İbn-i Sina'dan Sağlık Tavsiyeleri | Şifalı Bitkiler İle Sağlık ve Güzellik "Enter"a basıp içeriğe geçin

İbn-i Sina’dan Sağlık Tavsiyeleri

Sağlıklı beslenme; vücuda her yiyecekten hem yeteri kadar hem de düzenli bir şekilde almaktır. Aslına bakılırsa; sağlıklı beslenme demek yeterli aynı zamanda da dengeli bir şekilde beslenmektir. Günümüzde yoğun iş temposu, stres ve olumsuz koşullar sağlıklı bir şekilde beslenmenin önüne resmen barikat kurmaktadır. Bu barikat nedeniyle de temel bir duygu olan açlık duygusu vücuda yararlı besinler alınarak giderilmek yerine, aperatif yiyecekler ile giderildiği sanılıyor.

saglıklı beslenme

İnsan vücuduna alınması gereken temel besin maddeleri bulunmaktadır. Bu maddeler vücuda alınmadığı taktirde büyüme ve gelişme faktörleri olumsuz etkilenir. Dolayısıyla da sağlıklı beslenme gerçekleşmiş olmaz. Bu temel besin öğelerini sayacak olursak; yağlar, vitaminler, karbonhidratlar, proteinler olmaktadır. Belirtilen besin ögeleri yenilen ette, sütte, balıkta, sebze ve meyvelerde bulunmaktadır. Bu besinlerin sadece vücuda alınmaması değil; aynı zamanda da fazla alınması, az alınması, düzenli bir şekilde alınmaması ya da uygun br öğünde alınmaması sağlığı olumsuz etkiler. Birçok hastalıkla karşı karşıya kalınır. Bu sebeple de sağlıklı beslenmek oldukça önemli bir kavram olmaktadır.

saglıklı beslenme piramidi

Sağlıklı beslenme ile ilgili yapılan araştırma sonuçlarına bakıldığında; sağlıklı bir şekilde beslenmeyen anne adaylarını bebekleri ya erken doğmakta ya da zayıf kiloda doğmaktadır. Ayrıca bu çocuklarda aynı zamanda da geç algılama sorunları gözlenmektedir. Bir başka açıdan da sağlıksız beslenmeyen ergenliğe girmiş bireylerin obezite eğilimlerinin oldukça yüksek olduğu gözlenmiştir. Sağlıklı beslenmeyen orta yaşlı bireylerde ise; çabuk yaşlanma, erken menopoz ve kemik erimesi olduğu saptanmıştır.

İbn-i Sina hakkında daha fazla bilgi için sağdaki kırmızı yazıya tıklayabilirsiniz: İbn-i Sina

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.