Sınava Hazırlanan Öğrenciler Nasıl Beslenmelidir ?

Başta üniversite sınavına hazırlanan öğrenciler olmak üzere tüm öğrenciler sınav stresi çekiyor. Sınavlara nasıl çalışılır,nasıl konsantre olunur,nasıl dikkat verilir  gibi sorulara ek olarak velilerin de aklında bir soru var : Sınava hazırlananlar nasıl beslenmeli ? 

Mesela Mart ayında üniversite sınavının ilk basamağı olan Yüksek Öğrenime Geçiş Sınavı (YGS) var. Bu kadar kısa bir zaman kalmasına rağmen hem öğrencilerde hem de velilerde beslenme konusunda büyük bir bilinçsizlik var. Özellikle veliler her yiyeceğin öğrenciye fayda sağlayacağını düşünebiliyor. Öğrenciler ise “vakit bulamadıkları için” fast food yiyeceklere yöneliyor. Bazen çikolata ,cips,kola gibi ambalaj ürünlerini tüketiyor. Sınava hazırlanan öğrenciler kendilerine daha iyi bakmalıdırlar. Bazı yiyecekleri sevmeseler dahi yemeliler. Sırf o yiyeceklerin faydalı olduğunu bildiği için.Vücudumuzun küçük bir bölümünü oluşturan beynimiz, yiyeceklerle alınan
enerjinin yüzde yirmisini harcar. Beyin, kanın taşıdığı oksijen ve glikozla beslenir. Araştırmalar belirli yiyecekleri daha fazla yiyerek hafızanızı, algılama yeteneğinizi, dikkatinizi artırıp, daha hızlı düşünebileceğinizi gösteriyor. Peki sınava hazırlanan öğrenci nasıl beslenmeli ?

1- ODAKLANMA İÇİN BESİNLER

Ceviz,fındık,fıstık gibi kuru yemişler sadece öğrencilerin sınavları için değil başta  konferanslarda , uzun araba yolculuklarında odaklanmayı arttırır. Beyindeki haber alma noktasını geliştirir.

Soğan , aşırı fiziksel ve ruhsal yorgunluğa iyi gelir. Kanı sulandırır. Beynin aldığı oksijen miktarını arttırır. Bu da odaklanmayı arttırır.

ön 2

2- KOLAY ÖĞRENME İÇİN BESİNLER
Lahana: Tiroit bezlerinin aktivitesini yavaşlattığı için daha stressiz öğrenmeyi sağlar. Stresin getirdiği atıştırma krizlerinde, düşük kalorisi sayesinde bol bol çiğ olarak yenebilir.
Limon- Portakal: C vitamininden dolayı canlandırır, algılama yeteneğini artırır. Çalışma ve sınav öncesi, limonata veya portakal suyu
Yaban mersini: Beynin kanla daha iyi beslenmesi için, uzun süreli bir öğrenmede ideal bir meyvedir.

3- HAFIZA VEREN BESİNLER
Havuç: Beyin metabolizmasını canlandırarak, hatırlama yeteneğini arttırır, Bir şey ezberlerken bir küçük tabak sıvı yağlı havuç salatası yiyin.
Ananas: Uzun bir metin ezberleyebilmek için fazla miktarda C vitaminine ihtiyaç vardır. Ayrıca önemli bir eser halinde element olan mangan içerir.
Avokado: Kısa süreli hafıza içindir. Fazla miktarda yağ asidi içerir. Yarım avokado yeterlidir.

4- YARATICILIK VEREN BESİNLER
Zencefil: İçerdiği maddeler beynin yeni fikirler üretmesini sağlar. Kan sulandığı için vücutta daha serbest akar, beyin oksijenle beslenir.
Kimyon: İçerdiği uçucu yağlar bütün sinir sistemini uyarır. Aniden bir fikre, bir buluşa ihtiyacı olan kimyon çayı içmelidir (bir fincana iki tatlı kaşığı dolusu kimyonla).

5- MUTLULUK VEREN BESİNLER
Çilek: Bir küçük kase çilek, stresi giderir, mutluluk verir.
Muz: Serotonin içerdiği için mutluluk verir.
Kırmızı biber: Aroma maddeleri vücudun mutluluk hormonu endorphinin salgılanmasını sağlar. Çiğ ve acı olanı en etkilidir.

 

Anahtar Kelimeler

15 Comments

 1. ayse nur ulucay 18 Ocak 2015
 2. gamze kandemir 18 Ocak 2015
 3. tevfık ugurcan sımdı 18 Ocak 2015
 4. mustafa Kılınçarslan 18 Ocak 2015
 5. Dilan Arslan 18 Ocak 2015
 6. Samet AYDIN 18 Ocak 2015
 7. özge arıboyun 18 Ocak 2015
 8. Yusuf Emre Onur 18 Ocak 2015
 9. ERSİN TAŞ 18 Ocak 2015
 10. muhittin ete 18 Ocak 2015
 11. İLHAMİ CAN 18 Ocak 2015
 12. Beytullah Nalbant 18 Ocak 2015
 13. bora kaya 18 Ocak 2015
 14. Caner Bütünöz 18 Ocak 2015
 15. Onur Özcan 18 Ocak 2015

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir