Bebeklerde Obezite Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir? | Şifalı Bitkiler İle Sağlık ve Güzellik "Enter"a basıp içeriğe geçin

Bebeklerde Obezite Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Bebeklerde Obezite Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Bebekler obezite nasıl bir rahatsızlıktır?

Bebekler obezite tanımlaması zordur. Bebeklerin boyları, anne ve babanın vücut yapılarıyla beraber bebeğin farkı olmasına yol açar. Dolayısıyla her bebeği kendi ailesiyle birlikte değerlendirmek gerekir. Sağlıklı bebek izlemlerinde persantil evreleri denilen vücut ağırlıkları sürekli takip edilerek bir grafik üzerinde işaretlenir ve bebeğin obez mi değil mi olduğu ortaya çıkar.

Bebeklerde obezlik neden olur?

Bebeklerde obezle ilgili en çok görülen sebep aileseldir. Baba, anne veya her ikisi de obez olan ailelerde bebeklerin obez olma ihtimali yüksektir. Bunun dışında çevresel faktörler de bebekler de obeziteye neden olabilir. Hareketsiz kalmakda bebeklerde obezliğe yol açabilir. Bebeklik döneminde anne sütü yerine Formula mamalarda bebeklerin obez olmasına yol açabilir.

Hangi bebekler obez olarak kabul edilir?

Bebeklerin obezite sınıflarının belirlemek için birkaç hafta süreyle takip edilmeleri gerekir. Bebeklerin vücut ağırlıklarını ve büyüme evrelerini persantil erğrileri üzerine yerleştirilerek kilolarının kendi yaş gruplarının içerisinde mi değil mi olarak takip edilir. Eğer bebekler 97 ve üstü persantil olarak görünüyorsa obez olabileceğini ve aylık kilo alımlarına göre de obez olup olmadıkları öğrenilebilir.

Hangi beslenme yanlışlıkları bebekler de obeziteye neden olur?

Bir bebeğin doğumdan itibaren yalnızca anne sütünden itibaren beslenmesi gerekir. Sadece anne sütüyle beslenen bebekler kilo aldıkları için obez olarak görülebilir fakat bu normal ve sağlıklı bir şey olup bebeğin ileriki yaşlarda normal vücut ağırlığına gelmesine neden olur. Fakat bazı bebekler anne sütüyle beslendiklerine rağmen kilo almayabilirler ve anneler kilo almadıkları bebekleri tekrardan ayrı çocuk mamaları vermektedir. Bu yöntem çok yanlış olup ileride bebeğin obez olmasına davetiye çıkarabilir. Bebek için yalnıza anne sütü yeterlidir. Unutulmaması gerekn bir diğer konu ise yetişkinlik döneminde görülen obezitenin üçte biri bebeklik döneminde ki yanlış beslenmeden kaynaklanmaktadır.

Bebeklerde obezite rahatsızlık belirtisi olabilir mi?

Bebeklerde obezite anne ve babanın bebeklerini besleme hatalarından kaynaklanmaktadır. Bebeklerde hormonsal hastalıklar yani bebeklerde tiroit bezinin çalışmaması, bebeklerdeki şeker hastalığı, böbrek üstü bezi ile ilgili hastalıklar yani bazı hormon hastalıkları bebeklerde obeziteye neden olabilir.

Annelerde sağlık sorunları bebeklerde obeziteye neden olur mu?

Annede ki obezite en büyük sağlık sorunu olmakla beraber bebeklerinde obez doğmasına neden olurlar. Farklı olarak gebelik sırasında ortaya çıkabilecek diyabet hastalığı yani gebelik diyabeti bebeklerin obez doğmasına neden olurlar. Saplıklı bir kadın gebe kaldıktan sonra gebeliğin kan şekeri dengesizlikleri başlayabilir ve bu kan şekersizlikleri diyabet sınırlarında geçebilir ve böyle bir durumda bebeğin anne karnında obez olmaması için kan şekerini takip etmesi gerekir. Gerektiğinde insülin tedavileri annelere uygulanması gerekebilir.

 

Bebeklerde obezite nasıl tedavi edilir?

Bebeklerde ki obezitenin tedavisinde ki en önemli şey ailenin ve bebeğin yaşam şeklinin değişmesidir. Obezite deyince vücuda dışarıdan alınan kalorinin, çocuğun daha fazla alması nedeniyle ortaya çıkmasıdır. Bu nedenle bebeklerin enerji yakmaları sağlanmalıdır. Dışarıya çıkarmak, koşturmak , oynamasını sağlamaktır. Çünkü enerji üretimi arttıkça kilo alımı yavaşlayacaktır.

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.