Safranbolu Safranı ve Safranın Faydaları | Şifalı Bitkiler İle Sağlık ve Güzellik "Enter"a basıp içeriğe geçin

Safran Çiçeği ve Safranın Faydaları

Safran Çiçeği ve Safranın Faydaları

Bu yazımızda safran bitkisi hakkında genel bilgiler vereceğiz. Sonrasında ise safran çiçeği ve safranın faydalarına değineceğiz. Safranın kullanım alanlarından birisi olan safran çayı ve faydalarını işleyeceğiz. Böylece safran bitkisini de öğrenmiş olacağız.

safranın-faydalari

Safran Nedir ?

Latince ismi Crocus sativus olan, dünyada Saffron diye bilinen ve eski dilde Zaferan şeklinde kullanılan safran bitkisi uzun yıllardır Dünya’nın en pahalı baharatı ünvanını korumaktadır. Süzengiller familyasının bir üyesidir ve soğanlı bir bitkidir. 10-15 santimetre kadar boylanabilir. Osmanlı Devleti zamanında safran bitkisinin üretiminin yıllık 8-10 tona kadar çıktığı yazılı kaynaklarda mevcuttur. Osmanlı padişahları safran çiçeğini sık sık tüketirler, macunlara karıştırırlardı. Günümüzde safran bitkisi, başta Karabük’ün Safranbolu ilçesinde yetiştirilmektedir. Ülkemizin en çok safran üretimi yapılan yeri Safranbolu’dur. Safran, Safranbolu dışında yurt dışında Hindistan,Balkanlar ve Doğu Akdeniz ülkelerinde, İran,İspanya,Fransa’da üretilebilmektedir. Fakat Dünya çapında en çok kaliteli bulunan safran, Safranbolu safranıdır.

safran-soğanı

Safran üretimi gitgide azalmaktadır. Bunun en büyük nedeni ise safran soğanının bulunmamasıdır. Safran soğanı üç sene bir dikilir, daha sonra topraktan çıkarılır ve birkaç ay dinlendirildikten sonra toprağa tekrar dikilir. Bu üç senelik zamanda safran soğanı çoğalır. Yani siz bir kilogram dikerseniz 3 sene sonra 5 kg safran soğanı çıkarırsınız. Böylece safran soğanı üretimi de yapmış olursunuz. Buna ek olarak safran baharatı da hasat etmiş olursunuzu. 4320 safran çiçeğinden 25 gram safran baharatı elde edilmektedir. Bu nedenle safran bitkisi çok kıymetlidir. Gramı 20 TL civarında olup kilogramı 15-20 bin TL arasında satılmaktadır.

safran-cicegi

Safran çiçekleri sonbahar aylarında açmaktadırlar. Çiçekler açık mor renktedir. Çiçeğin dişi organı kırmızı uzantılardır, erkek organı ise sarı uzantılardır. Arılar erkek organdan yani sarı uzantılardan polen almaktadır. Bu polen bala inanılmaz bir lezzet ve fayda sağlamaktadır. Bunun dışında en sık kullanılan dişi organları yani kırmızı uzantılardır. Bu sarı ve kırmızı uzantılar el ile koparılarak toplanır.

Safran, kullanıldığı yemeklere sarımsı bir renk verir. Keskin ve hafif bir acı tat katar. Balık yemeklerinde, yahnilerde, pilavlarda,tatlılarda ve yemek soslarında sık sık lezzet arttırıcı olarak kullanılabilir.

safran-bitkisi

Safranın Faydaları

 • Sinirleri uyarır. Sinir hastalıklarına iyi gelir.
 • Vücuda güç kuvvet sağlar.
 • Fazla yemek yiyemeyenlere iştah açar.
 • Aybaşı olarak bilinen regl (adet) gecikmelerinde ve sancılarında yararlıdır.
 • Astım,öksürük, bronşit gibi hastalıklara safran çayı iyi gelir.
 • Rahim hareketlerini arttırır. Bu nedenle hamile kadınların safran kullanmaması gerekmektedir. Düşük yapmaya neden olabilir.
 • Hafızayı güçlendirici etkisi sayesinde çocukların ve gençlerin zekasını geliştirebilirsiniz.
 • Safran çayının tadı ve kokusu sakinleştirici, rahatlatıcı etkiye sahiptir.
 • Cildi güzelleştirir ve ciltteki sivilceleri ve kaşıntıları giderir. Sivilcelere iyi gelmesi için yumurta sarısı ile karıştırılıp sivilce üzerine koyulur.
 • Uyarıcı etkiye sahiptir. Cinse içgüdüyü ve performansı arttırır.
 • Dişeti ağrıları çekenlere safran çayı içirilirse ağrıları keser, dişetlerini kuvvetlendirir.
 • Yüksek ateşi olan insanların ateşini düşürür.
 • Kendi ağırlığının 100.000 katı kadar suyu sarı renge boyayabilir. Bu sayede pastalarda ve yemeklerde doğal sarı boyası olarak kullanabilirsiniz.
 • Bal ile safran macun yapılırsa böbrek kumlarını ve böbrek taşlarını dökmeye yardımcı olur.

safran

Safranın Kullanımı :

Safran genel olarak yemeklere ve soslara katılabilir. Buna ek olarak safran çayı da yapılabilir. Safran çayı yapmak için, bir çay bardağı sıcak suya bir tel kırmızı safran baharatı atılır ve birkaç dakika demlenir. Bu bir tel safran ile iki üç bardak safran çayı içebilirsiniz. 1 gramda yüzlerce tel vardır.

NOT : Safran soğanını ve safran baharatını bizim de alıp tükettiğimiz Safranbolu’dan insanlar var. Dileyenlere onların iletişim bilgilerini verebiliriz.

Anahtar Kelimeler

4 Yorum

 1. Safran Çiçeği Safran Çiçeği

  Safran çiçeği bulunmaz bir velinimettir. Evvelallah her derde devası vardır.

 2. Derya Derya

  Sarfan soganini temin etmek istiyorum ekim zamaninin ne zaman sulama istedigini ve hangi gubrenin kullanilmasi gerektigini ogrenmeme yardimci olursaniz cok sevinirim

 3. Safran soğanı Safran soğanı

  Safran soğanı garantili temin edilir.piyasada bulunan safran %90 sahtedir.

 4. Cengizhan Cengizhan

  Bu özel nimet ile ilgili nasıl üretim yaparım faydalı olabiliriz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.