Hurmanın İnanılmaz Faydaları-Zayıflama | Şifalı Bitkiler İle Sağlık ve Güzellik "Enter"a basıp içeriğe geçin

Hurmanın İnanılmaz Faydaları-Zayıflama

Bu yazımızda genel olarak hurma hakkında bilgiler vereceğiz. Ayrıca hurmanın faydaları konusunda maddeler vereceğiz. Yemeklerden sonra içilen hurma kahvesi nedir nasıl yapılır bunu göstereceğiz ve hurma diyeti ile de sağlıklı şekilde kilo vermeyi göstereceğiz

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte tüketimi hızla artan gıdalardan en önemlisi hurmadır. Bilinen en eski hatta ilk meyvelerden olan hurma hakkında ne kadar bilgimiz var ? İnanın hurmanın faydalarını öğrendikten sonra Ramazan ayı dışında da hurma tüketeceksiniz. Hurmanın içeriğine bakarsak; Sodyum, Protitin, Potasyum, Kalsiyum, Magnezyum, Demir, Kükürt, Fosfor, Klor, B1-B2-A ve C vitaminleri maddeleri vardır.

hurma-kahvesi

Hurmanın Faydaları

 • Tokluk Hissi Verir : Hurmanın lif oranı çok yüksek olduğu için midede ve bağırsakta sünger görevi görür. Böylece hurma yiyen insan midesinde şişkinlik hisseder. Bu durum da insana tokluk hissi verir.
 • Kabızlığı ve Gazı Önler : Daha önce de belirttiğimiz gibi içerisinde ki yüksek lifler bağırsakların çalışmasını hızlandırır ve güçlendirir.
 • Tok Kalma Süresini Uzatıyor : Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, sahurda yenilen iki tane hurma, gün içerisinde ki acıkmayı erteliyor.
 • Kan Şekeri Dengeleyici : Sahurda yoğurt ile birlikte hurma tüketilirse kişinin kan şekeri kontrol altına alınır.
 • Sinirlere ve Göze İyi Gelir : Hurmanın faydaları konusunun önemli bir maddesi de hurmanın bünyesinde bulundurduğu A ve B vitaminleri sayesinde sinir sistemine iyi geldiği ve gözleri de kuvvetlendirdiği bilinmektedir.
 • Anne Sütünü Artırıcı Özelliği : Hurmanın içeriğinde meyve şekeri olarak Türkçe’ye çevrilen fruktoz vardır. Fruktoz, susmaya teşvik eder ve annenin sık su içmesini sağlar. Bu da süt miktarı ile doğru orantılıdır.
 • Stresi ve Yorgunluğu Azaltır : Stresli ve yorgun olduğunuz günlerde bir iki tane hurma yemek sizi rahatlatacaktır.
 • Cildi Besler : Hurmanın suyu cilt üzerine masaj yaparak sürülürse cildi besler, hamilelik ve güneş lekerine iyi gelir.
 • Yaraları İyileştirir: Hurmanın en önemli faydalarından birisi de hurma ezmesi ile doğal sızma zeytinyağı karıştırılarak krem yapıldıktan sonra yara,bere,morluk,iltihaplara bağlanırsa onları kısa sürede iyileştirir.
 • Böbrek Kumlarına : Hurma ve polenli hurma macunu yemek böbrek kumlarına iyi gelmektedir.
 • Zihin Açıcıdır : Hurma ürünleri (hurma, polenli hurma macunu,hurma kahvesi vb.) tüketmek fikir üretmeye yardımcı olur.
 • Hurma ürünleri tüketmek; Balgam-öksürük-grip gibi soğuktan kaynaklı hastalıklara, kan kanserine, kemik veremine, ağaz içi yaralara, ishale, kan tükürmeye, diş etlerini kuvvetlendirmeye, kısırlığa, iştahı kapalı olanlara, kansızlığa iyi gelir, şifa verir.
 • Loğusa Döneminde Tüketilmelidir : Hekimlerin son yıllarda yaptığı araştırmalar gösteriyor ki, hurma bir antiseptik bir besindir, yaraları kısa sürede iyileştirir,sütü arttırır, bebeği besler, çocuğun büyümesini hızlandırır. Fakat bunu Peygamber efendimiz yıllar yıllar önce bir hadisinde belirtmişti : “Kadınlarınıza loğusa döneminde hurma yediriniz.Kim lohusalığında hurma yerse onun çocuğu AKILLI ve AĞIRBAŞLI olur.Çünkü hurma Hz.Meryem’in lohusalığındaki yiyeceği idi.Şayet (loğusa için) hurmadan daha iyi bir yiyecek olsa idi Allah (c.c) Onu Meryem’e ikram ederdi” şeklinde buyurmuştur.
 • hurmanin-faydalari

Hurma Kahvesi 

Hurmanın çekirdekleri kavrulur. Bu çekirdekler güzelce öğütülür ve Türk kahvesi gibi yapılıp içilir.

Hurma Diyeti

 Hurma yiyerek zayıflamanız da mümkün. Sabah-öğle-akşam yemeklerinden bir saat önce 2 tane hurma yemelisiniz. Böylecek hurma diyeti sizi tok tutacak, öğünlerinizde ki yemek miktarını düşürecektir. Ayrıca buna ek olarak 7 gün boyunca her sabah 7 hurma + 1 kase doğal ev yapımı yoğurt. Aynı şekilde öğlen ve akşam da tüketmelisiniz. Hurma diyetine ek olarak bol su içmelisiniz, şekersiz olduğu sürece çay ve kahve serbest.

hurma-diyeti

Dikkat : Hurma, içeriğinde meyve şekeri denilen fruktoz bulundurur. Bu şeker nedeni ile tek seferde 3 taneden fazla, günde ise 5-6 taneden fazla hurma tüketilmemelidir. Daha fazlası diyabete,baş ağrısına,göz ağrısına,  ve şişmanlamaya neden olabilir. Bu etkiyi yaşamamak için hurma ile birlikte sirkeli bal şerbeti tüketilmelidir.

 

Böylece hurmanın faydalarını öğrendik, hurma hakkında genel bilgiler verdik. Yemeklerden sonra hurma kahvesi de içtik. Fazla kilolarımızdan hurma diyeti sayesinde de kurtulduk. Sağlıklı ve mutlu günler…

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.