ŞARBON NEDİR ? | Şifalı Bitkiler İle Sağlık ve Güzellik "Enter"a basıp içeriğe geçin

ŞARBON NEDİR ?

ŞARBON NEDİR ?

Şarbon; Bacillus anthracis adı verilen bakteri tarafından oluşturulan hızlı bir şekilde gelişen ve bulaşıcı bir hastalıktır.

Hastalığın  (Anthrax) adı deride oluşturduğu kömür benzeri lezyonların Latincesi olan anthracis kelimesinde alır ayrıca ülkemizde Dalak adıyla da bilinir.

Şarbon (Anthrax), insanlara büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar aracılığı ile bulaşır. Hastalık etkenini taşıyan hayvanlar bu etkeni etleri, sütleri, dışkı ve idrarları ile insanlara bulaştırırlar. Şarbonla alakalı en tehlikeli durum hasta hayvanının kanının hava ile temas etmesi durumunda sporlanmasıdır. ( Spor; bakterinin zor çevre şartlarına dayanması için kendisini bir çeşit kapsül içine saklaması durumudur ve bu şekilde doğada belki de onlarca yıl sağ kalabilirler.)

Hastalık insanlara 3 yolla bulaşabilir:

  • Sindirim yolu ile; Hastalık etkeni ile bulaşmış olan gıda ve suların sindirim sisteminde bulunanan yara (ülser) ve çiziklerden içeri girmesi şeklinde olur.
  • Solunum yolu ile; bu tip bulaşma insanlarda hayvanlara oranla daha çok görülür. Yukarıda anlattığımız sporların hava yolu ile solunum sistemine girmesi şeklinde olur.
  • Deri yolu ile; Hastalık etkeni bulaşmış materyallerin ( et, kan, deri, yün, kıl ) derideki zayıf bir noktadan içeri girmesi şeklinde olur.

 

 

İnsanlarda hastalık genellikle Deri ve Akciğer Şarbonu olarak ortaya çıkar. Ayrıca hastalık etkeni bulaşmış olan etlerin yenilmesi ile de Bağırsak Şarbonu oluşur. Deri Şarbonunda etken deride anthrax karbunkeli denilen çıban benzeri bir yapı ile belli olur ve erken fark edilip tedavisi yapılırsa iyileşme oranları yüksektir. Ancak Akciğer ve Bağırsak hastalıklarında ise etken iç organlara yerleşip tahribatlara neden olduğundan dolayı hem tedavisi daha zordur hem de çok daha tehlikelidir ayrıca kana karışıp kan zehirlenmesine sebebiyet verebileceği için acilen tedaviye başlanılmalıdır.

Hastalık Belirtileri Genel Olarak Şunlardır:

  • Yüz, boyun, kol veya ellerde kaşıntıya neden olan küçük kabarcık veya şişlik,
  • Boğaz ve yakındaki lenf bezlerinde şişme
  • Birkaç gün sürebilen boğaz ağrısı, hafif ateş, halsizlik ve kas ağrıları (grip gibi)
  • Bulantı ve kusma, özellikle kanlı kusma
  • Kızarma (kırmızı yüz) ve kırmızı gözler
  • Ateş, titreme ve iştah kaybı

 

 

Hastalıktan korunma için şüpheli bulunan etler asla tüketilmemeli, hasta hayvanlardan temasın kaçınılması gerekmektedir. Şüphe duyulan en ufak bir ihtimalde hemen en yakın sağlık kurumuna başvurulması gerekmektedir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.