Kekemelik Tarih Oluyor | Şifalı Bitkiler İle Sağlık ve Güzellik "Enter"a basıp içeriğe geçin

Kekemelik Tarih Oluyor !

Kekemelik Nedir ?

Kekemelik, konuşmanın akıcılığı ve ritmi ile ilgili bir iletişim hastalığıdır.Akıcılıkta ortaya çıkan bozukluklar, uygun olmayan duraklamalar, tekrarlar ve bunun problemler konuşmanın doğal akışını olumsuz yönde etkiler.Ses, hece ve sözcüklerde uzatmalar, tekrarlar veya duraklamalarla ortaya çıkan konuşmanın akıcılığının bozulması durumu “kekemelik” olarak isimlendirilir.Kekemelik durumunda ; kişinin ne konuştuğundan çok nasıl konuştuğu dikkat çekmeye başlar. Konuşan kişi de dinleyenlerin durumu fark ettiğini anlayınca, konuşma güçlüğüne korku ve endişe de eklenir. Bazı durumlarda yüz ve vücut hareketleri konuşma çabası ile birlikte görülebilir.

 

Kekemelik Neden Olur ?

Kekemeliğin nedenleri konusunda öne sürülen görüşler oldukça farklı ve çoktur. Kimi uzmanlar, kekemeliği yapısal bir sorun olarak ele alırken, kimi öğrenilmiş bir davranış, bir direniş özelliği olarak tanımlamakta, bazı uzmanlar da  çevresel nedenlerin kekemelikte önemli bir rol oynadığı fikrini savunmaktadır. Son zamanlarda genler üzerinde yapılan çalışmalar önem kazanmakta ve umut verici çalışmalar devam etmektedir. Fakat, yaygın olarak kekemeliğin tek bir nedene bağlı olarak ortaya çıkmadığı görüşü hâkimdir.

 

Kekemelik Tedavisi : 

Kekemelik sürekli bir hastalık değildir.Birçok kişinin aklına kekemelik geçer mi ? geçerse kekemelik nasıl geçer ? gibi sorular var . Kekemeliğin psikolojik bir çok tedavisi vardır. Bunun için hekimlerden yardım almak gerekmektedir.Ayrıca bu tedavilerin yanında kekemeliğin bitkisel tedavisi de mevcuttur.

1-  Nane dövülerek dile masaj yapılır.

2-  Keklik yumurtası içilmeli

3-  Birer bardak sığırdili otu şerbeti içilir.

4-  50’şer gram kekik suyu,hardal suyu ve akırıkarha suyu karıştırılarak gargara yapılır

5-  20’şer gram çam sakızı ve anber ,40 gram bal ile karıştırılıp macun yapılır ve dile sürülür.

6-  10’ar gram terebentin ve hıthıt karıştırılarak leblebi büyüklüğünde haplar oluşturulur ve dilin altına konularak eritilir.

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.