ISIRGAN OTU VE FAYDALARI | Şifalı Bitkiler İle Sağlık ve Güzellik "Enter"a basıp içeriğe geçin

ISIRGAN OTU VE FAYDALARI

Bu yazımızda ısırgan otu ve ısırgan otunun faydaları konusunda bilgilendirme yapacağız.

Isırgan otu, ağustos ve mayıs aylarında çiçeklenen otsu bir bitkidir. Yapraklarındaki tüyler asit içerir. ciltte kaşıntı yapar. Bu yüzden adı ısırgan otudur. Isırgan otunda bol miktarda vitamin ve organik asitler bulunur. Bu sebeple pek çok ilacın içerisinde özü yer alır. Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya kökenlidir. Boyları 1 metredir.

ısırgan otu, ısırgan otunun faydaları
ısırgan otu, ısırgan otunun faydaları

Isırgan otunun faydaları nelerdir ?

Vücuttaki fazla suyu atar. İdrar sökücüdür. İçerisinde bol miktarda demir vardır. Anemi tedavisinde kullanılır. Başta sindirim sistemini ve tüm organları temizler. İdrar yollarında enfeksiyon varsa tedavisinde kullanılır. Öksürüğe iyi gelir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Soğuk algınlığı, nezle, grip gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır. Böbrekte eğer kum ve taş varsa atılmasını sağlar. Düzenli tüketildiğinde kum ve taş oluşumunu önler. Isırgan otu cilt için çok faydalıdır. Isırgan otu yaprakları kurutularak cilde uygulandığında akneleri geçirecektir. Çoğu kozmetik ürünlerinde ısırgan otu yağı kullanılır. Cilt yaralarını iyileştirir. Böcek ısırması, egzama gibi cilt sorunlarında da büyük ölçüde fayda sağlar. Eğer ciltte yanma varsa ısırgan otu yaprakları hem yanığı geçirecek hemde iz bırakmayacaktır. Çok eskilerden beri saç tedavisinde kullanılmıştır. Saçların dökülmesini önler ve gürleştirir. İçerisinde kükürt vardır. Bu sebeple saçlar daha canlı ve parlak uzar. Günde 2-3 fincan içmeniz yeterlidir. Isırgan otu romatizma ağrılarına iyi gelir. 5 dakika kaynatır ağrılı bölgeye sürerseniz, ağrılarınızı hafifletir. Kaynatılıp çay şeklinde içildiğinde prostat ağrılarına iyi gelir. İdrar sökücü özelliğinden dolayı ishal ve dizanteri gibi rahatsızlıkları geçirir. Alerjisel hastalıkların tedavisinde kullanılır. Özellikle mevsim değişikliklerinden etkilenen kişiler düzenli kullanırlarsa alerjileri en aza inecektir. Kanser hastalarına şifa olur. Düzenli ve taze tüketilen ısırgan otunun bir çok kanser hastasına şifa olduğu bilinir. Bol miktarda demir içerdiği için kan yapar. Aynı zamanda kanı temizler. Yapraklarındaki mineral ve vitaminler sayesinde tümör hastalığına iyi gelir. Sinir sisteminde bir hastalığın oluşmasını engeller. Vücudu korur. Isırgan aynı zamanda tohum olarak ta tüketilebilir. Isırgan tohumu, ödem oluşmasını engeller. Şişkinlik ve gaz sorunu olanlar için tavsiye edilir. Isırgan tohumundan cilt için maske yapılır.

ısırgan otu, ısırgan otunun faydaları
ısırgan otu, ısırgan otunun faydaları

Isırgan otunun kullanım şekilleri;

1- Çay şeklinde demlenerek tüketilir. Aç karnına içilmesi önerilir.

2- Çorba şeklinde içilir. Özellikle Karadeniz bölgesinde çok sık rastlanır.

Isırgan otunun zararları ?

Kan basıncını arttırdığından tansiyon hastalarının dikkatli kullanması gereklidir.İdrar sökücü olduğu için idrar yolu sorunu olan hastalar ölçülü kullanmalıdır. Çıplak elle toplandığında ciltte kızarıklık ve tahrişe sebep olur. Fakat ısırgan otunun faydaları daha çoktur.

2 Yorum

  1. personal training personal training

    Isırgan otu yağının selülit ve siyah noktalar içinde iyi olduğunu duymuştum bu doğru mu ?

  2. cinmistik7887 cinmistik7887

    kesinlikle doğru. Isırgan otunun kendisinin ve yağının böyle bir etkisi de bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.