Regl Günlerini Kolaylaştırma Yolları

Biz bayanlar her ayın belli günlerini birazcık sıkıntılı geçiriyoruz, malum. Ama bu devri kolaylaştırmanın kimi yöntemleri var. Kendim de uyguladığım birkaç metodu sîzlerle de paylaşıyorum.

Şahsen benim en sıkıntılı zamanım; regl yoksa evvelki bir hafta. Parmaklarıma kadar şişen vücudumu yatıştırmanın en iyi yolu ise bolca su içmek. Su içince şişeceğimiz düşüncesi tam olarak yanlış. Kitapta yoğun olarak söylediğim benzeri gündelik su miktarımız olan, kısaca en azca 1,5 litre suyu her gün içmemiz gerek. Ben genel anlamda 2 litre içiyorum, regl öncesi haftamda ise bunu 2.5 litre yapıyorum ki vücudumda oluşan ödem daha basit atılsın.

İçtiğimiz su resmen bünyemizi temizliyor ve çok suyun atilmasına desteğe oluyor. O sebepten bilhassa regl öncesinde normalde içtiğiniz sudan birazcık daha fazlasını içmeniz tavsiyem. Şişe taşıyamıyorum diyorsanız, metod basit. Ben de şişe taşıyamadığını günlerde genel anlamda gün içerisinde gittiğim her yerde “Ne içersiniz?” sualine “Su” diye yanıt verip en azca 8 su bardağı su içmeye çalışıyorum.

regl günlerini kolaylaştırmanın yolları
regl günlerini kolaylaştırmanın yolları

Yine regl öncesi günlerde şişkinlikten kurtulmak için yeşil çay içmeye itina gösteriyorum. Birçoğunuz bana katılacak eminim, ben yeşil çaym tadından hoşlanmıyorum. Yine de şişkinlikten kurtulmak için yeşil çay içmeye itina gösteriyorum. Ama söyleyeyim bundan sonra türlü aromalara haiz olanları ya da soğuk çeşitleri mevcut. En azından bu çağda günde 1 ya da 2 adet içmek, şişkinlikte gözle görülmekte bir azalış yaratıyor.

Hepimizin ne yazık ki en yakındığı mevzu ise çok tatlı arzusu harbiden dayanılmaz boyutlara ulaşabiliyor. Bu talep bende regl öncesinde kendini gösteriyor. Bunun için tabii şekere kısaca kuru meyve, pişmemiş ceviz, badem ya da düzgüsel meyveyi fasıla öğünlerimde her vakit aldığım orandan birazcık daha artırarak tüketiyorum. Ama sakın oturup yarım kilo kuru incir yada kayısı yediğimi düşünmeyin. Size oranı vereyim de kendinizi o şekilde şartlandırın. Ara öğünlerinizde en çok 3 ya da 4 tane yiyecek şeker isteğinizi yatıştıracakta. Şekeri azca olan kuru erik de güzel bir seçim, söylemedi demeyin.

Yaş meyvede ise oldukça şekerli olan üzüm ve karpuz yerine başka meyveleri seçenek faktörüz gene bana nazaran mühim bir konu.
Bir öteki yöntemim de sabahlan light sütle yulaf ezmesi yada mısır gevreği yemek. Mısır gevreğinin de light ve bayanların zayıflamasına desteğe olanlarından seçenek ediyorum. Hatta çikolatalılan dahi var ki onlar tatlı arzumuzu kesmek için daha iyi. Yulaf ezmesi ilk başta midede birazcık şişse dahi tok tutmada oldukça başanlı. Bir de size daha ilkin verdiğim nebat kanşımlan var, onlar da bu dönem için son aşama faydalı. En azından günde bir defa içmeyi denemenizde yarar var.

Biliyorum şişkinlik, ağn ve halsizlik bilhassa ilk iki gün oldukça fazla. Bu konudaki tavsiyem zor, fakat bir çaba yerinizden kalkıp devinim edin ve spor yapm. Regl günlerinde spor, düşünülenin tersine oldukça faydalı, sporunuzu ertelemeyin, sana ve ağnyı geçirmede en güzel metod hareket. Kastettiğim ağır spor değil elbette. Hafif yürüyüşler, sabahları uyandığınızda birkaç karın ve kıç hareketi, sonrasında da esneme hareketleri yapmak, kaslarınızı gevşetir, sana ve hastalık hissinizden kurtulmanızı sağlar.

Yani hareketsiz yatmak hissiyatını yenip harekete geçme zamanı!

Regl ömrümüzümün büyük bir bölümü süresince her ay yaşanmış olan bir dönem bulunduğu için bu dönemden korkmak ve nefret etmek yerine Allah’ın bizlere bahşettiği doğum yapabilme becerinine şükredip regl günlerimizi basit ve sorunsuz geçirmenin metotlarını uygulamak en doğrusu bence…

One Comment

  1. kader 2 Eylül 2015

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir