Miyop Nedenleri ve Tedavisi | Şifalı Bitkiler İle Sağlık ve Güzellik "Enter"a basıp içeriğe geçin

Miyop Nedenleri ve Tedavisi

Miyop Nedenleri ve Tedavisi

Miyop gözlerin belirli bir uzaklıktaki cisimlere tam olarak odaklayamamasına denir. Miyop, gözlerin yakındaki cisimleri net olarak gördüğü halde yalnız uzaktaki cisimleri tam olarak göremediği bir durumdur. Genellikle miyopluk kalıtsal olup yalnız resesif bir göz rahatsızlığıdır. Bundan dolayı, miyop anne babaların çocuklarında her zaman ortaya çıkmayabiliyor. Yalnız anne ve babanın her ikisi de miyopluk söz konusuysa, doğal olarak çocuklarında da olma olasılığı daha yüksektir. Miyopluk belirtileri çoğunlukla altı yaşına doğru yeni yeni kendini belli etmeye başlar. Mesela çocuk küçük yazıları rahatlıkla okurken tahtanın üzerindeki yazılanları okuyamaz. Ayrıca da uzağı tam olarak göremediği içinde görmenin gerekli olduğu oyunları oynamaz ve arkadaşlarından ayrı durmayı şeçer. Altı yaşına doğru kendini gösteren miyopluk, büyüme süresince ilerleyerek ve vücut gelişimiyle birlikte durur.
Miyopinin nedeni çoğunlukla gözün oval olmasıdır ve ayrıca da göz merceğimizin uzaktaki cisimlerden gelen ışınları ağ tabaka üstünden odaklaştırmayı karşılayacak miktarda şeklini değiştirmesi de imkansızdır. Az rastlanan miyopinin nedeni korneanın biçiminde bir değişiklik veya göz merceğinin biçiminde meydana gelen bir değişikliktir. Açıkçası hemen hemen tüm miyoplarda vücudun yapısıyla artan kolay miyopi vardır. Miyopi artsa bile bu normal büyümenin sonucudur. Ergenlik döneminde çocuğun vücudu geliştikçe gözün uzunluğu da farklılaşır ve 6 ayda bir yeni gözlük gerekebilmektedir. Bu durum aynı büyüyen ayaklara uygun büyük ayakkabı almaya benzer. Ayrıca da miyopi bir kaç sene içerisinde hızla gelişerek, daha sonra çok az faklılıklarla değişmeye başlar.
Miyopluğun en belirgin sebebi, belirli meslek dallarının işleri gereği bazı şeylere çok yakından bakmak zorunluluğudur. Örneğin; Saatçiler, kuyumcular, saatçiler, musahhihler yani gazetelerde dizgi yanlışlarını düzeltmekle görevli olan kişiler ve çok okuyup yazan kişileri söyleyebiliriz.
Miyop olan kişiler için ilk olarak en iyi tedavi yöntem gözlük kullanımıdır. Gözlük kullanımı uzmanlar tarafından miyopun evresine göre verilmektedir. Bununla birlikte ayrıca da ikinci yöntem olarak bilinen tedavi yöntemi bireyin yakından bakması gereken lazım olan işleri bırakması yada bir süre bu gibi şeylerden uzak durularak mümkün oldukça gözlerin dinlenmesini sağlamalıdır.
Uzmanlar tarafından önerilen gözlük kullanan bireyler de 6 ay yada yılda bir kes dahi olsa mutlaka göz doktoruna muayeneye gitmesi gerekir. Zira her ne kadar miyopluğun büyümemesi için uygun tedavi yöntemi uygulansa da miyopta artışlık oluşabilmektedir. Bu sebeple de ne yazık ki gözlük numarası da artırılabilmektedir.
Bilhassa şiddetli miyopi teşhisi konmuş çocukların kesinlikle gözlük kullanmaları gerekir. Çünkü gözlük kullanmayan çocuklar da ileri yaşlarında şaşılıkla karşılaşabilme ihtimalleri yüksektir. Ayrıca da miyop rahatsızlığında lazer ve kontak lensler yöntemiyle de tedavi uygulanması yapılabilmektedir. Gözlük ve kontakt lens yöntemi şuanda bile en yaygın düzeltme şekli olarak bilinir. Ancak tedavi edici özellikleri bulunmamaktadır. Bununla birlikte birde ilerleme etkileri de yoktur.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.