde  İbnü Baytar demiştir ki :  “Eğer açılmamış ukde iken tavşan mayası ezilip sürülürse külliyen izale eder.Eğer açılmış olursa deniz kaplumbağasının kabuğunu yakıp küllerini dövüp tuzsuz tereyağı ile merhem haline getirilerek sıraca hastalığının üzerine konursa hastalığı temizler ve bir daha çıkmaz.” buyurmuşlardır.

4-  Peygamber çiçeği kökü dövülerek bal ile karıştırılır ve içilir.

5-  Ham sünger ve bal kaynatılır ve bu karışım içilirse sıraca hastalığını iyileştirir.

Sıraca önemli bir hastalıktır. Bu şifalı bitkiler ile hazırlanan tedaviler ek tedaviye ek olarak uygulanabilir. Doktorunuzun onaylamadığı hiç bir bitkisel tedaviyi uygulamayın. Sıraca durumunca önce hekiminize başvurun.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.