DİSLEKSİ VE TANISI | Şifalı Bitkiler İle Sağlık ve Güzellik "Enter"a basıp içeriğe geçin

DİSLEKSİ VE TANISI

 

    Disleksi,sık görülen öğrenme bozukluğudur. Disleksi hastalarının hafızaları çok zayıftır. Bu yüzden öğrendikleri bilgileri çabuk unuturlar. Dil ile ilgili derslerde sıkıntı yaşarlar. Fakat hızlı konuşurlar. Normal insanlar, öğrenme yetisini kullanırken beyinlerinin sol üst lobu çalışır. Fakat disleksi hastaları  beyinlerinin sol üst lobunu kullanamazlar. Sayısal zekaları yüksektir. Matematik ve fiziğe yatkınlıkları vardır. Sözel zekalarını kullanamazlar. Fakat bu sözel zekalarının olmadığını anlamına gelmez. Sadece sayısal zekalarını kullandıkları gibi kullanamazlar. Eğer etkin bir şekilde kullanabilselerdi bir çok sözel zekalı insanlardan daha başarılı bir performans sergileyebilirlerdi. Kitap okuma, ezber yapma kabiliyetleri çok zayıftır. Disleksi olan insanların sıkıntılarının gözlerinde olduğu söylenir. Çünkü sayıları ve harfleri karıştırırlar. Fakat bu görme ile alakalı değil dil ile alakalıdır Disleksi, bir hastalık değildir. Onlar üstün zekalı insanlardır. Hayal güçleri çok fazladır. Ve bir çoğu dahidir. Örneğin, Albert Einstein ve Bill Gates.

Disleksi, okuma, yazma ve öğrenmek bozukluğu olarak 3’e ayrılır. Okuma sorunu, Dyslexia olarak adlandırılır. Yazma sorunu Disgraphia’dır. Matematikten işlemlerden kaynaklanan sorunlar ise dyscalculia olarak adlandırılır.

Disleksinin tanısı nedir ?

Kelimeleri anlama ve ezberleme sorunu. Harfleri ve sayıları tersten okurlar. Okudukları kelimeleri bütünüyle telaffuz edemezler, kelimeleri atlarlar. Hecelerin yerlerini karıştırır, fazlasıyla yazım hatası yaparlar. Konuşmaları düzgün değildir. Cümle kurarken zorlanırlar. Çoğu zaman doğru kelimenin ne olacağını bilemezler ve doğru yere koymakta zorluk çekerler. Zaman ve yön kavramlarını kullanırken zorlanır ve karıştırırlar. Ellerini kullanırken yavaştırlar. El yetenekleri yoktur ve yazıları kötüdür.

Disleksi için neler yapılmalıdır ?

Disleksinin belli bir tedavisi veya tıbbi müdahalesi yoktur. Fakat psikolojik yardım alabilir. Disleksi erken fark edilmelidir. Kişi okul hayatı boyunca zorluk çekecektir. Bu yüzden yapamayacağı şeylere zorlanmamalı İlgi odağı alana yönlendirilmelidir. Çoğu iller de disleksiler için açılan okullar vardır. Kişi buraya yönlendirilmeli ve rahatsızlığına uygun eğitim almalıdır.

Çocuğunuz eğer disleksi ise, bu konu hakkında çok fazla bilgi sahibi olun. Onu başarılı olduğun da değil her koşulda taktir edin. Sevginizi olabildiğince yoğun tutun ve bunu ona yansıtın.

6 Yorum

 1. personal training personal training

  Çocuğu her konuda takdir etmek yanlış öğrenmelere sebebiyet verebilir. Bu nedenle doğru yerde pekiştirmenin daha doğru olduğu kanaatindeyim.

 2. mustafa güler
mustafa güler

  Kaliteli bir paylaşım yapmışınız , yazılarınızı takip ediyorum yararlı faydalı paylaşımlar.

 3. Ali Coşkun
Ali Coşkun

  İşte aradığım buydu, boyalı saçlarıma ekstra bakım yapmak için doğal yöntemler ararken bu siteyi keşfettim. Doğal bakım diye girdim ama çok daha fazlasını buldum. Burda ne ararsam var

 4. Enes Ayhan
Enes Ayhan

  Bim\\\\\\\\\\\\\\\’de yoğurt 3,99 Tl :D:D:D

 5. okan üzen
okan üzen

  yoğurdun faydaları say say bitmiyor.

 6. Hürrem Çiftci
Hürrem Çiftci

  Bim\\\\\\\\\\\\\\\’de yoğurt 3,99 Tl :D:D:D

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.