nohut suyunun faydaları | Şifalı Bitkiler İle Sağlık ve Güzellik "Enter"a basıp içeriğe geçin

nohut suyunun faydaları

nohutun faydaları ( suyu)
Hepimizin özellikle de kışın evlerini süsleyen nohutun kendisi kadar suyu da oldukça faydalıdır. Özellikle sivilce sorunu olanların haşlanmış nohutun suyunu bir pamuk ile yüzlerindeki sivilce ve lekelerin üzerine sürüp 10-15 dakika beklettikten sonra temizlemeleri fayda verecektir.
Aç karnına içilen nohut suyu cinsel gücü arttıracaktır. Bu özelliğinden dolayı erkek develere nohut yedirilir.
Diş ve diş eti rahatsızlıklarına, vücutta oluşan yaralara iyi gelmektedir. Bazı hekimler ise nohutun sirke ile bir gece bekletildikten sonra yenip akşama kadar aç kalınması halinde solucan ve kurtların vücuttan atılacağını söylemektedir.
Haşlanmış kara nohut vücudun su tutmasını ve ödemi önler, karaciğer dalak ve böbrek kanallarını açar, bağırsakları yumuşatır idrar söktürür.
Zayıflamak isteyenler içinde oldukça etkili bir besindir.
Bir avuç nohut 2 bardak sıcak su bir kavanoza konularak ağzı kapanır, sabaha kadar bekletilir, sabah aç karnına bu su içilir ve yarım saat kadar sonra kahvaltı yapılır. Bu su 7 gün boyunca içilir ve 7 gün ara verildikten sonra tekrar 7 gün içilmek sureti ile rejime devam edilir.
Ayrıca haşlanan nohuttan yapılacak salatada diyette olan kişiler için tokluk hissi vereceğinden oldukça etkilidir. Yorgunluk ve halsizlik hissini attıran bu salata için;
1 adet Kırmızıbiber 1 bardak haşlanmış nohut, 1/2 bardak mor lahana 150 gr.peynir veya lor, yarım avokado bir avuç ceviz bir bağ ıspanak.
Ispanaklar yıkanıp elle parçalanır, kırmızıbiber ve mor lahana ince ince doğranır, nohut ceviz peynir ve püre haline gelmiş avakado bir kapta karıştırılır. İsteğe göre birkaç damla zeytinyağı nar ekşisi veya limon sıkılarak afiyetle yenir.

Anahtar Kelimeler

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.