Nasır Nedir, Tedavisi Nasıldır | Şifalı Bitkiler İle Sağlık ve Güzellik "Enter"a basıp içeriğe geçin

Nasır Nedir, Tedavisi Nasıldır

Nasır nedir : Nasır, el ve ayaklardan daha çok oluşan, sürtünmeye maruz kalan derinin sertleşmesi ve kalınlaşması sonucu baskı yapıldığında ağrıyan tümseklere denir. Nasırın nedeni, oluştuğu bölgeye yapılan baskılar,sürtünmelerdir. Ayaklarda nasır görülmesinin en büyük nedeni ayakları sıkan ayakkabıların kullanılmasıdır. Uzun süre sıkı ayakkabılar giymek ayakların özellikle topuklarında nasır oluşmasına neden olmaktadır.

Daha önce de dediğimiz gibi nasırlar tümsekçiklerdir. Fakat bu tümseklerin tepesi içeri doğru bakar. Geniş nasırlarda genellikle ağrı olmaz fakat küçük nasırlar genelde ağrılıdır. Özellikle ayaktaki nasırlar asla kendi başına tedavi edilmeye çalışılmamalıdır. Bunları hekimlere göstermek en uygunudur.

Halkımız ayak tabanlarından ortaya çıkan ağrılı ve mikroplu siğilleri nasır ile karıştırmaktadır. İnsanlarda nasıl, yapılan bir iş belirtisi olarak meydana gelmektedir. Mesela çiftçilerin elleri, işçilerin ellerinin nasıl tutmasının sebebi çalışmadır.

Nasır tedavisinde ilk yapılacak iş nasıra neden olan işlemleri ortadan kaldırmaktadır. Şimdi nasıra ne iyi gelir bunun cevabını arayalım.

common-foot-problems4

Nasır Tedavisi :

Nasırın nasıl oluştuğunu öğrendikten sonra şimdi sıra nasıl nasıl geçer sorunun cevabını bulmaya geldi.

 • Kırmızı soğanın sıkılıp suyu günde 3-4 kez nasır üzerine sürülür.
 • Domates dilimleri nasır üzerine koyulur.
 • Limon dilimleri yatmadan önce nasır üzerine sarılır.
 • Sinir otu yaprağı sıcak suya koyulup yumuşaması beklenir ve sonrasında nasır üzerine koyulur.
 • Bir süre ceviz yağı nasır üzerine koyulur.
 • Taze incir alınır ve ikiya bölünür. İçine ıslatılmış kına koyulur ve nasırın üzerine sarılır.

Nasıra İyi Gelen Bitkiler :

Doğal nasır ilaçları ile nasırlara son diyebilirsiniz.

 • Kırlangıç otu : Kırlangıç otu nasır ilacı olarak dünyanın en çok kullanılan bitkisidir. Peki nasır tedavisi için nasıl kullanmalıyız ?

1.5 litre su, bir çay kaşığı potasyum klorit, 115 gram doğranmış taze kırlangıç otu, 250 ml gliserin. Suyu orta boy bir tencereye koyun ve içine potasyum kloridi ilave edin. Ateşi açın, potasyum klorit eriyene kadar karıştırmaya devam edin. Erimesi tamamen bitince ocağı kapatın. Sonra kırlangıç otunu ekleyin, 2 saat dinlendirin. İki saat sonrasında ocağın altını tekrar yakın ve karışımı kaynatın. Kaynama başladıktan sonra altını kısın ve 20 dakika daha pişirmeye devam edin. Sonrasında bir süzgeç yardımı ile karışımı bir kaseye alın. Süzgeçteki kırlangıç otu artıklarını çöpe atın. Kase de ki suyu tekrar tencereye dökün ve 1.5 bardak kalana kadar kaynatın. Kalan sıvıya gliserini ekleyin ve kaynatmaya devam edin. Karışım hazırdır. Bu karışımı süzüp şişeleyip serin bir yere koymalısınız. Bu karışımdan günde iki defa uygulayın. Bir uygulamanız mutlaka gece yatmadan önce olmalıdır.

Not: Potasyun klorit bazı marketlerde ve eczanelerde bulunmaktadır.

M-NA0206disease-corn1

 • Söğüt : Söğüt kabuklarını lapa haline getirin. Bu lapayı sadece nasır üzerine koymalısınız. Sağlıklı deriye temas etmemelidir. İçeriği asidik olduğu için sağlıklı deriye zarar verebilir.
 • İncir : Hz. Süleyman , vücudunda çıkan çibanların ve nasırların üzerine incir veya incir sapı suyu koyarmış. İncirin içeriğinde protein parçalayıcı enzimler vardır. Bu enzimler istenmeyen zararlı derileri eritmektedir.

Bu tedaviler bitkisel yöntemler olup Ahmet Maranki’nin ve diğer internet ortamlarından araştırılarak yazılmıştır. Bitkisel tedaviler tıbbi tedavinin yanında uygulanabilir. Ciddi durumlarda en kısa sürede tıp hekimlerine danışınız…

Bu yazımızda nasır nedir sorusunu cevapladık.Nasırın nasıl oluştuğunu öğrendik. Nasır nasıl geçer ve nasıra ne iyi gelir sorularından yola çıkarak nasırın tedavisi için nasır ilaçları hakkında bilgiler verdik.

Anahtar Kelimeler

Tek Yorum

 1. Nasıra TCA Uygulanması

  “%40 TCA solüsyonu nasır olan bölgeye sürülür. Nasırlı bölgeye kat kat 3 sefer nasır solüsyonu sürülerek nasırlı bölgede toplam 3 dakika tca asitin beklenilmesi sağlanır. Üç dakikanın sonunda asit uygulanan bölge yıkanır. Sonrasında bölgeyi iyileştirecek bir merhem uygulanır. Merhemden önce terramycin ve batikon sürülür sonrasında bu merhem uygulanır.

  Merhem için 1 tüp çinko oksitli pişik kremi, 1 tüp madecassol krem 10 ml e vitamini, 10 ml b5 vitamini karıştırılarak merhem hazırlanır ve bu merhem sabah akşam tca uygulanan bölgeye sürülür.

  TCA asit 21 günde yani 3 haftada bir uygulanır. Toplamda 4 uygulama sonunda nasır sorununuz kesin biçimde ortadan kalkar.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.