Deri Hastalıkları ve Tedavileri | Şifalı Bitkiler İle Sağlık ve Güzellik "Enter"a basıp içeriğe geçin

Deri Hastalıkları ve Tedavileri

Deri hastalıkları nasıl geçer demeden önce sizleri bu hastalıklar konusunda biraz aydınlatalım. Deri hastalıkları;  geçmişten günümüze kadar olan sürede bütün insanların karşılaştığı, cilt üzerinde görülen bir hastalıklardır. Sayamayacağımız kadar çok çeşidi olan bu hastalığın halk arasında en bilindik olanları; çıban, cilt çatlakları, saç kıran, deri kanseri, uyuz, siğil, uçuk, egzama  ve nasırdır. Deri hastalığı sebepleri; fiziki sebepler, parazitler, mikroorganizmalar, ve alerjik reaksiyonlar olabilir. Kısaca deri hastalığı sebepleri konusunu biraz daha açacak olursak fiziki sebepler; kesici, delici cisimlerden dolayı meydana gelenler, yanıklar çatlaklar, parazitler, uyuz, bitlenme , çeşitli mantar hastalıkları ve kene gibi hayvanlar aracılığı ile bulaşan hastalıklar, mikroorganizmalar; deri iltihaplanmaları, ve alerjik reaksiyonlarda  egzama, kurdeşen, serum hastalığı gibi hastalıklardır.

Deri hastalığı sebepleri,Deri hastalıkları nasıl geçer,Deri hastalıklarının belirtileri,Deri hastalıklarının teşhisi,Deri hastalıklarının tedavisi,

Deri hastalıkları nasıl geçer sorusuna geçmeden hemen evvel halk arasında en çok korkulan deri hastalığından biraz bahsedelim. Bu hastalık deri kanseridir. Deri kanseri; ciltte oluşan kötücül tümörlerden meydana gelir.  Deri kanseri riski olanlar şunlardır; radyoterapi uygulamalarına maruz kalanlar, açık tenli olanlar kişiler, yüzünde çil olan kişiler, ailesinde deri kanseri bulunan kişiler, uzun seneler iyileşmeden açık yarası kalan kişiler, kimyasal maddelere kronik şekilde maruz kalan kişiler, bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç alıyor olan kişiler ve sarışın mavi yada yeşil gözlü olan kişilerdir. Yaşlılarda ve erkeklerde bu hastalığa daha sık rastlanılmaktadır. Bu risklerden herhangi biri taşınıyorsa düzenli doktor kontrollerine gidilmelidir. Gelelim deri hastalıkları nasıl geçer sorumuzun cevabına; basit eksizyon, traş eksizyon, kryocerrahi ve lazer cerrahi gibi tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

 

Deri hastalıklarının belirtilerinin bilinmesi ve en küçük bir şüphede dahi ihmale düşmeden bir an evvel doktora gidilmesi gerekmektedir. Deri hastalıklarının belirtileri şunlardır; kabuklanma, urlanma, sertleşme, derinin renginin azalması, yarılma, derinin dökülmesi, irinli kabarcık, sivri deri parçası, kaşıntı izleri, küçük deri kabartısı, kızarıklık, derinin renginin artması ya da derinin dökülmesidir. Bazı kişilerde bu belirtilerin birkaçı aynı anda görülebilir. Deri hastalıklarının teşhisi oldukça kolaydır Bazıları kısa sürede tedavi edilebilirken bazılarının tedavi edilmesi aylar sürebilir. Deri hastalıklarının tedavisinde genellikle;  kortizonlu kremler,  losyonlar,  antialerjik kremler kullanılır ve altında yatan bazı psikolojik sebepleri ortadan kaldırmak gerekir. Tedavi edilirken genellikle İleri seviyedeki deri hastalıkları için kullanımı en uygun yöntem lazer tedavisidir. Deri hastalıklarının tedavisinde öncesi ve sonrası uyulması gereken çok önemli kurallar vardır ve kesinlikle ihmal edilmemelidirler. Yapılmaması gereken şeyler; güneş banyosu, ovalamak, keselemek, peeling, deri bakımı yaptırmak ve çok fazla güneşe maruz kalmaktır. Bu gibi bölgeyi aşırı zedeleyecek işlemler ve solaryum hastalığın yan etkileri arttırabilir. Tedaviye yanıt ise her insanda uygulandığı bölgelere göre değişiklik gösterebilir ve bazı durumlarda tedaviye yanıt alınamaz. Yanıt alınıp alınamayacağının cevabını ise tedavi öncesi belirlemek mümkün değildir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.