SAĞLIKLI YAŞAMAK

Uzun ve sağlıklı yaşamak için herkes kendine göre,tecrübeleri ve görüşleri oranında bazı tavsiyelerde bulunur.Ferdi tavsiyelerin yanında dünya tıp otoretilernini çeşitli ülkelerde yayınlanan aylık bültenlerini kaynak olarak ele alırsak , uzun ve sıhhatli yaşamak için şu kurtalların öngörüldüğünü görürüz

 

-YEME/İÇME :

Her türlü sebze ,bütün meyveler ve yoğurt başlıca beslenme kaynağınız olsun. Özellikle yoğurdu ihmal etmeyiniz. Fazla etten ,ekmekten ,tatlıdan ,tuzludan ,baharatlıdan ,ekşiden , uzak durulmalıdır.
Alkolü ise hayatımızdan çıkarmalıyız.

-ŞİŞMANLIKTAN KAÇINMA :

Sağlıklı yaşamanın en önemli şartı kalbin düzenli çalışmasıdır.Onun çalışmasını engelleyen tüm olumsuzlukları ortadan kaldırmak gerekir.
Kalbe en büyük yükü fazla kilolar verir. Fazla kilo , kalbe taşıyamayacağından ağır yük yüklemek demektir.
Fazla yüklenen hamal nasıl ayağı tökezler düşerse , fazla kilo da kalbi tökezletir.

-EVLİLİK HAYATI :

Genç yaşta evlenin.Bütün ömrünüzde her türlü cinsi faatliyetleriniz düzenli olsun. Cinsel ilişki sıklığınız ne az ne de çok olsun. Ortasını bulun.Sinir sisteminin sağlıklı olmasının baş şartı budur.
Mutlu bir evliliği olan insaların, evli olmayan insanlara göre daha çok yaşadıkları araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır.

-MORAL :

Moralinizi bozmamaya çalışın.Sinirlendiğinizde asabi haraketler yapmayın.Sinirli sözler sarfetmeyin.Bu konuda , kendi kendinize, sinirli olmadığınız zamanlarda telkinlerde bulunun.
Üzüntü ve sinirlilik haline şunu hiç bir zaman ihmal etmeyin : Açık havaya çıkın , temiz hava alın.Temiz hava ciğerlerinize daha fazla oksijen getirir. Fazla oksijen kan dolaşımını hızlandırır ve sizi sakinleştirmiş olur.

-İŞ HAYATI :

Hangi yaşta ve hangi durumda olursanız olun meşgul olacak,sizi sosyal,psikolojik ve iktisadi yönden tatmin edecek bir işle meşgul olunuz.Hiç bir zaman boş kalmayınız.Sakatlık ve hastalık mazeret değildir.Onlarında yapabileceği işler vardır.En azından okuyun,el işleri yapın. Yeteneklerinizi geliştirin.
“Çok işim var , başım işten ağrıyor , zamanım yok ” diyen insanlar aslında MUTLU insanlardır.Bu durumda insanlar hayattan zevk alırlar.Çünkü hem kendilerine hem başkalarına faydalı olurlar.Faydalı olan insanlar ruhi rahatlı içerisinde olurlar.
Sırf sohbetlerle günlük işlerle günler geçmez.Dünya gelişimizin,yaratılmamızın bir sebebi vardır.Her insan önce bunun farkına varmalıdır.
Devamlı bir öğrenme çabası içerisinde olun.Faydalı kurslara gidin,spor yapın.Muhtaç insanların maddi ve manevi ihtiyaçlarıyla uğraşmak size huzur verecektir.
Tembellik bütün bunlara engel olur.Tembel insan hiç kimseye elini uzatmayacağı için,kimseye de bir faydası olmaz.Bencil,egoist olup çıkar.Bencil insan mutlu olamaz.Çünkü belli bir zaman sonra diğer insanlarla iletişimi azalır,hatta kalmaz.İyice yalnız kalır.Böylece kendi başını kendi yemiş olur.
Emekli olmak demek de , herşeyin bittiği,bir uyku,pinekleme ve zaman harcama devrenin başladığı anlamına gelmez.Emekli vücutca sağlam olmasa da , kafaca ,tecrübe ve görgü ile bilgi yönünden üstün insan demektir.
Bu tecrübeyi diğer insanlara aktarmalı,onlar için çaba harcamalıdır.Bir yandan spor,gezi gibi olaylarla hayatını zenginleştirmelidir,sağlığını korumalıdır.İnsan ölmeden ölmemelidir.

-SPOR :

Daima spor yapınız.Bunu sistemli ve planlı gerçekleştiriniz.En iyi spor,her yaşta ki insan için yürüyüştür. Bol bol yürüyün. Jimnastik yapın. Jimnasyik bütün organların uyumlu hareketini sağlar.
İşleyen demir pas tutmaz sözünü unutmayın.Jimnastikle bütün vücut ağrıları ve kireçlenmelere karşı koymuş olursunuz.

 

Ayrıca İnceleyiniz :
İnsan Vücuduna Zararlı Olan Yiyecekler
Yemek Yemenin Edepleri
Sağlıklı Yaşamak İçin Öğütler