Goji Berry ve Faydaları | Şifalı Bitkiler İle Sağlık ve Güzellik "Enter"a basıp içeriğe geçin

Goji Berry ve Faydaları

Goji Berry ve Faydaları

Sağlıklı yaşam ve zayıflama denilince en tavsiye edilen meyveler arasında goji berry geliyor. Goji berry: bünyesel ve zihinsel hastalıklarda kullanılan, sağlığa zararsız, dünyanın en büyük antioksidan besinidir. Hiçbir yan etkisi yoktur. Uzak doğu ve Asya’da yetişen goji meyvesi henüz çok keşfedilmemiş ve yaygın değil. Fakat giderek aktarlar da ve marketler de yerini arttırıyor. Çin ve Moğalistan yaklaşık 200 yıldır goji berry meyvesini tıp alanında, ilaç yapımında kullanıyor. Tatlı ve sulu bir tadı vardır.

Goji berry tüketimi, sağlığa faydalı olduğu için tümüyle yenilebilir. Hiçbir yeri çöpe atılmaz. Kırmızı meyveleri lezzetlidir. Direkt yenilebilir. Yapraklarından çay demlenip içilebilir. Günde 2 bardak içmek bireyin sağlıklı bir metabolizmaya sahip olmasını sağlayacaktır. Ayrıca yaprakları ve sapları yağ yapımında da kullanılır. Goji berry meyvesinden her mevsim faydalanmak için üreticileri bu meyveyi kuruturlar.

goji berry,goji berry faydaları
goji berry,goji berry faydaları

Goji berry faydaları arasında, en başta kolesterole sağladığı mucizevi şifalar gelir. İçerisinde beta-sitosterol vardır. Goji yapısındaki flavonoidler tıkalı atardamarları açar.

Goji meyvesi kan şekerini dengeler. Çin’de diyabette hastaları bu meyveyi sıkça tüketirler. İçindeki Betain maddesi, şeker hastalarında yaygın olan karaciğer yağlanmasını engeller. Özellikle küçük yaşlarda diyabette hastalığına yakalananlar için ilaç tedavisinden daha çok goji berry meyvesini kullanmak daha sağlıklı olacaktır.

Mucizevi diyetlerin başını çeken goji berry meyvesi vücutta hızlı yağ yakımına neden oluyor ve gıdalardan alınan yağların depolamadan vücuttan atıyor. Goji berry meyvesi, oldukça tatlıdır. Bu yüzden bireyin gün içinde duyduğu tatlı ihtiyacını karşılar. Aynı zamanda sağlıklı bir besin maddesi olduğu için kişi de tokluk hissi uyandırır. Ara öğünler de bu meyveyi tüketmek diyet yapan kişiler için yeterli olacaktır. Hızlı yağ yakımı sonucu ortaya çıkan vücuttaki sarkmaları da engelleyecektir. Sağlıklı bir beslenme alışkanlığıyla kullanıldığında goji berry ile ayda 3-6 kilo arasında zayıflamak mümkün.

Goji berry yapısındaki polisakkarit maddesi bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Kanser hastalığında da tavsiye edilen goji meyvesi, kemoterapi ve radyasyonun yan etkilerini belirgin düzeyde aza indirgiyor.

Hamilelik döneminde kadınlar bu meyveyi tükettiklerinde sabahları yaşadıkları miğde bulantıları azaltıyor. Her sabah demlenerek içilen sıcak goji berry çayı anne ve çocuk sağlığı için büyük rol oynuyor.

goji berry,goji berry faydaları
goji berry,goji berry faydaları

Ruh sağlığına da büyük faydaları dokunan goji berry özellikle Anksiyete ve Depresyona birebir. Beynin güçlenmesini sağlıyor. Kişiye gün içinde enerji yüklüyor. Bu meyveyi düzenli tüketen bireylerin, goji berrynin içindeki enerji maddesi ile işlerinde daha verimli oldukları gözlemlenmiş.

Goji berry meyvesi, bireyin daha genç gözükmesini sağlamakla birlikte yaşlanmayı geciktirir. Her bireyin sağlıklı bir yaşam için tüketmesi gereken mucizevi bir meyvedir.

Böylece bu yazımızda goji berry hakkında genel bilgiler edindikten sonra goji berry faydalarını öğrendik. Umarın herkese faydalı bir yazı olmuştur.

 

 

Anahtar Kelimeler

2 Yorum

  1. evet gercekten cok dogru katılyorum cok faydası vardır kullanmanızı tavsiye ederim.

  2. evet gercekten saglıga cok yararlı tavsiye ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.