Sabahları Dinç Olmanın Yolları | Şifalı Bitkiler İle Sağlık ve Güzellik "Enter"a basıp içeriğe geçin

Sabahları Dinç Olmanın Yolları

Sabahları erken saatlerde yatağımızdan ayrılmak çoğumuz için oldukça güç bir durum . Hele ki kış günlerinde, durum daha da zorlaşıyor bir ruh haline yöneltir insan. Çünkü insanlar o sıcacık yataktan çıkıp işe/okula gitmemek için alarmı erteliyor.
Fakat elimiz mahkum, mecburen kalkacağız o güzel yataktan. O halde, daha rahat uyanabilmenin ve dinç olmanın  yöntemlerini bulmak gerekiyor…

İşte o yöntemler : (Her bir fotoğraf bir yöntemi temsil eder. O yüzden tüm fotoğraflara bakmanızı öneririz.)

 

İbrahim Saraçoğlu hocamızın sabahların dinç kalkmak için söylediği bitkisel yöntemler : 

 

Sabahları dinç olmak için dua : 

İnnâ ateyna Ke’l- Kevser fe salli li Rabbike venhar. İnne şani-eke hüve’l ebter. Okuyun ve Allahım beni “filan” saatte uyandır yarabbim

 

Dedelerimizin Erken Kalkmak ve Zinde Olmak İçin Yaptığı Yöntemler : 

Eski insanların belli bir düzeni vardı. Akşam yemekleri hemen hemen belli saatlerdeydi. Aynı durum uykuda da vardı. Atalarımız erken yatıp erken kalkmayı benimseyen insanlardı. Bence de haklılardı. Doğaya bakalım. Doğada insanoğlundan başka gece uyumayıp gündüz uyuyan bir canlı var mı ? Tüm canlılar gün ışığı ile uyanırlar, günlük hayatlarını yaşarlar ve hava kararınca da uykuya çekilip dinlenirler. Ama günümüzde ki insanoğlu gece 12 hatta 1 i görmeden asla yatağa girmiyor. Eski insanların uykusu düzenliydi. Ayrıca bu düzene yemek yeme de dahildi. Yemekler , yatış saatinden en az 2 saat önce yenir ve daha sonra da bir şey yenilmezdi. Günümüzde ise özellikle gençlerimiz yatakta dahi bir şeyler atıştırıyorlar. Dedelerimizin günlük kafein miktarı da az idi. Onlar kafeini sadece Türk kahvesinden alırlardı. Şimdi ise neredeyse her yiyecek-içecekte kafein var. Ayrıca bir de spor/egzersiz mevzusu var. Şimdi ki gençler bırakın spor yapmayı günlük hareketleri bile çok pasif. Vücut hareket etmiyor ki yorulsun. Yorulmuyor ki erken uyuyup erken kalksın. Spor ve egzersiz şart.

Anahtar Kelimeler

4 Yorum

 1. Sabahları dinç olmanın en büyük yollarından birisi karanlık ve sessiz bir odada uyumaktır. Işıkta uyuduğumuzda sabah yorgun ve harap bir şekilde kalkarız. Çünkü bilim adamlarının da açıkladığı “ışık yorgunluğu” diye bir durum söz konusu olur.
  Ayrıca başucunuzda cep telefonlarınızı da bırakmayın. Dijital ürünler manyetik sebeplerden dolayı, aşırı bir yorgunluk bırakır vücudumuzda.

 2. Nuri Nuri

  Sabahları dinç kalkamayanlar değil karaciğer yağlanması olduğu için sabahları dinç kalkamayanlar

 3. Bitkisel Sağlık Bitkisel Sağlık

  Haklısınız.

 4. Ali polat Ali polat

  “Doğada insanoğlundan başka gece uyumayıp gündüz uyuyan bir canlı var mı ?”, hamster, tazmanya canavarı, yarasa, leopar, tilki, kokarca ve daha aklıma gelmeyen yüzlerce hayvan türü geceleri avlanır geceleri uyanık kalır, sabahları ise inlerine çekilip dinlenirler. Lütfen hatalı ve yanlış paylaşım yapmayalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.