Doğal Antibiyotik Sarımsağın Faydaları | Şifalı Bitkiler İle Sağlık ve Güzellik "Enter"a basıp içeriğe geçin

Doğal Antibiyotik Sarımsağın Faydaları

ORGANİK ANTİBİYOTİK SARIMSAK

Sarımsak; toprak altında yetişen, yaprakları 25-100 cm boyunda soğanlı bir bitkidir. Kokusu kesindir. Her yerde yetişmez. Kökeni Asya’dır. Türkiye’de belli başlı yerlerde yetiştirilir. En lezzetli tadı ve kokuyu veren toprak, Kastamonu Taşköprü’dür. Burada yetişen sarımsağın raf ömrü uzundur. Sarımsak başka illerde de sıkça yetiştirilmek istenmiş fakat Taşköprü’de yetiştirilen sarımsağın tadını vermemiştir. Bura da yetiştirilen sarımsağın bir kısmı antibiyotik olarak ilaç fabrikalarına satılır.

sarımsak,sarımsak yağı,sarımsak kürü,sarımsak yutmak,sarımsak çayı,sarımsağın faydaları,sarımsağın zararları
sarımsak,sarımsak yağı,sarımsak kürü,sarımsak yutmak,sarımsak çayı,sarımsağın faydaları,sarımsağın zararları

Sarımsağın faydaları arasında başlı başına antibiyotik olması geliyor. Sarımsağın antiseptik özelliği vardır. Bu özellik sayesinde nezleye, gribe ve ses kısıklığına iyi geliyor. Astım hastaları ve bronşit geçiren hastalara da doktorlar doğal bir şifa olarak öneriyor.

Düzenli sarımsak tüketildiğinde kanser hastalığı riskini azaltıyor. İçerisinde bolca mineral ve aminoasitler  var.  Bu sayede kalp krizi ve beyin kanama riskini de azaltıyor. İçerisindeki A B ve C vitaminleri vücut direncini koruyor. Halk arasında günde bir sarımsak yiyen insanın doktordan uzak olacağı söylenir. Hastalanan bir kişinin ağrı kesici ve doktordan önce yoğurda karıştırıp 1 sarımsak yemesi hızlı iyileşmesini sağlar.

Her derde deva sarımsağın aynı zamanda damarları genişletici özelliği de var. Damar sertliği, tıkanıklığı gibi çeşitli damar hastalıklarına şifa oluyor. Tansiyon ve kolesterol hastalarında ilacı yine sarımsak.

Sarımsak, bağırsakları parazitlerden temizler. Mantar tedavisinde kullanılır.  Zayıflama yönünden bir etkisi yoktur fakat kilo kontrolüne yardımcı olur. Düzenli tüketerek ağırlığınızı koruyabilirsiniz. Ciltte yaralar varsa sarımsak şifa olacaktır. Kulak kaşıntısı ya da iltihaplanmasına iyi gelir. Bazı yabancı ülkeler de sarımsak, eczanelerde direkt antibiyotik olarak satılmaktadır. Organik olması sarımsağın ününü arttırmıştır.

sarımsak,sarımsak yağı,sarımsak kürü,sarımsak yutmak,sarımsak çayı,sarımsağın faydaları,sarımsağın zararları
sarımsak,sarımsak yağı,sarımsak kürü,sarımsak yutmak,sarımsak çayı,sarımsağın faydaları,sarımsağın zararları

Sarımsak çifçiler içinde tam bir ilaç kaynağı. Tarım alanlarındaki böcekleri uzak tutuyor.  Tarımda kullanılan zehirleyici ilaçlar çevreye zarar verir. Sarımsak yağı ve suyu karıştırıp tarım alanına döküldüğünde hem böceklerden koruyor hem de çevreye zarar vermiyor.

Fazla tüketildiğinde sarımsağın zararları arasında içerisindeki  kükürt olduğundan alerji yapması geliyor.  Ayrıca sarımsağın sindirilmesi sırasında yaptığı gaz rahatsızlık verir.

Sarımsağın tüketimi, iyici çiğneyerek olmalıdır.  Günde en fazla 2 diş sarımsak yenmelidir. Sarımsak, şifa niyeti ile günde çiğ olarak tüketilebileceği gibi yemeklere ve salatalara da koyulabilir. Fakat pişmiş sarımsak çiğ sarımsakla aynı etkiyi göstermez. Her zaman çiğ sarımsak daha faydalıdır.

 

Anahtar Kelimeler

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.