Sakız Deyip Geçmeyin ! Sakızın Faydaları | Şifalı Bitkiler İle Sağlık ve Güzellik "Enter"a basıp içeriğe geçin

Sakız Deyip Geçmeyin ! Sakızın Faydaları

Büyük bir kısmımız her gün en az 1 adet çiğnediği sakızın ne yararları var bir bilsek! İşte o bilinmeyen sakızın faydaları

Sakızın Faydaları : Kilo dengesine yardımcıdır 

Sakız kolay, ucuz ve düşük kalorilidir. Herhangi bir markanın şekerli bir sakızı aşağı yukarı 5 ile 10 kalori arasındadır. Sakız çiğnemenin faydası, atıştırmayı önlemek ve kalori alımını düşürmektir.

3

Sakız Çiğnemenin Faydaları : İştahı azaltır:

Sakız çiğnemek iştah dengesini sağlamaya yardımcı olur. Dünyaca ünlü Appetite dergisinde 2007 yılında yayınlanan bir araştırma gösteriyor ki öğlen saatlerinde yapılan atıştırma öncesi sakız çiğnemek, açlığı ve kalori alımını düşürmeye yardımcı oluyor… Yapılan  başka bir araştırmada ise akşamüstü ara öğününden önceki üç saatlik süreçte bir saat aralıklarla 10-15 dakika sakız çiğneyen yetişkin insanlar, sakız çiğnemeyenler yetişkinlere göre ara öğünlerinde 36 kalori daha az aldıkları görülmüştür.

Sakız Çiğnemenin Faydaları : Atıştırma olarak Sakızı Seçin:

Başka bir sakızın yararı ise hem düşük kalorili olması hem de yüksek kalorili atıştırmaların yerini alabilmesidir. Bilhassa, 140 kalorilik 1 ya da 2 parça çikolatalı kurabiye yemek yerine 2 tane 20 kalorilik sakız çiğnemek size 120 kalori kazandırır.

2

Sakız Çiğnemenin Faydaları : Konsantrasyonu artırır ve stresi hafifletir:

Konsantrasyonu arttırmanın ve gerginliğini düşürmenin en basit yöntemlerini arıyorsanız, Sakız çiğnemek en kolay yoldur.  Daha önce yayınlanan çalışmalar, sakız çiğnemenin hafızaya ve zekaya da iyi gelebileceğini ortaya koymuştu. Olumlu etkilerin sebebi açık değil ama bazı araştırmacılar, sakız çiğnemenin beyindeki kan dolaşımına iyi geldiğini, bazı araştırmacılar da tadın ise hafızada olumlu etki bıraktığını söylemektedir.

5

Sakız Çiğnemenin Faydaları : Beyne giden kanı artırıyor:

Çoğu sporcu ve eğitmenleri oyun sırasında sakin olabilmek ve gerginliği düşürmek için sakız çiğnemeyi seçmektedir. Aynı zamanda kimi öğretmenler de okulda “sakız çiğnemek yasaktır” kuralının değiştirilmesini ve hatta çocukların sınav süresinde sakız çiğnemesinin onların uyanıklığını ve dikkatini daha iyi sağlayacağını söylemektedir. Son yapılan çalışmalarsa sakız çiğnemenin, beyne giden kan miktarının yüzde 25 oranında artırdığını söylüyor. Ünlü Appetite dergisinde 2012 yılında yayınlanan bir başka araştırma gösteriyor ki sakız çiğnemek insanların öğrenme, unutmama ve bilgiye erişme yeteneğini artırıyor.

 

Sakız Çiğnemenin Faydaları : Ağız ve diş sağlığını destekliyor:

Sakız çiğnemenin, nefesimizi ferah tutmaya yardımcı olduğunu herkes bilir. Buna ek olarak vücudumuzdaki en güçlü savunma mekanizması olan tükürük salgısını da artırmaktadır. Bu sebeple sakız çiğnemek iyi bir yöntem olacaktır. Şekersiz sakız çiğnemek, diş plaklarının ve çürüklerin oluşumunu engeller, diş minesinde ki mineral bozukluklarını tedavi eder, diş lekelerinin oluşumunu engeller ve olanları da yok eder.

1

 

Anahtar Kelimeler

2 Yorum

  1. Sakız çiğnemek bile kalori yakılmasına neden olur. Tabii ki bu yönden faydalıdır. Ayrıca dişleri temizleyici etkisi de göz ardı edilemez. Fakat çiğnediğimiz sakızın şekersiz olması gerekiyor. Şekerli sakızla maalesef tam tersi kötü etkilere yol açıyor. Kilo alımı ve diş çürükleri en başta geliyor.

  2. bu konuya bende blogumda değinmiştim.çok güzel açıklamışsınız.teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.