Sarı Yonca ve Faydaları | Şifalı Bitkiler İle Sağlık ve Güzellik "Enter"a basıp içeriğe geçin

Sarı Yonca ve Faydaları

Sarı Yoncanın Genel Nitelikleri : Bir otu çiçeğidir. Rengi ve şekli hilale benzer; rengi saman sarısıdır. Dioscorides, buna iskifun adını verdiklerini söylemiştir ve iskifun kuru bir haşiştir; bir çok dalları vardır. Dalları dört köşelidir ve beyaz renge yakındır. Yaprakları ayvanın yaprağına benzer, ancak onunki uzundur ve o kadar sert değildir. Küçük tüyleri kar gibi beyaza yakın renktedir. Kıraç bölgelerde (sert iklimlerde) yetişir.

Sarı Yoncanın Yararları : Sarı yoncanın faydaları konusuna gelirsek  ; sarı yoncanın sağlam, düzgün bir gövdesi vardır; rengi hafif beyazdır ve tadı acıdır , kendisine has bir kokusu vardır. Dioscorides, iyisinin safran renginde ve keskin kokulu olduğunu söylemiştir. Onun hafif kokulu olanı da vardır ancak onun rengi boy otu rengindedir.

Sarı Yoncanın Yapısı : Normal yapıda olan sarı yonca, birinci derecede sıcak ve kurudur. Genel olarak terkip halinde olup onda sıcak soğukluğu hakimdir. Bedigores, onun mutedil sıcak ve soğuklukta olduğunu söylemiştir.

images (1)

Sarı Yoncanın Etkileri :  Onda hafif kabız çözücü etkiler vardır.Bundan dolayı olgunlaştırıcı etkiler yapar . Bitkinin özellikle fazla maddeleri giderdiği söylenmiştir. Hekimler sarı yoncanın öz suyunun kaynatılmış meyve sularıyla birlikte karıştırıldığında , ağrılara iyi geldiğini söylemişlerdir. Yumuşak ve sert şişlere iyi gelir, yararlıdır. Aynı zamanda yumurta akı , boy otu, -keten tohumu ve haşhaşla karıştırıldıktan sonra ödeme uygulanırsa olumlu sonuçlar verir. Sarı yonca rutubetli yaralara iyi gelir. Bunun için su ile bitki hamur haline getirilir ve yara üzerine uygulanır veya hafif kuru balçık ve mercimek ile karıştırılıp çiban üzerine konur. Ayrıca sarı yonca kulak şişlerine,şiş yaralarına yararlıdır ve şiş ağrılarını keser.İlacın öz suyu kulağa damlatılırsa kulak ağrısını keser. Başka bir uzun ağrıyorsa , sarı yoncanın öz suyu oraya sürülür,ovulur, ağrıyı def eder. Sarı yonca göz hastalıklarına da iyi gelir.Eğer yaprakları ve dalları kaynatılıp suyu içilirse idrar söktürücü olur. Eğer kaynatılıp içilirse menstrual kanı söktürür ve kötüsünün dışarı atılmasını kolaylaştırır. Sarı yonca, makad,testis ve rahim şişlerine ve urlarına yararlıdır.Eğer kaynatılarak elde edilen su ile testisler yıkanırsa bu bölgede ki sivilceleri iyileştirir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.