Diş Sağlığı

Ağız Bakımı Nasıl Yapılır ?
Diş hastalıkları ve diş sağlığının korunması açısındanerken tanı çok önemlidir. Bu nedenle yılda en az 2 kez diş hekimine muayene olunması önemlidir. Ağız bakımı dişleriniz ve diş etleriniz için çok önemlidir.
Bunun için aşırı asitli ve şekerli yiyecekler mikroorganizmaların etkisini arttıracağı için fazla tüketilmemelidirler. Dişler sert cisimlerle (kürdan vb.) karıştırılmamalı.Fındık,ceviz gibi sert kabuklu yiyecekler dişlerle kırılmamalıdır.

Ağız ve Diş Bakımı İçin Uygulanan Yöntemler Nelerdir ?
1- Diş Fırçalama
Dişlerimizi korumanın en iyi yolu düzenli fırçalamaktır. Diş fırçalamanın ilk adımı,doğru fırça seçimidir.
En uygun fırça naylon ve orta sertlikte fırçalardır.Ağız içinde kolay hareket ettirilmesi ve arka dişlere rahat ulaşabilmesi açısından fırçanın kafasının büyük olmaması tercih edilir.Uygun fırça seçildikten sonra dişler günde en az iki defa düzenli fırçalanmalıdır.
* Dişler Nasıl Fırçalanmalı ?
Dişlerinizin dış yüzeylerinin temizliği için diş fırçanızı diş eti çizgisine 45 derecelik açıyla yaklaştırın. Fırçanızı ileri geri hareket ettirerek, kısa ve yumuşak força dokunuşlarıyla diş ve diş etlerinizi fırçalayınız
Dişlerinizin çiğneyici ve iç yüzeylerini temizlemek için de aynı yöntemi kullanın.
Ön dişlerinizin iç yüzeyini temizlemek için,fırçayı dik tutun ve fırçanın ucuyla aşağı yukarı yumuşak hareketlerle fırçalayın.
Dilinizi de fırçalayın. Dilinizi fırçalamak nefesinizi teze tutmaya yardımcı olacaktır.

Bir Diş Fırçasının Ne Kadar Kullanabilirim ?
Genelde 3-4 ay kullanılabilir. Diş fırçasının bozulduğunu kıl demetlerinin birbirinden ayrılmasından,dağılmasından ve eğilmesinden anlayabilirsiniz. Sert kıllı fırçalar dişlerinize zarar verebilir.Çocuklar ise henüz doğru fırçalamayı tam olarak uygulayamadıklarından daha çabuk fırça eskittirler.
resim(2)

Uygun Bir Teknik Kullanılmazsa Dişler Zarar Görür Mü ?
Evet. Dişler çok sert bir tabaka olan mine ile kaplı olmasına rağmen sadece yanlış bir teknikle uygulayacağınız bir fırçadan bile büyük zarar görebilir. Hem dişin üst kısmında hem de kökü kaplayan tabaka da aşınmalara,diş etlerinde de çekilmelere yol açabilir.
Bu durumda dişler çürüğe daha yatkın hale gelir.Dişleri aşındıracak kadar büyük bir kuvvetle diş fırçalamaktan kaçınılmalı ve yumuşak hareketlerle fırça oynatılmalıdır.

2- DİŞ İPİ KULLANIMI
Dişlerinizi aralarını temizlemek ve diz fırçalarının ulaşamadığı yüzeylere ulaşmanızı sağlamak için diş ipi,diş eti hastalıklarını,nefes kokusunu ve diş çürümelerini önlemeden önemli bir rol oynar.
Diş ipi kullanılmaya ilk başlandığında diş etlerinin kanaması sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Ancak birkaç günlük kullanımdan sonra kanamanın durması gerekir. Kanamanın devam etmesi durumunda diş hekiminize danışın.

Diş İpini Nasıl Kullanmalıyım ?

diş ipi 2
Yaklaşık 50 cm uzunluğunda diş ipini alarak her iki elinizin orta parmaklarına aralarında 5 cm boşluk kalacak şekilde fazla sıkı olmamak koşuluyla dolayın.
Baş ve işaret parmaklarınızla diş ipini gerginleştirerek yavaşça dişlerinizin arasına geçirin,bu arada diş ipini koparmamaya ve diş etlerinin zedelememeye dikkat edin.
Diş ipini “C” şeklinde eğerek dişlerinizi kavrayacak şekilde diş aralarında aşağıya ve yukarıya doğru yavaşça gezdirin. Diş eti çizgisinin altını da temizleyin. Her bir dişe geçtiğinizde parmağınıza doladığınız diş ipinden yeni bir bölüm kullanın.

 

SORULAR ve CEVAPLAR

 
Diş Çürüğü

Çocuklarda ne sıklıkla diş çürüğü görülür?

Erken tedbir işe yarıyor! Yapılan bir araştırmaya göre temelden yapılan diş bakımı ve yoğun önlemler sayesinde bugün erkeklerin ve kızların neredeyse yüzde 80’inin ağzında ya hiç çürük tespit edilmedi ya da dişlerinde en fazla bir ya da iki oyuk görüldü. Buna karşılık geri kalan yüzde 20’lik kısmın dişlerinde ise, çoğunluğu çocukluk döneminde oluşmuş, büyük hasarlara rastlandı. Bu sağlıksız dişler, genellikle gün boyu, kontrolsüz bir şekilde tatlı ve şekerli yiyecekler yiyen çocuklarda görüldü.

Dişleri çürüten bakteriler neden bu kadar zararlı?

Çünkü diş üzerindeki bakteriler karbonhidratlı besinleri parçalayarak asitlerin oluşmasını sağlar. Bu asitler diş minesini tahrip ederek deler, dişi çevreleyen dış tabakadaki minerallerin çözülmesi sonucu da “çürük” ortaya çıkar. Çürük daha da ilerlerse dişte oyuklar oluşur. Bu yüzden çocuğunuzun dişlerinde yiyecekler yüzünden
oluşan “diş plağı” fırçalamasını sağlayınız. Bu sayede çürüğün oluşmasına neden olan “bakterilerin” hiçbir şansı
kalmamış olur.
Bebeklerin biberondan beslenme süreleri neden kısa tutulmalıdır?

Biberondan verilen şekerli içecekler (örneğin tatlı çay, Ice Tea, meyveli içecekler, sütlü besinler), diş tartarını kuvvetlendirir ki bu da en kötü durumda dişin kaybedilmesine (ölmesine) neden olabilir. Diş hekimleri bunu “Nursing-Bottle-Syndrom” ya da “biberon çürüğü” olarak adlandırıyorlar.

Biberon çürüğünden korunmak için ne yapmak gerekir?

Bebeğinizi düzenli ve belirli zamanlarda biberonla besleyiniz ve hiçbir şekilde gece ağzında biberonla
uyumasına izin vermeyiniz. Susuzluğunu gidermek için şekersiz çay ya da su veriniz. Çocuğunuz oturmaya başlar başlamaz tüm biberonları ve ağızlı bardakları kaldırınız ve bardaktan içmesini sağlayınız, unutmayın o bunu yapabilecek yaşta.

öne çıkarılmış

Diş Bakımı

Çocuğum ilk dişlerini çıkarıyor. Dişlerini fırçalamaya ne zaman
başlamalıyım?

Dişler, ilk süt dişi ağızda görünür görünmez, temizlenmeye başlanmalıdır. Bu da normalde doğumdan yaklaşık altı ay
kadar sonradır. Dişi küçük ve yumuşak bir fırçayla her tarafından temizleyiniz. Çocuğunuzun dişlerini her akşam yatmadan önce temizlemeyi adet haline getiriniz ki bu daha sonra çocuk için günlük hayatının bir parçası haline gelsin.

Çocuğuma dişlerini günde kaç kez fırçalatmalıyım?

Eğer çocuğunuz 2 yaşından küçükse günde bir kez – en uygunu yatağa gitmeden önce – iyice fırçalanmalıdır.
İkinci yaş gününden sonra sizin de yardımınızla dişler günde iki kez fırçalanmalıdır.

Çocuğum için hangi diş fırçasını seçmeliyim?

Çocuklar için özel ve yaşlarına uygun olan diş fırçaları bulunmaktadır. Bu fırçaların elde tutulması rahat, sapının kısa ve kaygan olmaması gerekmektedir. Burada önemli olan fırçanın çocuğun ağız büyüklüğüne uygun ve dar bir yüzeye sahip olmasıdır. Ayrıca yumuşak ve naylon kıllardan üretilmiş olması gerekmektedir. Fırça her iki ayda bir veya en geç fırça kılları aşınır aşınmaz mutlaka
değiştirilmelidir.

Çocuklarda hangi diş macunu, ne kadar kullanılmalıdır?

Diş hekimleri çocuklarda altı yaşına kadar 500 ppm yani yüzde 0,05 florür içeren diş macunu kullanılmasını
öneriyor. Fırçanın üzerine bezelye büyüklüğünde macun sıkınız. Çocuğunuzun macunu yanlışlıkla yutmasını engellemek için, meyve ya da şeker aromalı değil de, doğal tadı olan diş macunlarından seçiniz. Çocuğunuz okula başladıktan sonra dişlerini normal yetişkinler için olan (1000-1500 ppm yani yüzde 0,1-0,15) florür içeren diş macunu ile fırçalayabilir.

Diş Bakımı

Dişlerdeki beyaz noktalar ne anlama geliyor?

Genelde serpiştirilmiş veya çizgi şeklinde olan bu “mine noktaları”, zararsız ve hatta estetik açıdan bile bir
sakıncası olmayan noktalardır. Bu noktalar, aynı zamanda hem florür hapı hem de florür içeren yemek tuzu kullanıldığında olabileceği gibi, vücudun fazla miktarda florür almasından dolayı ortaya çıkabilir. Bunu engellemek için bugün florürün, sadece florür içeren diş macunu ve yine florür içeren yemek tuzu vasıtasıyla alınması tavsiye ediliyor çünkü bu şekilde alınan florür dişlere dışardan etki ediyor. Florür hapları bugün nadir durumlarda doktor tarafından yazılıyor.

Çocuğuma diş teli takılıyor. Diş bakımını nasıl yapmalıyım?

Çocuğunuz, her gün dişlerini fırçalamasının yanı sıra florürlü gargara kullanmalıdır. Asıl önemli olan florürlü gargara sonrası tekrar su ile gargara yapılmamasıdır. Bunun haricinde çocuğunuza özellikle diş tellerine uygun olan diş fırçalarından alınız.

Çocuğuma diş fırçalamasını nasıl öğretebilirim ve bunu nasıl
destekleyebilirim?

Çocuğunuza diş fırçalamada en iyi örnek siz ebeveynlersiniz. Çocuklar doğal olarak anne ve babayı taklit ederek öğrenirler. Çocuğunuza iyi bir örnek olunuz ve dişlerinizi düzenli bir şekilde ve zamanında fırçalayınız. Bunu yaparken çocuğunuza diş fırçalamanın eğlenceli ve önemli bir şey olduğu hissini veriniz. Sürekli olarak hazırladığınız yeni sürprizlerle onun diş fırçalama isteğini artırabilirsiniz. Mesela bir gün yeni ve değişik bir diş fırçası, başka bir gün ilginç bir kum saati ya da kronometre ile çocuğunuza sürprizler hazırlayınız. Diş tartarlarını renkleriyle ortaya çıkaran bonbonlarla yapılan sihirbazlık numaraları, konuyla ilgili kitaplar, ara sıra yapılan diş hekimi ziyaretleri ya da oyuncak şeklinde
yapılmış pilli diş fırçaları, çocuğunuzun diş fırçalama isteğini artırabilir.

Diş Bakımı

Çocuklar dişlerini ne zaman kendi başlarına fırçalayabilir?

Düzenli diş bakımı alışkanlığı eğitimle kazandırılır, aynı yemeklerden önce elleri yıkama alışkanlığı gibi. Çocuğunuzun üçüncü yaşına girmesiyle birlikte sistemli bir şekilde diş fırçalamaya başlayabilirsiniz. Uzmanlar bunun için çocukların erken ve çabuk kavrayabildikleri KAI tekniğini kullanmayı öneriyorlar. Ancak çocukların bu “yalnız diş fırçalama” süreci takip altında tutulmalıdır, hatta çocuğunuzdan sonra sizin de bir kez daha fırçalamanız çoğunlukla yerinde bir davranış olacaktır.

KAl-Tekniği ne anlama geliyor?

Çok kolay bir teknik olup, hiçbir dişin atlanmamasını sağlar. Dişlerin önce çiğneme (öğütme) yüzeyi ,sonra dış yüzeyi ,
sonunda da iç yüzeyi fırçalanır. Eğer bunu bir oyun şeklinde yaparsanız fırçalama işlemini daha da zevkli bir hale getirebilirsiniz. “K” ile birlikte timsah ağzını kocaman açıp dişlerinin çiğneme yüzeyini; “A” da aslan hırlayarak dişlerini gösterip dişlerinin dış yüzeyini; “l” da ise zürafa kocaman esneyip dişlerinin iç yüzeyini fırçalıyor.

fırçalama yöntemleri

Çocuklar dişlerini ne zaman yetişkinler gibi fırçalayabilir?

Çocuğunuz kendi başına yazı yazmaya başladığı zaman, kendi dişlerini kendisi fırçalayacak duruma gelmiş
demektir. Ancak uzmanlar yine de düzenli olarak kontrol etmenizi tavsiye etmektedir. Çocuğum dişlerini fırçalamak istemiyor. Ne yapabilirim? Böyle evreler her tür çocukta görülür ve gayet normal bir davranıştır. Böyle durumlarda çocuğunuzu kesinlikle zorlamayınız. Nedenlerini araştırınız. Belki çocuğunuz akşamları dişlerini fırçalayamayacak kadar çok yorgun. O zaman diş fırçalamayı erken saate alınız. Fırçalarken yanınıza oturtunuz ya da ona hikayeler anlatarak dikkatini
başka yöne çekiniz.

Beslenme

Çocuğum tatlı ve şekerlemeleri çok seviyor. Ne yapabilirim?

Çocuğunuza gün boyu aralıksız tatlı şeyler yemenin dişleri hasta ettiğini anlatınız. Ona, tatlı şeyler yiyebileceğini, yalnız bundan böyle günde sadece bir kez ve bunun da öğle ya da akşam yemeklerinden sonra olacağını açıklayınız. Ondan sonra da dişlerini fırçalamayı ihmal etmeyiniz ve bunu alışkanlık haline getiriniz.

Çocuğumun dişlerinin sağlıklı kalabilmesi için beslenmesinde
nelere dikkat etmeliyim?

Taze meyve ve sebze, tam tahıllı ekmek, yeterince süt mamülleri, yeterince su ve bunların yanında şekerli ve yapışkan gıdalardan uzak durmak, sağlıklı beslenmenin temel öğeleridir. Ayrıca çocuğunuzun fazla miktarda cips yememesine ve fazla miktarda
Cola ve meyve suyu gibi asitli içecek içmemesine özen gösteriniz. Çünkü ikisi de aynı fazla miktarda tüketilen tatlı gıdalarda olduğu gibi dişlere zarar vermektedir.

 

 

One Comment