BAĞIRSAK KURTLARINA BİTKİSEL TEDAVİ

Bağırsak kurtları, beyaz renkteki solucanı andıran bir parazit canlı sınıfındandır. Bağırsak kurtlarının vücudumuzdaki barındıkları yerler ise ince ve kalın bağırsaklar.Bağırsak kurtları yumurtayla çoğalan canlı türüdür ve insanlara bulaşma şeklide genellikle yumurtaların insan vücuduna girerek oluşur. Ülkemizde en yaygın görülen parazit tipi kıl kurdudur. Kıl kurdunun boyutları milimetre çapında ve bir kaç santimetre boyunda olabilir. Parazitlerin tedavi edilmediği durumlarda boyları 1 ile 2 metre arasında olabilir.

kurt

Bağırsak Kurdunun Oluşma Sebebi : Bağırsak kurtları özellikle ışıl işlem görmüş et ürünlerinden dolayı oluşmaktadır. Salam Sosis ve Sucuk gibi ürünleri Çiğ halde pişirmeden tükettiğimiz taktirde parazitlerin ince bağırsak ve kalın bağırsakta yaşamasına, üremesine sebebiyet verir.

Bir diğer parazit bulaşma yolu ise pis sular ve pis sularla yıkanmış ve sulanmış sebze ve meyvelerdir sebze ve meyveleri tüketmeden önce sirkeli suda bekletildiği taktirde daha hijyenik bir ortam oluşmuş olur.

Bağırsak kurtları Topraktan ve hayvan dışkısından da bulaşma ihtimal vardır. Hatta kıl kurdu türü havadan bile bulaşabilecek bir türdendir. Parazitlerin aynı ortamda yaşayan ne nefes alıp veren kişilerden birbirlerine bulaşma oranı çok yüksektir. Özellikle çocukların hijyen ve temizlik kurallarını yeteri kadar bilmediğinden bağırsak kurtlarının çocuklara bulaşma ve görülme olasılığı oldukça fazladır.

Bağırsak kurdunun Belirtileri : Parazitlerin baslıca belirtileri ile karın ağrısı, karında şişlik, bulantı, iştahsızlık , ishal,  kusmak, geceleri ağızdan sıvı gelmesi ve kilo kaybıdır.

Bağırsak Kurduna faydalı gelen bitkiler ve bitkisel tedavi yöntemleri

Faydalı gelen bitkiler: dut, ısırgan, üzerlik otu, şeytan otu ,nar, kayısı, kekik,zencefil, karanfil, kabak, sarımsak, papatya, kızılcık, badem, horasani, pelin otu ve kekiktir.

Bitkisel Tedavi Yöntemi ve Uygulamaları

kurt1

KABAK: Kabak çekirdeği bağırsakta bulunan parazitleri yok edici bir etkiye sahiptir.Etkisinin oluşması için en az üç avuç kabak çekirdeği tüketmeniz gerekmektedir. Kabak çekirdeklerini tükettikten 4 ile 5 saat sonra 30 gram hintyağı içerseniz felç olan parazitlerin dışarı atılması sağlanır.

KARANFİL : Gün içerinse tüketilecek 3-4 bardak demli karanfil çayı bağırsakta bulunan parazit ve kurtları öldürmeye ve düşürmeye yardımcı olacaktır.

ZENCEFİL : Bağırsak kurtlarını yok etmede etkili bir diğer bitki ise zencefildir. Yarım çay kaşığı kadar kuru zencefili bir bardak kaynamış suyun içerisinde demleyerek içebilirsiniz. Baharat olarak da yemeklerinize katabilir ya da limonatanıza ekleyebilirsiniz.

SARIMSAK: Bir kaç diş sarımsağın suyunu sıkarak, bir barda havuç suyuna ilave ederek gün içerisinde 2-3 saat arayla tüketmeniz takdirde parazitleri bağırsaklardan dışarı atarsınız.

PELİN OTU: 3 tutam pelin otunu 1 litre suyla beraber kaynamaya bırakınız, kaynadıktan sonra süzerek bir sürahi içerisine koyunuz. Günde 4 defa 1 fincan içiniz. Pelin otu hamilelerde düşüşe sebebiyet verebilme ihtimali olduğundan dolayı hamilelerin kullanması yasaktır.

EĞRELTİ OTU : 1 litre kaynamış suyun içerisine 2 tutam eğrelti otu koyunuz ve demlenmeye bırakınız, demlendikten sonra süzerek buzdolabında saklayınız.Aç karnına 1 saat arayla bir bardak içiniz.

Anahtar Kelimeler

15 Comments

 1. abdulkadir apaydin 17 Haziran 2015
 2. İsmail Özdemir 17 Haziran 2015
 3. EMRE KÖSE 17 Haziran 2015
 4. Fatih DEĞERCAN 17 Haziran 2015
 5. Yaşar Çiçek 17 Haziran 2015
 6. umut pamuk 17 Haziran 2015
 7. ismail öztin 17 Haziran 2015
 8. Abdullah Eser 17 Haziran 2015
 9. esra lana 17 Haziran 2015
 10. nazım esen 17 Haziran 2015
 11. İrfan Sade 17 Haziran 2015
 12. Şükrü açıkbaş 17 Haziran 2015
 13. kadir altan 17 Haziran 2015
 14. ethem bozkurt 17 Haziran 2015
 15. Samet AYDIN 17 Haziran 2015

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir