Egzema Nedir Tedavisi Nasıldır

Bu yazımızda egzama,egzama nedir,egzama tedavisi,egzama neden olur,egzamaya ne iyi gelir,egzama belirtileri,egzama kremi hakkında en genel bilgiler vereceğiz. Umarım faydalı olur.

EGZAMA VE NEDENLERİ

   Egzama, birkaç sebeple deride ortaya çıkan rahatsız edici bir cilt hastalığıdır. Deri de kaşıntı, kızarıklık ve kuruluğa neden olur. Yaygın bir rahatsızlıktır.  Tehlikeli bir hastalık değildir. Doğru tedaviyle kontrol altına alınabilir.

egzama,egzama nedir,egzama tedavisi,egzama neden olur,egzamaya ne iyi gelir,egzama belirtileri,egzama kremi
egzama,egzama nedir,egzama tedavisi,egzama neden olur,egzamaya ne iyi gelir,egzama belirtileri,egzama kremi

Egzemanın Nedenleri

Başlıca nedeni çevresel faktörlerdir. Bu faktörlere vücut  iltihap olarak tepki verir. Birden fazla egzama türü vardır. En yaygını alerjik egzamadır. Kalıtsal olduğu söylenir. Ciltte kabarma, kaşıntı ve dökülme meydana gelir. Çocuklarda oluşan egzama tedavi edilebilir fakat yetişkinlerde oluşan egzama tedavi ile kontrol altına alınabilir. Kesin bir iyileşme sağlanamamıştır. Tetikleyici etkenlerden uzak durmak en önemli tedavisidir. Cildin tahriş olması çevre faktörlerinin başında gelir. Parfüm, deodorant, sabun gibi ürünleri kullanırken ciltte yan etki yapıyor mu diye dikkat edilmelidir. Her cilt bu tür ürünlere normal tepki vermez. Ciltte kızarma yanma görüldüyse kullanılmamalıdır. Bunlar yerine daha doğal, zeytinyağlı ürünler kullanılabilir. Özellikle gözenekler açıkken 2 saat cilt su ile temas etmemeli bu tip ürünler kullanılmamalıdır. Alerji yapan maddeler de egzamaya sebep olabilir. Örneğin tükettiğiniz gıdalar. Kimyasal maddeleri fazlaca barındıran gıdalar egzamaya sebep olur. Kullanılan metaller, takılar da başlıca sebeplerindendir. Bir diğer sebebi havadır. Kuru, soğuk ve nemin az olduğu olduğu iklimlerde egzama yoğundur. Bir diğeri ise genetik etkenlerdir. Anne ve baba da egzama olması bebekte de egzama olmasına sebep olur. Stres en büyük kaynağı ve tetikleyicilerindendir. Bireyin yaptığı sinir stres ve gergin bir ruh hali her zaman fiziksel olarak bir etki gösterir. İnsan vücudu stresle mücadele etmede zayıftır. Bu yüzden tepki verir. Bu tepkilerden biride stres egzamasıdır.

egzama,egzama nedir,egzama tedavisi,egzama neden olur,egzamaya ne iyi gelir,egzama belirtileri,egzama kremi
egzama,egzama nedir,egzama tedavisi,egzama neden olur,egzamaya ne iyi gelir,egzama belirtileri,egzama kremi

Egzamayı tetikleyen nedenler

Özellikle kadınlardaki hormonal değişiklikler. Regi dönemi ve hamilelik gibi zamanlar da egzama daha yoğun yaşanır. Sıcak suda fazla kalmak,  Sabun gibi temizlik maddelerini ciltte fazla tutmak. aşırı terlemek, cildi nitelendirmemek, sigara içmek, kuma ve toza maruz kalmak.

Egzamanın tedavisi

Egzama için verilen ilaçlar tamamen hastalığı geçirmeyecektir. Fakat ilerlemesini önleyecek ve yaraları azaltacaktır. Daha aza indirgemek için yapılması gerekenler sebep olan nedenleri engellemek, tetikleyici sebeplerden uzak durmaktır.

8 Comments

  1. Fikret 10 Ağustos 2015
  2. sami özata 10 Ağustos 2015
  3. özkan ak 10 Ağustos 2015
  4. Hasan çil 10 Ağustos 2015
  5. Muhammet Gündoğdu 10 Ağustos 2015
  6. SERKAN YAZGAN 10 Ağustos 2015
  7. Kağan Korkut 10 Ağustos 2015
  8. Koray Serdar 10 Ağustos 2015

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir