İnsan Vücuduna Zararlı Olan Yiyecekler
  • Gece uyuduktan sonra su içmekten sakınmak gerekir.Çünkü midenin soğuklamasına neden olur.Bundan ötürü de bir çok hastalık meydana gelir.Harareti,sıtması olan su içebilir.
  • Tok olarak yatılacağı zaman sünnete uygun olması için önce sağ tarafa , sonra dönerek sol tarafa yatılır.Çünkü sol tarafa yatmak hazmı daha kolaylaştırır.Tok olaran yatmak iyi birşey değildir. Zira peygamber efendimiz : “Yediklerinizi namaz kılmakla eritiniz,tok olarak yatmayınız,kalbiniz katılaşır. ” buyurmuşlardır.
  • Elma , şeftali , üzüm, kuru üzüm ve bunlara benzer şeyleri yedikten sonra su içilirse mideyi bozar.Yemek yedikten 1-2 saat sonra su içilmelidir.
  • Sıcak pirinç yemeği veya tatlı birşey yedikten sonra su içmek dişlere zarar verir. Su içmek gerekirse bir iki lokma ekmek yedikten sonra içilir.
  • Çok tuzlu yemek gözü zararlıdır;nurunu azaltır. Hz Ali diyor ki : “ Kim yemeği birazcık tuzla bitirirse Allah Teala o kimseden yetmiş türlü belayı giderir.Kim günde 21 tane kuru üzüm yerse,ölüm hastalığından başka hastalık görmez.”

Vücudu ve Sağlığı Dört Şey Harab Eder
1- Tok karnına cinsen münasebet etmek
2- Tok karnına hamama girmek
3- Kuru gıdaları susuz yemek
4- Yaşlı kadınla evlenmek
 
Beş Yerde Su İçmekten Sakınmalısın
1- Hamamdan hemen çıkınca
2- Uykudan uyanınca
3- Cimadan sonra
4- Yorgun ve terliyken
 
Hastalık Altı Şeyden Meydana Gelir
1- Cinsi münasebetin çokluğundan
2- Geceleri az uyumaktan
3- Gündüzleri çok uyumaktan
4- Tok karnına yemek yemekten
5- İdrarını yapmayarak tutmaktan
6- Gece yarısı su içmekten (uykudan uyanıp)

Ayrıca İnceleyiniz : 
Sağlıklı Hayat
Yemek Yemenin Edepleri
Sağlıklı Yaşamak İçin Öğütler
Anahtar Kelimeler