Beslenme Kan Gruplarına Göre Olmalı !

Acaba gerçekten de kan gruplarımıza göre mi beslenmeliyiz ? Kan gruplarına göre mi diyet yapmalıyız ? İlk önce kan gruplarının özelliklerini daha sonrada o kan grubundan ki insanların neler tüketip nelerden uzak durması gerektiğine değinelim.

0 KAN GRUBU ÖZELLİKLERİ

0-kan-grubu

0 kan grubu, dünyada hayvanları ilk avlayıp onların etini yiyen insanların kanı olarak bilinmektedir. Bu nedenle kısa olarak “vahşi kan grubu” olarak da isimlendirilebilir. Sindirim sistemleri kuvvetlidir. Stresten ve sinirden arınmak için fiziksel aktivitelere yönelirler. Yani, 0 kan grubu insanları kırmızı etten vazgeçemezler. Kilo vermek isterler ise taneli sebzelerden ve tahıllardan uzak durmalıdırlar.

0-kan-grubu-hastaliklari0 Kan Grubuna Yararlı Olan Gıdalar

Kırmızı et: sığır eti, koyun eti, yabani hayvan etleri (yağlı olabilir), taze ve doğal balık, dana eti,

Yağlar : Zeytinyağı, keten yağı, ceviz ve ceviz yağı

Sebzeler : Kavrulmamış kabak çekirdeği, , soğan ,lahana, brokoli, hindiba, marul, çiğ ıspanak, roka, maydanoz, pazı, enginar, turp (bilhassa karaturp), kırmızı pancar, kabak, bal kabak, sarımsak iher türlü yeşil yapraklı sebze,

Meyveler: üzüm (bilhassa kara üzüm), erik, incir, mürdüm eriği, vişne, greyfurt ve suyu, karpuz, mango, bal (gerçek), kiraz,soda (maden su), karadut,yeşil çay.

Baharatlar : Zencefil, safran, kırmızı pul biber, körri (zerdeçal), kimyon, kuşburnu, mercanköşk, ıhlamur, keten tohumu, keçiboynuzu (tohumu ile birlikte)

0 Kan Grubuna Zararlı Olan Gıdalar

Karışık et ürünleri (sucuk, salam,  sosis gibi); süt ve ürünleri (yenilebilenler tüketilebilir)

Mısır ve ürünleri ,Buğday

Rafine edilmiş sıvı yağlar (zeytinyağı , keten yağı hariç),

Piyasada satılan market zeytinleri, hazır satılan market turşuları

kavrulmuş ve bekletilmiş kuru yemiş, siyah çay,  Dondurma, yerfıstığı, buğday, kahve ve mısır nişastası

Ketçap, şarap sirkesi, Karnabahar, bayat yiyecekler,portakal, hazır yiyecek ve içecekler, domates salçası,  tatlandırıcı, früktoz, mide ve bağırsaklarda, glikoz, gaz oluşturan her yiyecek

0 Kan Grubunun  Genelde Yakalandığı Hastalıklar

Ülser ve Mafsal iltihabı. (Tedavileri için sitemizin arama kısmını kullanabilirsiniz…)

 

A KAN GRUBU ÖZELLİKLERİ

a-kan-grubu

A grubunun ilk atalarının vejetaryen olduğu düşünülmektedir. Taş devri ile birlikte insanların yavaş yavaş toprağı işlemesiyle insanlar bitkiler ile beslenmeye ağırlık vermişlerdir. Böylece yeni bir kan grubu meydana gelmeye başlamıştır. A grubu insanları, enfeksiyon hastalıklarına karşı dirençlidir. Kolera ve çiçek hastalıklarını diğer gruptaki insanlara göre daha kolay atlatmaktadır. Batı Avrupa’da ve ülkemizde Ege,Marmara ve Akdeniz yörelerinde çok sık rastlanmaktadır.

A Kan Grubuna Yararlı Olan Gıdalar

Eski tip buğday ürünleri ve ekmeği (amarant veya eski Türk buğdayı) ,Balık, mürdüm eriği, kabak, pırasa, ıspanak,zencefil, pekmez,Yer fıstığı, ceviz,  badem, hardal (sirkesiz), ginseng, Magnezyum sülfat (İngiliz tuzu),  keten tohumu, kimyon, aloe vera ,kekik, biberiye Börülce fasulye, her türlü mercimek,  çavdar ürünleri ve ekmeği, Zeytinyağı , yulaf ürünleri ve ekmeği, kereviz, maydanoz ve bütün yeşil yapraklı sebzeler ,karabuğday ürünleri ve ekmeği, Enginar,papatya, kahve, yeşil çay, kara lahana, marul,kabak çekirdeği,yer elması, havuç,  pazı, kedi otu,dut, incir, beyaz lahana, brokoli, sarımsak, soğan, Kayısı,  üzüm, kiraz, vişne, erik, greyfurt, limon,soya ve ürünleri (doğal, genetiği değiştirilmemiş), kuşburnu

A Kan Grubuna Zararlı Olan Gıdalar

Et Ürünleri : Tavuk ve hindi hariç tüm et ürünleri; karışık et ( sucuk, salam,sosis gibi);

Kerevit, kalamar v.b. gibi deniz canlıları ,Süt ve dondurma ,havyar gibi…

Yağlar :Herhangi sıvı ya da katı yağ (balık yağı, inek iç yağı, zeytinyağı ve keten yağı hariç), tereyağı

Market Ürünleri : buğday tip 405–550 ürünleri, Patates,Market zeytinleri (boyanmış ve beyaz sirke veya limon asidi ile karıştırılmış) ,domates salçası, Kavrulmuş ve bekletilmiş kuru yemiş,  biberler, pul biber,  portakal ve suyu.

A Kan Grubunun  Genelde Yakalandığı Hastalıklar

Kalp rahatsızlıkları, Kanser,  Bağışıklık sistemi hastalıkları, Sindirim sistemi nedenli vücutta su toplanması, Diyabet.

 

B KAN GRUBU ÖZELLİKLERİ

b-kan-grubu

B kan grubunun Himalaya bölgesinde meydana geldiği düşünülmektedir. Doğu Afrika’dan Himalaya bölgesinde göç etmiş insanların mevsim değişikliklerine bağlı olarak B grubu kanı taşıdıkları bilinmektedir.

B Kan Grubuna Yararlı Olan Gıdalar

Reyhan (fesleğen), yeşil çay, hindi, tavşan ve yabani et, vişne, kiraz, frenküzümü, alabalık, sardalya, bey balığı, taze yumurta, yoğurt, doğal süt, beyaz peynir, kaşar peyniri, her çeşit lahana, karnabahar, patates,  mozarella, koyun ve keçi sütü ve peyniri, yulaf ve çeşitleri, pirinç ve çeşitleri, doğal buğday ve çeşitleri, horozibiği, Zeytinyağı, ceviz İnci fasulye,  yulaf ve ürünleri Patlıcan, kereviz, kırmızı pancar, havuç, her türlü biber, pul biber, kırmızı levrek, mezgit, havyar, karahindiba, maydanoz Erik, karpuz, muz, üzüm, incir, Körri, Koyun eti, kuzu eti, keçi eti…

B Kan Grubuna Zararlı Olan Gıdalar

tavuk ve kaz eti Dondurma, sakız, beyaz biber, tarçın , rafine olmuş sıvı yağlar (zeytinyağı ve keten yağı hariç) Kavrulmuş ve bekletilmiş kuru yemiş, karabuğday ve ürünleri Enginar, yer fıstığı, mısır ve ürünleri ,susam ve ürünleri, piyasadaki yeşil ve siyah zeytinler,   çavdar ve ürünleri, domates salçası , Her türlü mercimek, nohut, Aloe vera, Hindistan cevizi Karabiber, Deniz hayvanları (kabuklu ve kabuksuz)

B Kan Grubunun  Genelde Yakalandığı Hastalıklar

Hemen oluşan yorgunluk, Bağışıklık sistemi düzensizlikleri ve zayıflığı, Kan şekeri düşüklüğü

AB KAN GRUBU ÖZELLİKLERİ

ab-kan-grubu

A ve B grubu kanların doğal birleşmesi ile oluşur. Diğer kan gruplarına göre daha az rastlanır. Doğu ve Batı milletlerinin birleşmesi sonucu ortaya çıktığı düşünülmektedir. Bağışıklık sistemleri çok güçlü olmasına rağmen bazı kanser türlerine de yakalanabilirler.

AB Kan Grubuna Yararlı Olan Gıdalar

Kırmızı levrek, sardalya, pekmez, magnezyum sülfat (İngiliz tuzu),  morina, bey balığı, uskumru ve ton balığı, eski kaşar, keçi ve koyun sütü ve peyniri ,Karabuğday ürünleri ve ekmeği, üzüm, kiraz, vişne, erik, yulaf ürünleri ve ekmeği, pirinç ürünleri ve ekmeği, Zeytinyağı ve ceviz yağı, ,sarımsak, soğan, kereviz, deniz lahanası, ceviz, yerfıstığı, zencefil,  körri, yeşil çay, kimyon, keten tohumu Yeşil mercimek, salatalık, karnabahar, beyaz lahana, patlıcan, kırmızı pancar, ginseng, kuşburnu, papatya ,semizotu, çiğ ıspanak, karalâhana, marul, havuç, pazı, brokoli(laminarya), yumuşak buğday (eski Türk buğdayı) ürünleri ve ekmeği ,maydanoz ve her türlü yeşil yapraklı sebze İncir, greyfurt, limon, mürdüm eriği, taze yumurta Yoğurt, beyaz peynir, karpuz, ananas, yerelması, Koyun ve hindi eti.

AB Kan Grubuna Zararlı Olan Gıdalar

Deniz hayvanları, Mısır ve ürünleri, , avokado, aloe vera, anason, çavdar ekmeği, buğday tip 405–550 ve ürünleri, Börülce fasulye, ayçiçeği çekirdekleri, Siyah çay, kahve  pul biber ve her biber, şarap sirkesi, enginar, turp, piyasa zeytinler, kara ve beyaz biber, domates salçası, her türlü sıvı yağ veya katı yağ (zeytinyağı ve ceviz yağı hariç) ,Portakal ve suyu, nar ve suyu, susam ve ürünleri, kavrulmuş ve bekletilmiş kuru yemiş ,muz, Hindistan cevizi Tereyağı, dondurma, Tavuk ve her et (koyun ve hindi hariç)…

AB Kan Grubunun  Genelde Yakalandığı Hastalıklar

Diyabet rahatsızlığı,Alerjik hastalıklar, Bağışıklık sistemi hastalıkları, kan hastalıkları, Enfeksiyon hastalıkları,Kalp ve damar hastalıkları,   Karaciğer hastalıkları,Astım ve saman nezlesi …

kan-grubuna-gore-beslenme

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir