Kırık ve Çıkıkların Hızlı Tedavisi | Şifalı Bitkiler İle Sağlık ve Güzellik "Enter"a basıp içeriğe geçin

Kırık ve Çıkıkların Hızlı Tedavisi

Hareket sağlıklı bir vücut ve sağlıklı bir hayat için gereklidir. Fakat her zaman bir kaza tehlikesiyle de karşı karşıyayız. Spor yaparken olduğu gibi normal günlük hayatımızda da bu kazalar bazen kemik kırılmalarına dahi neden olabilir. Kırık, aşırı gelirim yada darbe nedeniyle kemik dokusunun bütünlüğünün bozulmasıdır. Bazı durumlarda ameliyat bile gerektirebilir. Çoğunlukla geçici bir durumdur fakat bazı durumlarda kalıcı hasarlar bırakabilir.

İskelet, vücuda destek olmak üzere özelleşmiş yapıdır. Vücuda destek olmanın dışında organları korur. Hareket etmeyi sağlar. Bazı hayati organlarımız için koruyucu bir kalkandır. İskeleti oluşturan kemikler vücudun ihtiyacı olan bir çok mineralin depolandığı sert dokulardır.

Kırık iyileşmesi bir çok faktörün etkili olduğu karmaşık bir süreçtir. Biyolojik, biyokimyasal, mekanik ve klinik bir çok etken rol oynar. Kırık oluştuğu andan itibaren bu süreç başlar. Akut kemik kırığı iskelet dokusunun kuvvetini aşan kuvvetlerin uygulanması sonucu meydana gelir.

Kırık iyileşmesini etkileyen olumlu etmenler: Yeterli dolaşım desteği, geniş yüzey alanı, mekanik denge, mekanik yüklenme, büyüme faktörleri.

Kırık iyileşmesini etkileyen olumsuz etmenler: Radyasyon, tümör, mekanik dengesizlik, enfeksiyon, kortikosteroidler, diyabet, sigara, kemoterapi, kötü beslenme, metabolik kemik hastalığı, açık kırık.

Kırığın Bitkisel Tedavisi 

1-  Kına lapa halinde konur.

2-  Mersin yaprağı lapası konur.

3-  Kırık kemikler bir araya getirilir ve burçak lapası ile sarılmalı.

4-  Burçak, kırık ve çatlak kemikler üzerine lapası konursa kırık kemikleri kendi kendine toplar.24 saatte yerine getirir ve kaynatılır.

Kırıklar ne kadar zamanda kaynar ?

Bir kırığın kaynaması çok etmenli bir olaydır. Doğru bir tedavi planı için kaynamaya engel olabilecek tüm etmenlerin iyi değerlendirilmesi gereklidir. Kırığın beklenen kaynama süresinin hastanın yaşına, kırılan kemiğin bölgesine ve kırık tipine göre değiştiğini bilinir.

Doğru kaynamaz ise ne olur ?

Doğru veya tam kaynamayan kırıkların ciddi şişme(ödem), ısı artışı, kızarıklık ve hafif yük vermede bile ağrı olması şeklinde kendisini göstereceğini belirtilir.Bunlara ek olarak kaynamayan kırıklar tedavide gecikmeye neden olacağından hastalarda işe dönmede gecikme, ağrı kesici ilaç bağımlılığı ve duygusal çöküntülere (depresyon)sebep olabilmektedir. Bir kırığın tam ve doğru kaynadığını düşündüren kırık bulguları kırık hattındaki hareketin kaybolması ve ağrısız tam yüklenmedir.

 

Bitkisel tedaviler tıbbi tedaviye ek olarak uygulanabilir. Doktorunuzun onaylamadığı yöntemleri uygulamayın…

Anahtar Kelimeler

Tek Yorum

  1. Sevgi Sevgi

    Burçak ununu kırılan köprücük kemiğime koydum, 3 gün oldu.ağrılarım azaldı.çok ii geldiğini hissediyorum. Uygulayıp sonuç alan varmı.kaç gün kullanmak gerekir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.