SEDEF HASTALIĞI VE TEDAVİSİ | Şifalı Bitkiler İle Sağlık ve Güzellik "Enter"a basıp içeriğe geçin

SEDEF HASTALIĞI VE TEDAVİSİ

Bu yazımızda sedef hastalığı nedir ve sedef hastalığı tedavisi ile ilgili bilgilere sahip olabilirsiniz.

Sedef hastalığı, tabanı kırmızı üstü parlak grimsi bir renkte oluşan deri hastalığıdır. Bazı kişilerde cildinin belli yerlerinde beyaz bir deri şeklinde ortaya çıkar. Her yaşta ortaya çıkabilir. Zaman içerisinde kendini tekrarlayan kronik bir cilt hastalığıdır. Fazlasıyla sık rastlanılan bu hastalık derinin olduğu her yerde çıkabilir. Özellikle saç derisi, diz, dirsek ve yüz bölgesinde yaygındır. Kimi hastalarda bütün vücudunu saracak şekilde çıkabilir. 4 çeşit sedef vardır.

1-Plak tipi sedef: En çok görülendir. Daha çok diz ve dirseklerde rastlanır.

2-Ters sedef: Egzamaya benzer. Koltuk altı ve özel bölgede çıkar.

3-Eritrodermik sedef: Bireyin hemen hemen tüm derisinde çıkar. Hastahanede tedavi görmesi daha sağlıklıdır.

4-Damla tipi sedef: Daha çok küçük yaşlarda ortaya çıkar. Taneler halinde tüm ciltte görülür.

sedef hastalığı nedir,sedef hastalığı ,sedef, sedef belirtileri,sedef nedir,sedef nasıl geçer,sedefe ne iyi gelir
sedef hastalığı nedir,sedef hastalığı ,sedef, sedef belirtileri,sedef nedir,sedef nasıl geçer,sedefe ne iyi gelir

Sedef hastalığı sebepleri arasında en önemlisi kalıtım yoluyla oluşması. Sedef hastalığı olan bir bireyin, ailesinde bu hastalığı yaşayan birileri %90 ihtimalle vardır. Bu hastalığın nedeni tam olarak bilinmemektedir. Tıp, araştırmaları sonucu bağışıklık sistemine bağlamaktadır. İlaçlar, bakteriler ve güneş ışınları bağışıklık siteminin alyuvarlarını dürter. Bu durumda alyuvarlar harekete geçer ve üst deriyi gereğinden fazla üretir. Bu üretim sonucu deri damarları genişler. Oluşan bu fazla deri atılamaz ve deride kızarma ve pullanma olarak yara şeklinde bir hal alır.

Sedef hastalığı tedavisinde, kullanılan 4 yöntem vardır. Fakat kesin bir iyileşmeden söz edilemez. Bir süreliğine iyileşme olabilir. Bir süre sonra yeniden ortaya çıkar. İlk olarak ilaç tedavisi uygulanır. Deride merhem, saçlı deride ise losyon kullanılması önerilir. Bu ilaçlar kullanıldıktan bir süre sonra derideki sedefi kısa süreliğine geçirir. Düzenli ve uzun süreli kullanıldığında azaltır. Yan etkileri bilinçsiz kullanıldığında vardır. Ciltte tahriş ve sivilce oluşturabilir. Ya da aşırı tüylenme görülebilir. Sedef, çok ilerlemişse kortizonlu ilaçlar da kullanılır. Fakat bu çok tercih edilmez. Kısa süreli bir iyileşme sağladığı gibi tekrar çıktığında daha şiddetli belirtiler göstermesine sebep olur. İkinci olarak, birey yaşlılık dönemindeyse ve hastalık çok ilerlemişse ışın tedavisi uygulanır. Lazer sedef tedavisinde kesin çözüm olarak bilinir. Fakat tercih edilmez. Çünkü deriye direkt uygulanan ışınların sonrasında kansere yol açma riski büyüktür. Üçüncüsü ise, psikolojik destektir. Sedef ruhsal bir bozukluktan ortaya çıkmaz ama en büyük düşmanı strestir. Sedefin ilerlemiş boyutu daha çok psikolojik sorunları olan, sürekli stres halinde ve gergin hisseden, mutsuz ve huzursuz kişilerde yaygındır.

Sedef hastalığının geçmesi için, hastanın stresli ortamlardan uzak durması şarttır. Tedavi süresinde psikolojik destek almasında büyük fayda vardır. Hasta normal bir insana kıyasla hayatını daha düzenli ve özenli yaşamalıdır. Sedefin, kandaki yağ oranını arttırdığı için kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskleri vardır. Bu yüzden hasta, sağlıklı ve düzenli beslenmelidir. Sigara kullanmamalı, düzenli spor yapmaları gerekmektedir. Aşırı kilodan sakınmalı ve yedikleri gıdaların yağsız ve düşük kalorili olmalarına dikkat etmelilerdir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.