Bamyanın Faydalarına İnanamayacaksınız | Şifalı Bitkiler İle Sağlık ve Güzellik "Enter"a basıp içeriğe geçin

Bamyanın Faydalarına İnanamayacaksınız

Bamyanın Faydaları

Bamya bitkisi içerisinde birçok önemli mineraller, vitaminler, elektrolitler ve daha sağlıklı bir beden için gerekli olan antioksidanlar içeren çok sağlıklı yeşil renkli bir sebzedir. Bamya, günümüz itibariyle tüm dünya da mevcuttur. Ancak bu bitkiye farklı yerlerde, farklı isimlerle hitap edilmektedir. Bunlara örnek olarak; bayan parmağı, gombo, okoro, ochro, bendi ve bhindi bu isimlerden bazılarıdır.

bamyanın faydaları

Bamyayı nasıl sağlıklı bir şekilde pişirilip besin değerini kaybetmeden tüketebileceğinizi merak mı ediyorsunuz? Bamya salatası, kısık bir ateşte az miktar yağ ile bamyaları sotelemek ya da bunların yanında bamya çorbası ve bamya yahnisi size sunabileceğimiz bazı sağlıklı yöntemlerden birkaçıdır. Banyoyu kızarttığınız takdir de bu bitkinin sağlıklı olup olmadığını mı düşünüyorsunuz? Elbette çoğu kızartma işleminde olduğu gibi bamyayı da kızarttığınız takdirde içerisinde bulunan besin değerleri ölecektir ve fazla miktarda kolesterol doymuş yağ içerecektir. Dolayısıyla bu şekilde bamya tüketmemeniz daha iyidir. Ancak bu bitkiyi her zaman düşük ateş üzerinde, sote edip en sevdiğiniz baharatlar ile tat katarak tüketebilirsiniz. Bu sebze bildiğiniz üzere yapışkandır. Ancak bu yapışkanlığını kaybetmesi için üzen ekşi bir şey ilave ettiğiniz zaman birbirlerinden güzelce ayrılır ve daha kolay hazırlanış sunar. Genellikle ekşi ilavesinde domates veya limon suyu tercih edilir. Bamyanın yapışkanlık özelliği; sevdiğiniz sebzeler baharatlar baklagiller ve tahıllar eşliğinde güveç yapmak için çok uygundur. Bamyayı kanola yağı ile soteleyip, tuz ve istediğiniz herhangi bir baharat ile pişirildiğinde sağlığa faydası inanılmazdır. Ayrıca taze sebzeler, zeytinyağı ve limon suyu içeren salatalarınıza dilimlenmiş ve taze olan bamyalarınızı ekleyerek sofranıza tat katabilirsiniz. Bamya pişirmek için gördüğünüz gibi birçok yol vardır ve içerdiği folat, C vitamini, A vitamini ve kalsiyum gibi gerekli besin değerlerinin iyi bir yüzdesini sağlamak için her hafta düzenli tüketilmesi gerekir. İsterseniz konu bahsi geçen bu bitkinin sağlığa olan faydalarını sizlere sunalım.

bamyanın faydaları

Bamyanın Faydaları

  • Bamyanın lif içeriği pek çok yararlı özelliklere sahip olmasını sağlar. Özellikle sindirim ve boşaltım sistemini düzenleyerek mide bağırsak sağlığını korumaya yardımcı olur.
  • Bamya, boşaltım sistemindeki suyu emmeye yardımcı olur ve aşırı kolesterol, metabolik toksinleri, vücutta oluşan zehirleri dışkı yoluyla dışarı atar.
  • İçerisinde bulunan yüksek derecedeki su yüzdesi; kabızlık, gaz, şişkinlik ve mide problemlerini önler.
  • Ayrıca bamya hanımlar tarafından çok tercih edilen bir sebzedir. Düzenli tüketildiği takdirde kilo vermek için idealdir.
  • Saçınıza hacim kazandırmak için de bamyadan yararlanabilirsiniz. Yatay olarak dilimlenmiş bamyaları sümüksü olana kadar kaynatın. Ardından soğumasını bekleyin. Birkaç damla limon ekleyin ve son durulama esnasında bu suyu kullanın. Bu saçınıza canlılık parlaklık ve hacim kazandıracaktır.
  • Bamyanın içinde bulunan lifler kan şekeri düzeylerinin korunmasına ve ince bağırsaktaki emilim işlemlerinin düzenlenmesinde yardımcı olmaktadır.
  • Bamya cildimiz için de oldukça yararlıdır. Sivilceleri önlemeye ve pürüzsüz bir cilt sağlamaya yardımcı olur.
  • Yaz sıcakları ve güneş çarpması için çok iyidir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.