Ödemin Nedenleri Belirtileri Tedavisi | Şifalı Bitkiler İle Sağlık ve Güzellik "Enter"a basıp içeriğe geçin

Ödemin Nedenleri Belirtileri Tedavisi

Ödem, hücrelerin arasında anormal derecede kan plazması birikmesidir. Daha gündelik bir dilde vücutta su birikmesi olarak ta bilinir. Biriken su el ve ayaklarda en çok olmak üzere vücudun bazı yerlerinde şişkinliklere sebep olur. Özellikle elde çıkan ödemde kişi yüzük takamaz, ayakta çıkan ödem de ayakkabı giymekte zorluk çeker. Ödem önlenmezse bir çok hastalığa sebep olabilir. Bunların başında kalp, damar ve böbrek hastalıkları gelir. Daha sonra damar hastalıkları, karaciğer sorunları ve hormon bozukluğuna neden olabilir. Ödem, bünyeye ağrı vermeyen küçük bir hastalıkmış gibi gözükür, çoğu zaman belli bile etmez kendisini ama vücuttan atılmazsa çok ciddi hastalıkların başını çeker. Eğer derinin altında şişlik varsa, elinizle bastırdığınızda deriniz çöküyorsa bu ödeme işarettir. Hemen hekime başvurulmalıdır. Tehlikeli bir hastalığın belirtisi de olabilir sadece bilinmeden çıkan bir ödemde. Tedbir için doktor kontrolünden geçmek şarttır.

ödem,ödemin nedenleri, ödemin sebepleri,ödem nasıl anlaşır, ödev tedavisi,ödem nasıl geçer,ödem tedavisi
ödem,ödemin nedenleri, ödemin sebepleri,ödem nasıl anlaşır, ödev tedavisi,ödem nasıl geçer,ödem tedavisi

Ödem oluşturan durumlar
Eğer ödem ciddi bir hastalığın belirtisi değilse bir takım sebeplerden dolayı vücutta çıkmıştır. Bu sebeplerden başlıcası aşırı kilolu olmaktır. Bir diğeri strestir. Tuzlu yiyecekler yemek ve az su içmek ödeme sebep olabilir. Uzun süre ayakta durmak aşırı yorgunluk ödemin tetikleyicilerindendir. Kadınlar da regi öncesinde ve hamilelik döneminde yoğun bir şekilde görülür. Karbonhidrat ağırlık beslenmek ödeme yol açar. Aşırı sıcaklıkta ödemi şiddetlendirir. Bu yüzden özellikle yaz aylarında ödemden şikayet edilir.
Ödem tedavisi
Ödem, doktor tedavisi ve ilaç kullanmadan da atılacak bir sorundur. Ödeme sebep olan unsurları hayatınızdan çıkardığınızda ve beslenmenize dikkat ettiğinizde hem ödemden kurtulur hem de tekrar oluşmasına izin vermezsiniz. Öncelikle ideal kiloda olunması şarttır. Bir diyetisyen yardımı ile ideal kilonuza ulaşabilirsiniz. Yeterli su içmek çok önemlidir. Bir bireyin günde 8 ila 12 bardak arasında su tüketmesi sağlığı açısından en uygunudur. Eğer suyu yetersiz tüketiyorsanız ilk önce alışkanlık haline getirmelisiniz. Masanıza arabanıza ped şişeleri ile su koyarsanız size alışkanlık sağlayacaktır. Eğer spor yapıyorsanız günde tükettiğiniz suyun miktarını 1 litre daha arttırmalısınız. Tuzu azaltın. Yediğiniz besinlerin tuz oranlarına dikkat edin. Kendiliğinden tuzlu olan bir gıdaya tekrar tuz dökmeyin. Düzenli beslenmenin yanında ödem atıcı bitki çayları içerek te ödemden kurtulabilirsiniz.

 

Bu yazımızda genel olarak ödem,ödemin nedenleri, ödemin sebepleri,ödem nasıl anlaşır, ödev tedavisi,ödem nasıl geçer,ödem tedavisi hakkında bilgiler vereceğiz.

5 Yorum

 1. Mehmet Kadir YILDIZ
Mehmet Kadir YILDIZ

  hocam 25 yaşında pko hastasıyım uzun süren ilaç tedavisinden sonra evlilikten sonra bıraktım soğan kürüne başladım fakat bu 8. günüm hiç bi damla akıntı yok :(( benim kistlerime etki mi etmior acaba tam dediğniz gibi uyguluyorum hiç aksatmadan ve 4 ay 10 gün süreyle uygulamak istiyorum.bu soğan kürünün etki etmediği hastalar var mı?

 2. Tolunay Bydn
Tolunay Bydn

  Çok teşekkürler,yararlı bir makale sonuna kadar okudum 🙂

 3. Kemal Karasakal
Kemal Karasakal

  Yoğurt yiyin, sağlıklı kalın ey insanlar 🙂

 4. halimcan düzdemir
halimcan düzdemir

  Ayran için de aynı faydalar var mı acaba ?

 5. Murat Hüsemoğlu
Murat Hüsemoğlu

  Şifalı bitkiler gibisi var mı allah aşkına, yok antibiyotik yok şu. Bunlar hep zarar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.