Nanenin ve Nane Çayının Faydaları | Şifalı Bitkiler İle Sağlık ve Güzellik "Enter"a basıp içeriğe geçin

Nanenin ve Nane Çayının Faydaları

Nane Çayının Ve Nanenin Faydaları

nanenin faydaları, nane çayının faydaları, nane çayı, nane yağı, nane yağının faydaları

Dünyada yaklaşık 25 ila 30 kadar türü bulunan, daha çok nemli olan bölgeleri tercih eden, sağlık açısından birçok faydası olan hoş kokulu ve şifa dağıtıcı olan nane bitkisini tanıtacağız. Nanenin faydalarını hemen, sizlere sayacak olursak; nane iyi bir iştah açıcıdır. Aynı zamanda sinirleri yatıştırıcı özelliği ile bilinir. Düzenli kullanım sonucunda iskelet sistemini rahatlatır, vücuda rahatlık verir. Stres ve baş ağrısı durumlarında nane tüketmek iyi gelir. Kalp sistemi açısından oldukça yararı bulunan nane spazm ve kalp çarpıntısı riskini azaltır. Nane ciddi bir ateş düşürücüdür. Sindirim sistemini düzene soktuğu için mide ve sindirim sistemi organları açısından çok faydalıdır. Bununla birlikte sindirimi kolaylaştırır. Aynı zaman da boşaltım sisteminde ki onarım rolünü oynayan nane, bağırsak kurtlarını düşürmeye yardımcı olur. Önemli mide hastalıklarından birisi olan ülseri önler ve mide yanmasına iyi gelir. Kusmayı, karın ağrısı ve mide bulantısını önler. Özellikle kış aylarında tüketilmesi grip, soğuk algınlığı gibi hastalıkları önlerken aynı zamanda bronşçuklara faydasından dolayı bronşiti önler. Diş ağrısını giderici etkisi ile bilinir. Bununla birlikte ağız kokusunu bastırır. Kadınların hamilelik döneminde tüketmesi durumunda anne sütünü arttırır. Sinir sistemini düzene soktuğu için, iktidarsızlığa iyi gelir. Pekâlâ, nanenin faydalarını saydıktan sonra; şimdi sizlere bu eşsiz bitkiyi nasıl tüketebileceğiniz hakkında bilgi vermek istiyoruz.

nanenin faydaları, nane çayının faydaları, nane çayı, nane yağı, nane yağının faydaları

Nane bitkisi, özellikle yemeklerimizde lezzet katan salatalara birebir olmaktadır.  Salatalarda ki kullanım yönü ile yemeklerimize lezzet katan nane genellikle sofralarımızda vazgeçilmezdir. Ayrıca nane çayı hazmı kolaylaştırmak için eşsiz bir yemekten sonra içilmesi güzel bir öğüne vesile olacaktır. (Nane yağı da nane gibi birçok faydası bulunan çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır. Nane yağı faydaları da iyi bilinmelidir.) Yapraklarından hazırlanan nane çayı insana sakinlik verir nane çayı aynı zamanda boğaz kuruluğuna iyi gelirken; safra taşı çözer. Kusmayı geciktirir, mide ekşimesi gibi sorunları azaltmada yardımcıdır. Bununla birlikte kronik ağrıyı azaltırken aynı zamanda kas ağrılarını hafifletir. Nane çayının faydalarını saydıktan sonra şimdi size nane çayının hazırlanışını sunmak istiyoruz.

nanenin faydaları, nane çayının faydaları, nane çayı, nane yağı, nane yağının faydaları

Öncelikle yemekte kullanacağınız taze nane yapraklarını elinizle 4 5 parçaya ayırarak bir tepsiye yayın. Bir gün süresince bekleyin. Bir gün sonunda yapraklar elbette kurmuş ve çıtır çıtır olacaktır. Eğer bahsettiğimiz durum gerçekleşmediyse bir gün daha bekleyin. Elde edilen durum gerçekleştikten sonra kaynatma işleminden geçmiş olan suya 2 3 çay kaşığı boyutunda kurutulmuş nane yaprağını, suyun içine atın ve ateşin üzerinden alın. 10 ila 20 dakika arası demlenme işlemini bekledikten sonra yaprakları süzgeç yardımıyla süzerek çayınızı içebilirsiniz. Size nane çayına yakışacak bir tavsiye; limon kullanınız bu çayınıza daha güzel bir koku ve lezzet katacaktır. Ya da yarım çay kaşığı bal ekleyerek de nane çayınızın lezzetli bir hal almasını sağlayabilirsiniz.

Nane ile ilgili yeni bilgiler

Nanenin Faydaları Nelerdir?
Sağlıklı bir hayat geçirmek kişinin kendi elindedir ve bu uğurda bazı zararlı alışkanlıklardan vazgeçilmesi gerektiği gibi bazı gıdaların da vücuda gerekli miktarda dahil edilmesi şarttır. Özellikle yeşil sebzeler her insanın günlük olarak tüketmesi gereken gıdalardır ki metabolizma düzenli olarak işleyebilsin. Sabah kahvaltısında alınan besinler güne bir sıfır önde başlamanız için çok önemlidir. Hele de belli başlı sağlık sorunları olan insanların bu konuya daha büyük bir ilgi duyması gerekir. Eğer güne stressiz ve gayet mutlu bir şekilde başlamak istiyorsanız kahvaltıda nane yemeyi asla ihmal etmeyin. Nanenin faydaları o kadar fazladır ki siz farkında olmadan birçok rahatsızlığınıza çözüm getirmiş olursunuz. Hatta iştah kapatma ve tokluk hissi verme gibi mucizevi etkileri olmasından dolayı hanımlar naneyi kilo kontrolü için tüketirler. Bilimsel olarak kanıtlanmış bir etkisi daha vardır ki bu da bayanların işine gelen bir özelliktir. Her gün düzenli olarak tüketildiği zaman vücutta yer alan aşırı tüylenme ve hormon bozukluklarına iyi gelmektedir.

Çok uzun yıllardan beri kullanıldığı için insanlar nanenin kusma ve bulantılara iyi geldiğini artık iyi biliyorlar. Eğer gebelikte naneye ve kokusuna tiksinti oluşmamış ise sabah bulantılarını kesmek için süper bir çözüm olabilir. Yada soğuk algınlığı veya grip gibi hastalıkların sebep olduğu bulantılarda, ağrılarda ve diş problemlerinde güvenle kullanabilirsiniz. Üstelik bu sayede sindirim problemlerinize de etkili bir çözüm getirmiş olabilirsiniz. Hatta ağız kokusu gibi başınıza bela olan sorunlar yaşıyorsanız düzenli olarak nane tüketerek bu sorunun da üstesinden gelmiş olacaksınız. Kas ağrısı ve kramp şikayetleriniz varsa salatalarınıza ve kahvaltı menünüze mutlaka nane eklemelisiniz.

 

NANE VE NANENİN FAYDALARI

Nane: Ballıbabagiller familyasından gelmektedir. Çok yıllık dayanıklı otsu bitkinin genel adı ise nane’dir. Yaklaşık 25-30 çeşidi bulunmaktadır. Dünyanın tüm ılıman, nemli ülkelerinde yetiştirilmektedir. Ülkemizde 7 türü yetiştirilmektedir. Gölgelik yerleri çok seven nanenin türlerinin boyları yaklaşık 3-100 cm bulmaktadır. Kırmızımsı gövde ve dalları, dört köşe kesitli, , kenarları dişli, hoş kokulu yeşil yaprakları bulunan nane temmuz-ağustos aylarında pembe, beyaz ya da leylek renkli çiçekler açar. Tohumları ise Koyu kahverengi, küçük taneli ve küremsi olur. Nane döktüğü tohumlar ile çoğalır.

Nanenin Faydaları: Nanenin en akılda kalan ve herkes tarafından bilinen faydası sindirim sorununa iyi gelmesidir. Bunun dışında ise;

 • İştah açar.
 • Sinirleri yatıştırır ve vücuda rahatlık verir
 • Baş ağrısı ve strese iyi gelir.
 • Spazm ve kalp çarpıntısı riskini azaltır.
 • Grip, bronşit gibi soğuk algınlıklarında ve öksürükte faydalıdır.
 • Diş ağrısını ve ağız kokusunu giderir.
 • Anne sütünü arttırır.
 • Mide ve bağırsak gazlarını söktürücüdür.
 • Beden üzerinde tonik etkisi yaratır.
 • Bağırsaklardaki kolit yaralarının iyileşmesinde etkili rol oynar.
 • Grip ve nezlede yüksek ateşin düşürülmesinde değerli bir yardımcıdır
 • İç organların kaslarında yatıştırıcı etkiler yapar.
 • Nane kekemeliğe ve diş apsesine iyi gelir.
 • Nane hemeroid için kullanılır.
 • Bazı yerlerde nane istenmeyen tüylere karşı da kullanılır

 

 

Anahtar Kelimeler

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.